Miks me magame

Une ja unenägude vägi

Miks me magame
Matthew Walker
Lehekülgi: 396
Kirjastus: Argo, Äripäev

Hämmastav läbimurre! Teadlased on avastanud uue revolutsioonilise mooduse eluiga pikendada. See parandab mälu ja lisab loovust, annab atraktiivsema välimuse, hoiab keha saleda ja vähendab söögiisu. See moodus kaitseb teid vähi ja dementsuse eest ning hoiab ära külmetushaigused ja gripi, lisaks vähendab teie infarkti-, insuldi- ja diabeediriski. Suureneb teie õnnetunne ning vähenevad rusutus ja ärevus. Pakub huvi?

Uni on inimeste elu ja tervise juures üks tähtsamaid, kuid kõige vähem mõistetud tahke.Kuni viimase ajani puudus teadusel vastus, miks me üldse magame või milleks uni hea on.

California Berkeley ülikooli neuroteadlane, professor Matthew Walkeruurib kõige värskemate teadusuuringute toel, mis on uni, kuidas see on tekkinud ja miks inimesel seda ülepea vaja on. Muuhulgas peatub ta kellakeeramise ja koolitundide algusaja tervisemõjudel, kuid näitab ka, kuidas une abil vähendadaterviseriske, pikendadaeluiga ja kasvõi õppida eksamiks. Raamatu lisas jagab autornäpunäiteid ja võtteid une parandamiseks.

Matthew Walker sai oma teaduskraadid neuroteaduses ja neurofüsioloogias Suurbritannia Nottinghami ülikoolist ja terviseuuringute nõukogult Londonis ning seejärel asus tööle USA Harvardi ülikooli arstiteaduskonna psühhiaatriaprofessorina. Praegu on Walkerneuroteaduse ja psühholoogiaprofessor USA California ülikoolis Berkeleys, kus ta juhib oma asutatud unekeskust. Walkeri teadustöö teemaks on une mõju inimese tervisele, ta on avaldanud üle saja teadusartikli ning pälvinud mitmeid teadusauhindu ja -preemiaid.

New York Timesi bestseller

Sunday Timesi bestseller

Observeri, Sunday Timesi, FinancialTimesi, Guardiani, Daily Maili ja Evening Standardi aasta raamat 2017

Sisukord

I OSA. ASI, MIDA KUTSUTAKSE UNEKS 11
1 Magada13
2 Kofeiin, ajavahestress ja melatoniin. Unerütmi kaotamine ja taastamine 23
Püsid rütmis? 24
Minu rütm ei ole sinu rütm 31
Melatoniin 33
Rütm ei salli reisimist 35
Unesurve ja kofeiin 38
Ühte sammu, komistades 42
Iseseisvuspäev ja -öö 45
Kas ma magan piisavalt? 47

3 Mis on uni ja kuidas see tekib? Aja venimine ja mida me 1952. aastal ühelt lapselt teada saime 51
Une hindamine 51
Une kaks tüüpi – katse väikelapsega 55
Unetsükkel 56
Kuidas aju und tekitab 60

4 Ahvivoodid, dinosaurused ja poole aju kaupa tukastamine. Kes, kuidas ja kui palju magab? 71
Kes magab 71
Üks nende seast ei sarnane ülejäänutega 73
Võib-olla undki näha? 76
Kui vaid inimesed seda oskaksid 80
Surve all 82
Kuidas me peaksime magama? 84
Me oleme erilised 88

5 Une muutumine elu jooksul 95
Uni enne sündi 95
Lapse uni 102
Uni ja noorukiiga 104
Uni keskeas ja vanaduses 112

II OSA. MIKS ON VAJA MAGADA? 123
6. Juba ema ja Shakespeare teadsid seda. Une kasulikkusest ajule 125
Uni aju heaks 127
Magamine enne õppimist 127
Magamine pärast õppimist 130
Magada, et unustada? 139
Une toime teistele mälutüüpidele 142
Uni loovusele 151

7 Liiga äärmuslik isegi Guinnessi rekordite raamatu jaoks. Unenappuse mõju ajule 153
Pane tähele 154
Sa ei taipa, kui magamata sa oled, kui sa oled magamata 157
Kas lõunauinak aitab? 164
Emotsionaalne irratsionaalsus 167
Väsinud ja hajameelne? 174
Uni ja Alzheimeri tõbi 179

