Arengukonverents: PIIRID PAIKA!

Supervisioon 2025

Arengukonverents: PIIRID PAIKA!

Toimumisaeg:

21.03.2025

Alguseni:

107p 8t 36m

Toimumiskoht:

Tallinna loomaaia konverentsikeskus

Töö inimestega on pingeline ja emotsionaalne. Arengukonverents paneb piirid paika, et läbipõlemise asemel toimuks areng.

Probleemid, mida konverents lahendab:

  • puutun oma töös kokku olukordadega, mis poevad mulle liiga hinge;
  • olen töödega ummikus, aga vastutustunne ei lase tempot alla võtta;
  • lahendan teiste inimeste probleeme, enda jaoks aega napib;
  • mul on nii palju erinevaid ülesandeid, kuidas ennast jagada;
  • puudub tööks vajalik info, teadmatust on raske taluda.

Juhtimisprobleemid, mida konverents lahendab: 

  • mul on meeskonnas pidurid, kes ei tule muudatustega kaasa;
  • vanad süsteemid on nii sisse harjunud, et iga muudatus tekitab vastuseisu;
  • töötajal on olemas kõik oskused ja teadmised, aga ikka ei tegutse iseseisvalt;
  • minu isiklikud põhimõtted on otsuste vastu;
  • kas nõudlikkust ja hoolivust saab juhtimisel koos rakendada? 

Ootame osalema juhte ja spetsialiste, kes töötavad inimestega. Eriti nendest valdkondadest, kus supervisioon on lausa vajalik professionaalse töö osa, näiteks haridus, meditsiin, sotsiaaltöö, kodanike kaitse ja päästeoperatsioonid, inimese toetamine.

Oodatud on personalispetsialistid, projektijuhid, müügi- ja teenindusprofid, kelle töös on palju suhtlemist.

Konverentsi programm on valminud koostöös:

 

Escü Logo

 

Mis on supervisioon? 

Tööalane süsteemne nõustamisprotsess, kus fookuses on inimese, tema tööalaste ülesannete ja tööandja vastastikune mõju ning koostoime.

Supervisiooni eesmärk on:

  • lahenduste leidmine keerulistele tööalastele olukordadele ja tööalane jõustamine;
  • töötaja vaimse tervise toetamine (sh läbipõlemise ennetamine);
  • eluterve töökultuuri loomine, arendamine, hoidmine;
  • professionaalse identiteedi kujundamine;
  • elukestva õppimise toetamine.

Supervisiooni kohta saab lähemalt lugeda: https://supervisioon.ee/supervisioonist/

Programm

Programm
Juhtide fookussaal
Spetsialistide fookussaal
Supervisiooni fookussaal

09:30 – 10:00

Tervitame hommikukohviga!

Soovijatel on võimalik valida individuaalne supervisiooni kohtumine, et panna professionaali lauale oma teema või küsimus. Saate kogemuse, kuidas supervisioon teie tööd võib toetada.

10:00 – 10:10

Piirid loomade maailmas

Aleksei Turovski zooloog ja kirjanik

"Omnis determinatio est negatio" B. Spinoza. Piir, kui loomingulise eitamise nähtus, protsess ja seisund loomariigis. Piirid loomade elu eri tasanditel. Nopime inspiratsiooni loomariigist, kus piirid aitavad mõista, kus lõpeb üksik olend ja algab kooslus ning millised on seosed ümbritsevaga.

10:10 – 11:20

I sessioon: MÄÄRAMATUS

10:15 – 10:40

Määramatuse talumatu kergus

Eva-Maria Kangro psühholoog ja muutuste nõustaja Milttonis

Oleme harjunud seadma ja püüdma eesmärke, mis annavad meile nii vajaliku edenemistunde. Ent kuidas sa tead, kust lähevad sinu piirid ning kas sihid üldse asjakohast punkti? Eva-Maria räägib sisemiste piiride vabastamise, teadlase mõtteviisi jõust ja selle kasust oma elu täisväärtuslikuks elamisel.