8 Vähk, südameinfarkt ja lühem elu. Unevaegus ja keha 185
Unepuudus ja südame-veresoonkond 186
Unepuudus ja ainevahetus: diabeet ja kaalutõus 190
Diabeet 191
Kaalutõus ja rasvumine 193
Unepuudus ja reproduktiivsüsteem 200
Unepuudus ja immuunsüsteem 204
Unepuudus, geenid ja DNA 209

III OSA. KUIDAS JA MIKS ME NÄEME UND 213
9 Igapäevane psühhoos. Unenäod REM-unes 215
Und nägev aju 216
Unenägude tähendus ja sisu 222
Kas unenägudel on otstarve? 228
10 Unenäod kui öine teraapia 229
Unenäod – leevendav palsam 230
Unenäod harutavad lahti ärkveloleku kogemusi 238
11 Unenägude loovus ja juhtimine 243
Unenäod: loominguline inkubaator 243
REM-une hägune loogika 247
Mälestuste sulatamine unenägude ahjus 251
Koodimurdmine ja probleemide lahendamine 252
Funktsioon järgib vormi – unenäo sisu on tähtis 254
Unenägude juhtimine – teadvusel uni ehk kirkad unenäod 257

IV OSA. UNEROHTUDEST MUUTUNUD ÜHISKONNANI 261
12 Öised hirmud. Magamatusest tingitud unehäired ja surm 263
Somnambulism ehk unesrändamine 264
Insomnia ehk unetus 267
Narkolepsia 273
Fataalne perekondlik unetus 281
Unetus vs nälg 284
Kuulge, te vajate ju ainult 6,75 tundi und! 288
Kas üheksa tundi ööund on liiga palju? 291
13 iPadid, tehaseviled ja unenapsid. Mis takistab teid magamast?293
Tänapäeva valguse pimedam pool 294
Unenapsist loobumine 299
Öised külmavärinad 304
Hoiatav fakt 309


14 Une rikkumine ja hõlbustamine. Unerohi vs teraapia 313
Kas neid kaht tuleks võtta enne voodisse minekut? 313
Unerohud – halvad, halvad ja inetud 316
Ärge võtke topeltannust, proovige parem seda 321
Hea une harjumused 324

15 Uni ja ühiskond. Mida meditsiin ja haridus teevad valesti; mida Google ja NASA teevad õigesti 327
Uni töökohas 328
Magamatuse ebahumaanne kasutusviis 337
Uni ja haridus 340
Uni ja tervishoid 349

16 21. sajandi uus vaateviis unele 357
Individuaalne muutus 357
Hariduslik muutus 365
Organisatsiooniline muutus 367
1. näide – valu 369
2. näide –vastsündinud 371
Ühiskondlik muutus 372

Kokkuvõte. Magada või mitte magada 375
LISA 376
TÄNUSÕNAD 379
ILLUSTRATSIOONIDE AUTORIÕIGUSED 380
VIITED 381
REGISTER 386

Arvustused

Jaan-Juhan Oidermaa

“Kui juba minu jutt õudust tekitas, siis ära jumala pärast Matti uut raamatut loe!” hoiatas mind Walkeri endine doktorant Eti Ben-Simon. Sünnipäevale vahetult järgnenud varahommikule intervjuu ajastamine tundus juba eos halva mõttena. Vestluse lõpuks sain aimdusele kinnitust. Ben-Simoni ja Walkeri värske teadustöö põhjal pidin trotsima terve järgnenud päeva sotsiaalset tõrjutust. Unepuudus paneb inimesed teistest eemale hoidma ja tekitab nakkavat üksildustunnet.

Pool elu une tähtsust uurinud Matthew Walkeri viimaste aastakümnete teadustulemustega maalitav pilt osutus vastavalt hoiatusele veel oluliselt süngemaks. Professor sunnib oma viimases raamatus kahetsema nii teismelisena väljas veedetud öid, õhtu hakul joodud kohvitassi kui ka veiniklaasi käes hoidnud rasedale andmata jäänud hoiatust.

Raamatu tervikuks siduv sõnum võib olla seega mõjus isegi inimesele, kes puutub unepuuduse kahjulikkust käsitlevate teadustöödega kokku päevast päeva. Kõrgenenud diabeedi- ja vähirisk, mälu- ja viljakusprobleemid, depressioon ning aju arenguhäired – need on vaid mõned leht lehe järel lugeja ette rulluvatest unepuuduse tagajärgedest. Kokkukuhjatud tervisehädad põhjendavad päevas kaheksa tundi magamise vajadust paremini kui kunagi varem.

Vähesema une tõttu tekkida võivatele süümepiinadele vaatamata pole “Miks me magame: Une ja unenägude vägi” patroniseeriv. Kainelt esitletud faktid ja aastakümnete pikkusele teadustööle toetuv teos on kirjutatud piisavalt haaravas stiilis, et ei sunni kahtlema isegi Walkeri enesereklaami tõelevastavuses. Väidetavalt magavad professori loengus käivad tudengid semestri lõpuks enda sõnul öö kohta keskmiselt 42 minutit kauem.”Miks me magame: Une ja unenägude vägi” on seeläbi suurepärane võimalus viia sõnumit une tähtsusest veel laiemate massideni. Ideaalses maailmas kasvab suurenud teadlikkuse mõjul ühiskonna tolerantsus ja inimeste empaatiavõime. Imik ei hakka öösel karjuma kiusu, vaid nende une eripära tõttu. Poole lõunani põõnavad teismelised pole lihtlabaselt laisad. Paindlikud töögraafikud on öökullide tööviljakuse tõstmiseks ja potentsiaali realiseerimiseks hädavajalikud. Rääkimata sellest, et väljapuhanuna on inimesed teaduslikult kinnitatult lahkemad.

Raamatu viimastes peatükkides unekvaliteedi antavad soovitused on erinevalt paljudest tervise edendamise kampaaniatest praktilised ja pragmaatilised. Sellega tasakaalustab Walker oma hootisi spekulatsioone, mida teadus ega ajakirjandus otseselt ei toeta. Kohati flirdib katse kirjeldada terve planeeti kimbutava unepuuduse olulisust fanatismiga. Piltilikult ja otseselt, inimeste väsimus võis olla küll Tšornobõli tuumakatastroofi üks oluline, kuid mitte ainus põhjus.

Ainsa suurema miinuspoolena on “Miks me magame: Une ja unenägude vägi” loetav isegi liiga ladusalt, hoides inimesi üleval ammu pärast keskööd. Tõsi, nagu mainis Walker ise, oma roll võib olla hoopis mõned tunnid varem joodud pooles tassis kohvis ja ajavahestressis.

Täiendavad plusspunktid teenib tõlkija Triin Olveti, teadustoimetaja Jaan Aru ja konsultandi Evelin Raie koostöö. “Miks me magame: Une ja unenägude vägi” ilmub eesti keeles detsembris.

Arvustus ilmus 14.11.2018 ERRi portaalis Novaator.

Marju Roberts

Ma olen tegelikult päris rõõmus, et juba kolmas (!) eelkoopia postituviga minuni lendas. Sedakorda saatis selle mulle tõlkija Triin Olvet. Julge tegu temast. :)

Teisedki, kes seda lugenud on, ütlevad sama, mida tundsin mina – lugeda oli väga raske. Mitte sellepärast, et oleks halb raamat, risti vastupidi! Väga hea on. Selleni jõuan. Aga kuna tegemist oli uneteadlase kirjutatud raamatuga une tähtsusest, siis olid lugedes kogu aeg süümekad, sest lugemise ajal oleks pidanud juba magama ju…

Oled närviline? Immuunsüsteem ei pea hästi? Koolis ei tule kontrolltöös vastused meelde? Ei taha vanaduses Alzheimeri tõppe haigestuda? Tahad, et gripivaktsiin päriselt ka toimiks?
Siis mine magama!

Eks me ju kõik teame, et uni on oluline. Meile küll koolides kaagutatakse kogu aeg, et lapse uni on väga tähtis ja kaheksa tundi peab täis magama. Lugedes jäi mulje, et Ameerikas seda ei tehta ja et lapsed peavad ikka täiesti näotult vara üles tõusma, et kooli minna (kool algab juba 7.20!). Ja seda me oleme ka kuulnud, et kõige kasulikum on õppida just enne uinumist, aga lõppeks saab siit raamatust ka teada, mis mehhanismid selle taga toimivad.