10:40 – 10:50

Kogemuslugu: turvaline ebakindlus

Triin Vana superviisor ja koolitaja

Miks piirid on meile vajalikud ja mis juhtub, kui piire ei ole? Mis tähenduse me anname teadmatusele ja määramatusele, mis on selle kasu? Kuidas luua turvalist ebakindlust? Milliste piiridega me supervisioonis kokku puutume?  Nende küsimuste taustalt jagab Triin oma kogemust ja mõtteid igapäevatööst superviisorina.

10:50 – 11:15

Horizons in supervision

Riitta Malkamäki (Soome) Supervisor, Psychotherapist, President of STOry

What are the boundaries of supervision, and how are they interpreted in practice? Riitta provides an in-depth look at the scope of supervision and its applications across various levels—from individuals to organizations. We will also compare international practices, offering unique insights into how cultural differences shape the boundaries of supervision.

11:20 – 11:50

Energiapaus ja individuaalne supervisioon

Soovijatel on võimalik valida individuaalne supervisiooni kohtumine, et panna professionaali lauale oma teema või küsimus. Saate kogemuse, kuidas supervisioon teie tööd võib toetada.

11:50 – 13:20

II sessioon: VARJATUD PIIRID

11:55 – 12:05

Kogemuslugu: tõelised takistused muutuste elluviimisel

Helina Randma SA Viljandi Haigla Kliinikute õenduskeskuse juht

Kujutle, et ühel päeval antakse sulle võimalus muuta midagi, mis on püsinud aastakümneid – süsteemi, hierarhiat, töökorraldust. Sul avaneb tee arendada oma valdkonda ja teha olulisi uuendusi. Helina jagab oma kogemuslugu tervishoiusüsteemist ja toob esile varjatud piirid, mis eksisteerivad nii süsteemis, seal töötavates inimestes kui ka meis endis. Ta arutleb, kas neid piire saab ületada või tuleb nendega hoopis leppida ning kas leppimine takistab tõeliste ja püsivate muutuste elluviimist.

12:05 – 12:15

Kogemuslugu: kuidas kriitilistes olukordades toetuda väärtustele

Roger Kumm PPA arendusosakonna ennetuse ja süüteomenetluse büroo juht

Reeglina ühtib meie väärtusmaailm selle organisatsiooni väärtusmaailmaga, kus me töötame, kuna oleme selle töökoha ju ise valinud. Siiski võivad teatud kriitilised olukorrad esile kutsuda väärtuskonflikti. Roger räägib kogemusloo ühest sellisest olukorrast ja jagab, kuidas ta sellega toime tuli.

12:15 – 12:25

Kogemuslugu: piir muutuste ja murdumise vahel

Ingrid Viinapuu Telia Eesti personalidirektor

Muudatuste edu sõltub suuresti sellest, kuidas mõista muutuste mõju ja vastutuse piire. Kus jookseb piir tööandja vastutusel töötajate heaolu ja organisatsiooni terviklikkuse säilitamisel? Milline on väärtuste tähtsus muudatuste elluviimisel ja kuidas see aitab töötajatel mõista ja toetada muutuste eesmärke? Oluline on tajuda, kuidas seada piirid, et muuta organisatsiooni vastutustundlikult ja austada töötajate vajadusi, tagades organisatsiooni ja suhete terviklikkuse. Kui muudatustel on fookus läbipaistval suhtlusel, kuulamisel ja mõistmisel, on suurem tõenäosus säilitada tugevad suhted ka keerulistel hetkedel. 

12:25 – 12:50

Kuidas tõsta inimeste võimekust?

Jaanika Rannula superviisor, UpWise Coaching

Mõnikord on olemas tahe, oskused ja kogemused, aga ikka on mingi "känd", mis justkui takistab meie tulemuslikkust? Mis on need nähtamatud piirid inimeste sees, mis pärsivad oma parima panuse andmist? Jaanika avab põneva inimsibula pandoora laeka ning jagab praktilisi nippe inimkeskseks juhtimiseks – kuidas rakendada superviisori tööriistakasti piiride nähtavale toomiseks ja nihutamiseks? Mida teha, et suurendada inimeste teadlikku käitumist, tasakaalu ja kolmekordistada inimeste võimekust?

12:50 – 13:15

DEMO: kuidas avastada varjatud piire?