Ühe teadlase poolt kirjutatuna üllatavalt arusaadavalt ja huvitavalt kirjutatud. Peatükid olid loogilised ja nagu autor isegi ütles, oleks võinud neid lugeda täiesti suvalises järjekorras. Mina korraliku inimesena lugesin järjest ja ei läinudki kaua, kui keerasingi hommikuse äratuse 45 minutit hilisemaks. Sest kui loed, kuidas nii Reagan kui Thatcher mõlemad elu jooksul kiitlesid, et nad ei vaja öösel üle nelja ja poole tunni und, ja lõpetasid mõlemad Alzheimeriga, siis võib kella hilisemaks helisema keerata küll. Selle näite peale märkis autor kuivalt, et Donald Trump on tuntud selle poolest, et oma sõnul vajab ta kaks tundi und öö jooksul.

Ma võiksin siinkohal jäädagi rääkima sellest, kuidas rooli taga mõjub magamatus samamoodi kui alkoholijoove jne jne, aga lugege ise, kui poole detsembri paiku raamat välja tuleb. Ja keerake juba praegu kas äratus hilisemaks või minge varem magama.

Ei saa ka üle sellest, et võrreldes selle esimese tõlkeraamatu eelkoopiaga, mida ma lugesin, oli tõlkijatöö ikka väga hea! Mitte et oleks raamat päris veatu olnud, aga need, mis mulle silma hakkasid, olid mõned üksikud selged näpukad. Kas oli sõna vahelt ära või midagi taolist, ühesõnaga köömes.

Nõnda et kui teile kuskil jookseb kas Facebooki-seinale või kuhugi sisse reklaam, et ilmunud on Matthew Walkeri “Miks me magame”, siis kobige poodi. Seda peaks lugema iga inimene ja iseäranis iga lapsevanem!

Artikkel ilmus 23.11.2018 Manni lugemisblogis.

Tellimine
PaberraamatOtsas
Miks me magame

Miks me magame

Matthew Walker
Une ja unenägude vägi
Tellimine
PaberraamatOtsas

Kirjeldus

Hämmastav läbimurre! Teadlased on avastanud uue revolutsioonilise mooduse eluiga pikendada. See parandab mälu ja lisab loovust, annab atraktiivsema välimuse, hoiab keha saleda ja vähendab söögiisu. See moodus kaitseb teid vähi ja dementsuse eest ning hoiab ära külmetushaigused ja gripi, lisaks vähendab teie infarkti-, insuldi- ja diabeediriski. Suureneb teie õnnetunne ning vähenevad rusutus ja ärevus. Pakub huvi?

Uni on inimeste elu ja tervise juures üks tähtsamaid, kuid kõige vähem mõistetud tahke.Kuni viimase ajani puudus teadusel vastus, miks me üldse magame või milleks uni hea on.

California Berkeley ülikooli neuroteadlane, professor Matthew Walkeruurib kõige värskemate teadusuuringute toel, mis on uni, kuidas see on tekkinud ja miks inimesel seda ülepea vaja on. Muuhulgas peatub ta kellakeeramise ja koolitundide algusaja tervisemõjudel, kuid näitab ka, kuidas une abil vähendadaterviseriske, pikendadaeluiga ja kasvõi õppida eksamiks. Raamatu lisas jagab autornäpunäiteid ja võtteid une parandamiseks.

Matthew Walker sai oma teaduskraadid neuroteaduses ja neurofüsioloogias Suurbritannia Nottinghami ülikoolist ja terviseuuringute nõukogult Londonis ning seejärel asus tööle USA Harvardi ülikooli arstiteaduskonna psühhiaatriaprofessorina. Praegu on Walkerneuroteaduse ja psühholoogiaprofessor USA California ülikoolis Berkeleys, kus ta juhib oma asutatud unekeskust. Walkeri teadustöö teemaks on une mõju inimese tervisele, ta on avaldanud üle saja teadusartikli ning pälvinud mitmeid teadusauhindu ja -preemiaid.

New York Timesi bestseller

Sunday Timesi bestseller

Observeri, Sunday Timesi, FinancialTimesi, Guardiani, Daily Maili ja Evening Standardi aasta raamat 2017

Lisainfo

Matthew Walker
Lehekülgi: 396
Kirjastus: Argo, Äripäev

Sisukord

I OSA. ASI, MIDA KUTSUTAKSE UNEKS 11
1 Magada13
2 Kofeiin, ajavahestress ja melatoniin. Unerütmi kaotamine ja taastamine 23
Püsid rütmis? 24
Minu rütm ei ole sinu rütm 31
Melatoniin 33
Rütm ei salli reisimist 35
Unesurve ja kofeiin 38
Ühte sammu, komistades 42
Iseseisvuspäev ja -öö 45
Kas ma magan piisavalt? 47

3 Mis on uni ja kuidas see tekib? Aja venimine ja mida me 1952. aastal ühelt lapselt teada saime 51
Une hindamine 51
Une kaks tüüpi – katse väikelapsega 55
Unetsükkel 56
Kuidas aju und tekitab 60

4 Ahvivoodid, dinosaurused ja poole aju kaupa tukastamine. Kes, kuidas ja kui palju magab? 71
Kes magab 71
Üks nende seast ei sarnane ülejäänutega 73
Võib-olla undki näha? 76
Kui vaid inimesed seda oskaksid 80
Surve all 82
Kuidas me peaksime magama? 84
Me oleme erilised 88

5 Une muutumine elu jooksul 95
Uni enne sündi 95
Lapse uni 102
Uni ja noorukiiga 104
Uni keskeas ja vanaduses 112

II OSA. MIKS ON VAJA MAGADA? 123
6. Juba ema ja Shakespeare teadsid seda. Une kasulikkusest ajule 125
Uni aju heaks 127
Magamine enne õppimist 127
Magamine pärast õppimist 130
Magada, et unustada? 139
Une toime teistele mälutüüpidele 142
Uni loovusele 151

7 Liiga äärmuslik isegi Guinnessi rekordite raamatu jaoks. Unenappuse mõju ajule 153
Pane tähele 154
Sa ei taipa, kui magamata sa oled, kui sa oled magamata 157
Kas lõunauinak aitab? 164
Emotsionaalne irratsionaalsus 167
Väsinud ja hajameelne? 174
Uni ja Alzheimeri tõbi 179

8 Vähk, südameinfarkt ja lühem elu. Unevaegus ja keha 185
Unepuudus ja südame-veresoonkond 186
Unepuudus ja ainevahetus: diabeet ja kaalutõus 190
Diabeet 191
Kaalutõus ja rasvumine 193
Unepuudus ja reproduktiivsüsteem 200
Unepuudus ja immuunsüsteem 204
Unepuudus, geenid ja DNA 209

III OSA. KUIDAS JA MIKS ME NÄEME UND 213
9 Igapäevane psühhoos. Unenäod REM-unes 215
Und nägev aju 216
Unenägude tähendus ja sisu 222
Kas unenägudel on otstarve? 228
10 Unenäod kui öine teraapia 229
Unenäod – leevendav palsam 230
Unenäod harutavad lahti ärkveloleku kogemusi 238
11 Unenägude loovus ja juhtimine 243
Unenäod: loominguline inkubaator 243
REM-une hägune loogika 247
Mälestuste sulatamine unenägude ahjus 251
Koodimurdmine ja probleemide lahendamine 252
Funktsioon järgib vormi – unenäo sisu on tähtis 254
Unenägude juhtimine – teadvusel uni ehk kirkad unenäod 257

IV OSA. UNEROHTUDEST MUUTUNUD ÜHISKONNANI 261
12 Öised hirmud. Magamatusest tingitud unehäired ja surm 263
Somnambulism ehk unesrändamine 264
Insomnia ehk unetus 267
Narkolepsia 273
Fataalne perekondlik unetus 281
Unetus vs nälg 284
Kuulge, te vajate ju ainult 6,75 tundi und! 288
Kas üheksa tundi ööund on liiga palju? 291
13 iPadid, tehaseviled ja unenapsid. Mis takistab teid magamast?293
Tänapäeva valguse pimedam pool 294
Unenapsist loobumine 299
Öised külmavärinad 304
Hoiatav fakt 309