Tiina Merkuljeva, PhD isikliku ja professionaalse arengu partner, superviisor

Üks-ühele supervisiooni kohtumise lühike demonstratsioon. Tiina viib läbi supervisiooni lühiprotsessi näitamaks, kuidas supervisiooni abil oma tööd teadlikumalt analüüsida ja leida õppekohad igapäevastest töösituatsioonidest. Lühiprotsess pakub selgust ja toetust, aidates superviseeritaval tööalast olukorda ja oma tegevust mõista ning arendada parimal võimalikul viisil.

13:20 – 14:10

Lõunapaus ja individuaalne supervisioon

Soovijatel on võimalik valida individuaalne supervisiooni kohtumine, et panna professionaali lauale oma teema või küsimus. Saate kogemuse, kuidas supervisioon teie tööd võib toetada.

14:10 – 15:30

III sessioon: PIIRIDE KEHTESTAMINE

Konverents jätkub kolmes fookussaalis. Saad valida enda jaoks sobiva programmi üleval asuvast fookussaalide programmide valikust:
•    juhtide fookussaal;  
•    spetsialistide ja praktikute fookussaal;
•    grupisupervisiooni fookussaal (demo).

15:30 – 15:50

Energiapaus

Soovijatel on võimalik valida individuaalne supervisiooni kohtumine, et panna professionaali lauale oma teema või küsimus. Saate kogemuse, kuidas supervisioon teie tööd võib toetada.

15:50 – 16:50

IV sessioon: MINU PIIRID

16:00 – 16:10

Kogemuslugu: juhtida võimete piiril, kuid jääda inimeseks

Andero Keronen No Bananas kaasasutaja ja juht

Kuidas haavatavus juhina tõi meeskonnas sügavama usalduse ja koostöö. Avameelne kogemuslugu sellest, kuidas julgeda tunnistada oma piiranguid ja ületada üksilduse tunnet. „Hetkel on nii, et ma ei saa iseendaga hakkama ja ma vajan teie abi!” Need sõnad sillutasid mulle tee meeskonna suurema usalduse ja sügavama koostöö poole. Avanedes oma tiimi ees ja julgedes tunnistada oma haavatavust, ületasin juhina uue piiri. Tiimis sündis dünaamika, kus haavatavus ei olnud enam nõrkus, vaid tugevus. Olla juhina üksik ja üksildane on valik.

16:10 – 16:40

How realistic are my role boundaries?

Norbert Apter (Šveits) Trainer and Psychologist, Harvard (M.Ed.)

The clearer each professional role is, the more effective each professional can be and the less confusions/tensions arise in a team. All the more since the role boundaries need to be in phase with the work reality.
•        How can we check our role boundaries?
•        How can we adjust them to reality?
Such are the two basic questions that the lecture will address through the four dimensions to be balanced in a professional role to enhance each professional well-being and performance as well as those of his/her team and the company.

16:40 – 16:50

Kogemuslugu: tööroll on vaid hetk ajas

Kersti Heinloo näitleja ja lavastaja

Kersti jagab oma kogemuslugu, kuidas tema seab piire oma töös ja kõikide erinevate rollide vahel, mida kannab ja millega kokku puutub. Kuidas ennast rolliootuste rägastikus mitte ära kaotada ja jääda iseendaks? Kuidas toime tulla isiklike ning väljastpoolt peale surutud rollimustritega?

16:50 – 17:30

Kutsume kõiki osalejaid mõnusal moel konverentsipäeva kokku võtma!

Arengukonverents: PIIRID PAIKA!

Toimumisaeg:

21.03.2025

Alguseni:

107p 8t 36m

Toimumiskoht:

Tallinna loomaaia konverentsikeskus

Töö inimestega on pingeline ja emotsionaalne. Arengukonverents paneb piirid paika, et läbipõlemise asemel toimuks areng.

Probleemid, mida konverents lahendab:

  • puutun oma töös kokku olukordadega, mis poevad mulle liiga hinge;
  • olen töödega ummikus, aga vastutustunne ei lase tempot alla võtta;
  • lahendan teiste inimeste probleeme, enda jaoks aega napib;
  • mul on nii palju erinevaid ülesandeid, kuidas ennast jagada;
  • puudub tööks vajalik info, teadmatust on raske taluda.

Juhtimisprobleemid, mida konverents lahendab: 

  • mul on meeskonnas pidurid, kes ei tule muudatustega kaasa;
  • vanad süsteemid on nii sisse harjunud, et iga muudatus tekitab vastuseisu;
  • töötajal on olemas kõik oskused ja teadmised, aga ikka ei tegutse iseseisvalt;
  • minu isiklikud põhimõtted on otsuste vastu;
  • kas nõudlikkust ja hoolivust saab juhtimisel koos rakendada? 

Ootame osalema juhte ja spetsialiste, kes töötavad inimestega. Eriti nendest valdkondadest, kus supervisioon on lausa vajalik professionaalse töö osa, näiteks haridus, meditsiin, sotsiaaltöö, kodanike kaitse ja päästeoperatsioonid, inimese toetamine.

Oodatud on personalispetsialistid, projektijuhid, müügi- ja teenindusprofid, kelle töös on palju suhtlemist.

Konverentsi programm on valminud koostöös:

 

Escü Logo

 

Mis on supervisioon? 

Tööalane süsteemne nõustamisprotsess, kus fookuses on inimese, tema tööalaste ülesannete ja tööandja vastastikune mõju ning koostoime.

Supervisiooni eesmärk on:

  • lahenduste leidmine keerulistele tööalastele olukordadele ja tööalane jõustamine;
  • töötaja vaimse tervise toetamine (sh läbipõlemise ennetamine);
  • eluterve töökultuuri loomine, arendamine, hoidmine;
  • professionaalse identiteedi kujundamine;
  • elukestva õppimise toetamine.

Supervisiooni kohta saab lähemalt lugeda: https://supervisioon.ee/supervisioonist/

Programm

Programm
Juhtide fookussaal
Spetsialistide fookussaal
Supervisiooni fookussaal

09:30 – 10:00

Tervitame hommikukohviga!

Soovijatel on võimalik valida individuaalne supervisiooni kohtumine, et panna professionaali lauale oma teema või küsimus. Saate kogemuse, kuidas supervisioon teie tööd võib toetada.

10:00 – 10:10

Piirid loomade maailmas

Aleksei Turovski zooloog ja kirjanik

"Omnis determinatio est negatio" B. Spinoza. Piir, kui loomingulise eitamise nähtus, protsess ja seisund loomariigis. Piirid loomade elu eri tasanditel. Nopime inspiratsiooni loomariigist, kus piirid aitavad mõista, kus lõpeb üksik olend ja algab kooslus ning millised on seosed ümbritsevaga.

10:10 – 11:20

I sessioon: MÄÄRAMATUS

10:15 – 10:40

Määramatuse talumatu kergus

Eva-Maria Kangro psühholoog ja muutuste nõustaja Milttonis

Oleme harjunud seadma ja püüdma eesmärke, mis annavad meile nii vajaliku edenemistunde. Ent kuidas sa tead, kust lähevad sinu piirid ning kas sihid üldse asjakohast punkti? Eva-Maria räägib sisemiste piiride vabastamise, teadlase mõtteviisi jõust ja selle kasust oma elu täisväärtuslikuks elamisel.

10:40 – 10:50

Kogemuslugu: turvaline ebakindlus

Triin Vana superviisor ja koolitaja

Miks piirid on meile vajalikud ja mis juhtub, kui piire ei ole? Mis tähenduse me anname teadmatusele ja määramatusele, mis on selle kasu? Kuidas luua turvalist ebakindlust? Milliste piiridega me supervisioonis kokku puutume?  Nende küsimuste taustalt jagab Triin oma kogemust ja mõtteid igapäevatööst superviisorina.

10:50 – 11:15

Horizons in supervision

Riitta Malkamäki (Soome) Supervisor, Psychotherapist, President of STOry

What are the boundaries of supervision, and how are they interpreted in practice? Riitta provides an in-depth look at the scope of supervision and its applications across various levels—from individuals to organizations. We will also compare international practices, offering unique insights into how cultural differences shape the boundaries of supervision.

11:20 – 11:50

Energiapaus ja individuaalne supervisioon

Soovijatel on võimalik valida individuaalne supervisiooni kohtumine, et panna professionaali lauale oma teema või küsimus. Saate kogemuse, kuidas supervisioon teie tööd võib toetada.