14 Une rikkumine ja hõlbustamine. Unerohi vs teraapia 313
Kas neid kaht tuleks võtta enne voodisse minekut? 313
Unerohud – halvad, halvad ja inetud 316
Ärge võtke topeltannust, proovige parem seda 321
Hea une harjumused 324

15 Uni ja ühiskond. Mida meditsiin ja haridus teevad valesti; mida Google ja NASA teevad õigesti 327
Uni töökohas 328
Magamatuse ebahumaanne kasutusviis 337
Uni ja haridus 340
Uni ja tervishoid 349

16 21. sajandi uus vaateviis unele 357
Individuaalne muutus 357
Hariduslik muutus 365
Organisatsiooniline muutus 367
1. näide – valu 369
2. näide –vastsündinud 371
Ühiskondlik muutus 372

Kokkuvõte. Magada või mitte magada 375
LISA 376
TÄNUSÕNAD 379
ILLUSTRATSIOONIDE AUTORIÕIGUSED 380
VIITED 381
REGISTER 386

Arvustused (2)

Jaan-Juhan Oidermaa

“Kui juba minu jutt õudust tekitas, siis ära jumala pärast Matti uut raamatut loe!” hoiatas mind Walkeri endine doktorant Eti Ben-Simon. Sünnipäevale vahetult järgnenud varahommikule intervjuu ajastamine tundus juba eos halva mõttena. Vestluse lõpuks sain aimdusele kinnitust. Ben-Simoni ja Walkeri värske teadustöö põhjal pidin trotsima terve järgnenud päeva sotsiaalset tõrjutust. Unepuudus paneb inimesed teistest eemale hoidma ja tekitab nakkavat üksildustunnet.

Pool elu une tähtsust uurinud Matthew Walkeri viimaste aastakümnete teadustulemustega maalitav pilt osutus vastavalt hoiatusele veel oluliselt süngemaks. Professor sunnib oma viimases raamatus kahetsema nii teismelisena väljas veedetud öid, õhtu hakul joodud kohvitassi kui ka veiniklaasi käes hoidnud rasedale andmata jäänud hoiatust.

Raamatu tervikuks siduv sõnum võib olla seega mõjus isegi inimesele, kes puutub unepuuduse kahjulikkust käsitlevate teadustöödega kokku päevast päeva. Kõrgenenud diabeedi- ja vähirisk, mälu- ja viljakusprobleemid, depressioon ning aju arenguhäired – need on vaid mõned leht lehe järel lugeja ette rulluvatest unepuuduse tagajärgedest. Kokkukuhjatud tervisehädad põhjendavad päevas kaheksa tundi magamise vajadust paremini kui kunagi varem.

Vähesema une tõttu tekkida võivatele süümepiinadele vaatamata pole “Miks me magame: Une ja unenägude vägi” patroniseeriv. Kainelt esitletud faktid ja aastakümnete pikkusele teadustööle toetuv teos on kirjutatud piisavalt haaravas stiilis, et ei sunni kahtlema isegi Walkeri enesereklaami tõelevastavuses. Väidetavalt magavad professori loengus käivad tudengid semestri lõpuks enda sõnul öö kohta keskmiselt 42 minutit kauem.”Miks me magame: Une ja unenägude vägi” on seeläbi suurepärane võimalus viia sõnumit une tähtsusest veel laiemate massideni. Ideaalses maailmas kasvab suurenud teadlikkuse mõjul ühiskonna tolerantsus ja inimeste empaatiavõime. Imik ei hakka öösel karjuma kiusu, vaid nende une eripära tõttu. Poole lõunani põõnavad teismelised pole lihtlabaselt laisad. Paindlikud töögraafikud on öökullide tööviljakuse tõstmiseks ja potentsiaali realiseerimiseks hädavajalikud. Rääkimata sellest, et väljapuhanuna on inimesed teaduslikult kinnitatult lahkemad.

Raamatu viimastes peatükkides unekvaliteedi antavad soovitused on erinevalt paljudest tervise edendamise kampaaniatest praktilised ja pragmaatilised. Sellega tasakaalustab Walker oma hootisi spekulatsioone, mida teadus ega ajakirjandus otseselt ei toeta. Kohati flirdib katse kirjeldada terve planeeti kimbutava unepuuduse olulisust fanatismiga. Piltilikult ja otseselt, inimeste väsimus võis olla küll Tšornobõli tuumakatastroofi üks oluline, kuid mitte ainus põhjus.

Ainsa suurema miinuspoolena on “Miks me magame: Une ja unenägude vägi” loetav isegi liiga ladusalt, hoides inimesi üleval ammu pärast keskööd. Tõsi, nagu mainis Walker ise, oma roll võib olla hoopis mõned tunnid varem joodud pooles tassis kohvis ja ajavahestressis.

Täiendavad plusspunktid teenib tõlkija Triin Olveti, teadustoimetaja Jaan Aru ja konsultandi Evelin Raie koostöö. “Miks me magame: Une ja unenägude vägi” ilmub eesti keeles detsembris.

Arvustus ilmus 14.11.2018 ERRi portaalis Novaator.

Marju Roberts

Ma olen tegelikult päris rõõmus, et juba kolmas (!) eelkoopia postituviga minuni lendas. Sedakorda saatis selle mulle tõlkija Triin Olvet. Julge tegu temast. :)

Teisedki, kes seda lugenud on, ütlevad sama, mida tundsin mina – lugeda oli väga raske. Mitte sellepärast, et oleks halb raamat, risti vastupidi! Väga hea on. Selleni jõuan. Aga kuna tegemist oli uneteadlase kirjutatud raamatuga une tähtsusest, siis olid lugedes kogu aeg süümekad, sest lugemise ajal oleks pidanud juba magama ju…

Oled närviline? Immuunsüsteem ei pea hästi? Koolis ei tule kontrolltöös vastused meelde? Ei taha vanaduses Alzheimeri tõppe haigestuda? Tahad, et gripivaktsiin päriselt ka toimiks?
Siis mine magama!

Eks me ju kõik teame, et uni on oluline. Meile küll koolides kaagutatakse kogu aeg, et lapse uni on väga tähtis ja kaheksa tundi peab täis magama. Lugedes jäi mulje, et Ameerikas seda ei tehta ja et lapsed peavad ikka täiesti näotult vara üles tõusma, et kooli minna (kool algab juba 7.20!). Ja seda me oleme ka kuulnud, et kõige kasulikum on õppida just enne uinumist, aga lõppeks saab siit raamatust ka teada, mis mehhanismid selle taga toimivad.

Ühe teadlase poolt kirjutatuna üllatavalt arusaadavalt ja huvitavalt kirjutatud. Peatükid olid loogilised ja nagu autor isegi ütles, oleks võinud neid lugeda täiesti suvalises järjekorras. Mina korraliku inimesena lugesin järjest ja ei läinudki kaua, kui keerasingi hommikuse äratuse 45 minutit hilisemaks. Sest kui loed, kuidas nii Reagan kui Thatcher mõlemad elu jooksul kiitlesid, et nad ei vaja öösel üle nelja ja poole tunni und, ja lõpetasid mõlemad Alzheimeriga, siis võib kella hilisemaks helisema keerata küll. Selle näite peale märkis autor kuivalt, et Donald Trump on tuntud selle poolest, et oma sõnul vajab ta kaks tundi und öö jooksul.

Ma võiksin siinkohal jäädagi rääkima sellest, kuidas rooli taga mõjub magamatus samamoodi kui alkoholijoove jne jne, aga lugege ise, kui poole detsembri paiku raamat välja tuleb. Ja keerake juba praegu kas äratus hilisemaks või minge varem magama.

Ei saa ka üle sellest, et võrreldes selle esimese tõlkeraamatu eelkoopiaga, mida ma lugesin, oli tõlkijatöö ikka väga hea! Mitte et oleks raamat päris veatu olnud, aga need, mis mulle silma hakkasid, olid mõned üksikud selged näpukad. Kas oli sõna vahelt ära või midagi taolist, ühesõnaga köömes.

Nõnda et kui teile kuskil jookseb kas Facebooki-seinale või kuhugi sisse reklaam, et ilmunud on Matthew Walkeri “Miks me magame”, siis kobige poodi. Seda peaks lugema iga inimene ja iseäranis iga lapsevanem!

Artikkel ilmus 23.11.2018 Manni lugemisblogis.

© AS Äripäev 2000-2024
  • Aadress: Vana Lõuna 39/1, 19094 Tallinn
  • Klienditugi: 667 0099 (8:15-17:00)
  • E-post: [email protected]