11:50 – 13:20

II sessioon: VARJATUD PIIRID

11:55 – 12:05

Kogemuslugu: tõelised takistused muutuste elluviimisel

Helina Randma SA Viljandi Haigla Kliinikute õenduskeskuse juht

Kujutle, et ühel päeval antakse sulle võimalus muuta midagi, mis on püsinud aastakümneid – süsteemi, hierarhiat, töökorraldust. Sul avaneb tee arendada oma valdkonda ja teha olulisi uuendusi. Helina jagab oma kogemuslugu tervishoiusüsteemist ja toob esile varjatud piirid, mis eksisteerivad nii süsteemis, seal töötavates inimestes kui ka meis endis. Ta arutleb, kas neid piire saab ületada või tuleb nendega hoopis leppida ning kas leppimine takistab tõeliste ja püsivate muutuste elluviimist.

12:05 – 12:15

Kogemuslugu: kuidas kriitilistes olukordades toetuda väärtustele

Roger Kumm PPA arendusosakonna ennetuse ja süüteomenetluse büroo juht

Reeglina ühtib meie väärtusmaailm selle organisatsiooni väärtusmaailmaga, kus me töötame, kuna oleme selle töökoha ju ise valinud. Siiski võivad teatud kriitilised olukorrad esile kutsuda väärtuskonflikti. Roger räägib kogemusloo ühest sellisest olukorrast ja jagab, kuidas ta sellega toime tuli.

12:15 – 12:25

Kogemuslugu: piir muutuste ja murdumise vahel

Ingrid Viinapuu Telia Eesti personalidirektor

Muudatuste edu sõltub suuresti sellest, kuidas mõista muutuste mõju ja vastutuse piire. Kus jookseb piir tööandja vastutusel töötajate heaolu ja organisatsiooni terviklikkuse säilitamisel? Milline on väärtuste tähtsus muudatuste elluviimisel ja kuidas see aitab töötajatel mõista ja toetada muutuste eesmärke? Oluline on tajuda, kuidas seada piirid, et muuta organisatsiooni vastutustundlikult ja austada töötajate vajadusi, tagades organisatsiooni ja suhete terviklikkuse. Kui muudatustel on fookus läbipaistval suhtlusel, kuulamisel ja mõistmisel, on suurem tõenäosus säilitada tugevad suhted ka keerulistel hetkedel. 

12:25 – 12:50

Kuidas tõsta inimeste võimekust?

Jaanika Rannula superviisor, UpWise Coaching

Mõnikord on olemas tahe, oskused ja kogemused, aga ikka on mingi "känd", mis justkui takistab meie tulemuslikkust? Mis on need nähtamatud piirid inimeste sees, mis pärsivad oma parima panuse andmist? Jaanika avab põneva inimsibula pandoora laeka ning jagab praktilisi nippe inimkeskseks juhtimiseks – kuidas rakendada superviisori tööriistakasti piiride nähtavale toomiseks ja nihutamiseks? Mida teha, et suurendada inimeste teadlikku käitumist, tasakaalu ja kolmekordistada inimeste võimekust?

12:50 – 13:15

DEMO: kuidas avastada varjatud piire?

Tiina Merkuljeva, PhD isikliku ja professionaalse arengu partner, superviisor

Üks-ühele supervisiooni kohtumise lühike demonstratsioon. Tiina viib läbi supervisiooni lühiprotsessi näitamaks, kuidas supervisiooni abil oma tööd teadlikumalt analüüsida ja leida õppekohad igapäevastest töösituatsioonidest. Lühiprotsess pakub selgust ja toetust, aidates superviseeritaval tööalast olukorda ja oma tegevust mõista ning arendada parimal võimalikul viisil.

13:20 – 14:10

Lõunapaus ja individuaalne supervisioon

Soovijatel on võimalik valida individuaalne supervisiooni kohtumine, et panna professionaali lauale oma teema või küsimus. Saate kogemuse, kuidas supervisioon teie tööd võib toetada.

14:10 – 15:30

III sessioon: PIIRIDE KEHTESTAMINE

Konverents jätkub kolmes fookussaalis. Saad valida enda jaoks sobiva programmi üleval asuvast fookussaalide programmide valikust:
•    juhtide fookussaal;  
•    spetsialistide ja praktikute fookussaal;
•    grupisupervisiooni fookussaal (demo).

15:30 – 15:50

Energiapaus

Soovijatel on võimalik valida individuaalne supervisiooni kohtumine, et panna professionaali lauale oma teema või küsimus. Saate kogemuse, kuidas supervisioon teie tööd võib toetada.

15:50 – 16:50

IV sessioon: MINU PIIRID

16:00 – 16:10

Kogemuslugu: juhtida võimete piiril, kuid jääda inimeseks

Andero Keronen No Bananas kaasasutaja ja juht

Kuidas haavatavus juhina tõi meeskonnas sügavama usalduse ja koostöö. Avameelne kogemuslugu sellest, kuidas julgeda tunnistada oma piiranguid ja ületada üksilduse tunnet. „Hetkel on nii, et ma ei saa iseendaga hakkama ja ma vajan teie abi!” Need sõnad sillutasid mulle tee meeskonna suurema usalduse ja sügavama koostöö poole. Avanedes oma tiimi ees ja julgedes tunnistada oma haavatavust, ületasin juhina uue piiri. Tiimis sündis dünaamika, kus haavatavus ei olnud enam nõrkus, vaid tugevus. Olla juhina üksik ja üksildane on valik.

16:10 – 16:40

How realistic are my role boundaries?

Norbert Apter (Šveits) Trainer and Psychologist, Harvard (M.Ed.)

The clearer each professional role is, the more effective each professional can be and the less confusions/tensions arise in a team. All the more since the role boundaries need to be in phase with the work reality.
•        How can we check our role boundaries?
•        How can we adjust them to reality?
Such are the two basic questions that the lecture will address through the four dimensions to be balanced in a professional role to enhance each professional well-being and performance as well as those of his/her team and the company.

16:40 – 16:50

Kogemuslugu: tööroll on vaid hetk ajas

Kersti Heinloo näitleja ja lavastaja

Kersti jagab oma kogemuslugu, kuidas tema seab piire oma töös ja kõikide erinevate rollide vahel, mida kannab ja millega kokku puutub. Kuidas ennast rolliootuste rägastikus mitte ära kaotada ja jääda iseendaks? Kuidas toime tulla isiklike ning väljastpoolt peale surutud rollimustritega?

16:50 – 17:30

Kutsume kõiki osalejaid mõnusal moel konverentsipäeva kokku võtma!

Registreerimine

HindSoodushind kuni 06.12.2024
Osalejaid

Saalipilet

399,00 €

486,78 € km-ga

399,00 €

279,00 €

340,38 € km-ga

279,00 €

340,38 € km-ga

Saalipilet al 3 osalejat

399,00 €

486,78 € km-ga

399,00 €

229,00 €

279,38 € km-ga

229,00 €

279,38 € km-ga

Saalipilet

OsalejaidHind

399,00 €

486,78 € km-ga

399,00 €

279,00 €

340,38 € km-ga

279,00 €

340,38 € km-ga

Saalipilet al 3 osalejat

OsalejaidHind

399,00 €

486,78 € km-ga

399,00 €

229,00 €

279,38 € km-ga

229,00 €

279,38 € km-ga

Lisainfo

Info konverentsi projektijuhilt: Aira Tammemäe, tel 5025 548, [email protected]

Tühistamisinfo

Palume teatada mitteosalemisest kirjalikult vähemalt 10 tööpäeva enne ürituse toimumist aadressil [email protected] .
Sellisel juhul tagastame laekunud osalustasu või tühistame veel tasumata arve.

Kui teatate mitteosalemisest 5-9 tööpäeva enne konverentsi kuulub tasumisele 50% arvest.
Kui teatate mitteosalemisest hiljem või unustate teatada, osalustasu ei tagastata ja tasumisele kuulub 100% arvest.

Asukoht ja kontaktid

Aadress

Tallinna loomaaia konverentsikeskus
© AS Äripäev 2000-2024
  • Aadress: Vana Lõuna 39/1, 19094 Tallinn
  • Klienditugi: 667 0099 (8:15-17:00)
  • E-post: [email protected]