Piirideta mõistus

Õppida, juhtida ja elada tõketeta
Piirideta mõistus pilt
Autor: Jo Boaler Lehekülgi: 240 Ilmumiskuupäev: 01.01.2021 Kirjastus: Äripäev

Enamus meist on veendunud, et meie võimetel on piirid. Teadus aga ütleb, et see pole sugugi nii. Jo Boaleri „Piirideta mõistus“ pakub ohtralt tõendeid, mis kinnitavad, et tegelikult on meie aju ääretult paindlik ja õpivõimeline.

Paljud on kasvanud üles veendumusega, et pea kas võtab matemaatikat või siis mitte. Esimeste raskuste tekkimisel jõutakse kärmelt järelduseni, et ei võta. Iga järgnev kiiva kiskuv katse vaid kinnitab seda. Samas leidub üllatavalt vähe selgeid tõendeid selle kohta, et inimene on jõudnud oma võimete vääramatu piirini. Küll aga pakub teadus hulgaliselt tõendeid sellest, et sageli kipume liiga kärmelt alla andma.

Uuringud näitavad sedagi, et kui matemaatikapelguril tuleb arvudega pistmist teha, aktiveerub tema ajus hirmukeskus – seesama, mis erutub, kui näeme madu või ämblikku – samas kui probleemilahendamiskeskuste aktiivsus kukub oluliselt. See selgitab nii mõndagi.

Boaler lükkab üheselt ümber meid kammitsevad väärarusaamad ning selgitab, kuidas iseenda ja teiste potentsiaali paremini avada. Lisaks teaduse viimasele sõnale toob Stanfordi ülikooli professor välja kuus õppimise võluvõtit, mis panevad aju teisiti tööle. Need ei muuda üksnes uskumusi tegelikkusest, vaid ka tegelikkust ennast, sest mõistes oma päris potentsiaali, avanevad küljed, mida siiani eitasime.

"Selles raamatus leiab veel kord kinnitust, et meie võimed ei ole kaasasündinud, vaid muutuvad, olenedes otseselt lapsepõlves kujundatud suhtumisest. Ülo Vooglaid on öelnud: targaks mitte ei õpita, vaid mõeldakse.

Katsed on tõestanud, et aju võib tugevamaks areneda üksnes positiivsetest ootustest ja hoiakutest. Eksimine ja aeglane mõtlemine on pigem eeliseks kui puuduseks. Pidev katsetamine, uute võimaluste ja lahenduste otsimine ning usk iseendasse nihutavad piire ja avardavad mõistust.

Lihtne, õpetlik ja kasulik lugemine."

 Tauri Tallermaa
mälutreener ja koolitaja

Tellimine


Failid
Sisukord

Sissejuhatus      Kuus võtit

1. peatükk         Kuidas neuroplastilisus muudab... kõike

2. peatükk         Miks peab armastama vigu, raskusi ja isegi ebaõnnestumist

3. peatükk         Mõtlemise muutudes muutub tegelikkus

4. peatükk         Ühendustega aju

5. peatükk         Miks moes pole kiirus ja oluline on paindlikkus

6. peatükk         Piirideta koostööst

Kokkuvõte         Elada piirideta

 

Tänu

Ressursid, mis aitavad muuta mõtteviise ja arusaamu

Lisa I: Näited matemaatikaülesannete lahendamisest arvude ja kujutiste abil

Lisa II: Näidisjuhend

Viited

Arvustused
Tauri Tallermaa
mälutreener ja koolitaja

Mille poolest erineb õnnestuja ebaõnnestujast?

Albert Gray on öelnud, et edukatel inimestel on saanud harjumuseks nende asjade tegemine, mida ebaõnnestujatel ei meeldi teha. Nii jõudis Edison lambipirnini, Lincoln presidendiks, Jordan korvpallimeistriks. Õppimine on katsetamine, kannatamine ja avastamine.


Kuulsin kunagi kannatamise kohta ütlust, et reeglina ütleme liiga vara „ei“. Me anname liiga vara alla, teadmata, kas veel üks katse viinuks meid sihile. Tihti proovime probleemile lahendust leida ja kui kohe ei saa hakkama, loobume. Teinekord katsetame pikemalt, kuid lõpuks lööme ikka käega. Vähesed katsetavad ja katsetavad ja katsetavad, kuniks jõuavad uue avastuseni.

Jo Boaler kirjeldab raamatus „Piirideta mõistus“ õppimisega seotud müüte, neid teaduslikult kummutades. Ta on Standfordi ülikooli professor, kes on pühendanud oma teadustöö õppimise lihtsustamisele. Boaler on avastanud uusi ja põnevaid viise matemaatika õppeks ning ta jagab neid lahkelt ka raamatus.

Mõte on selles, et kui saad matemaatikaga sõbraks, aitab see ka kõige muu õppimist kergemaks teha. Mulle kui mälutreenerile sümpatiseerisid tema õpetused eriti, sest need kinnitasid minu arusaamu, kuidas aju ja mälu paremini kasutada.

Raamatu üks intrigeerivamaid teemasid käsitleb andekust ja tarkust. Kas need on pigem eeliseks või needuseks? Aju jaoks on iga pingutus kasulikum kui lihtsalt kiire mõistmine. Ühel hetkel seisavad nn targad lapsed tihti silmitsi probleemidega, millega on keeruline üksi toime tulla, ja see võib hakata pärssima nende aju arengut. Pikas perspektiivis on vaev, pingutus ja eksimine hädavajalikud, et mõistust tugevdada.

Töövahendid, mis aitavad elus hakkama saada

Meil tuleks leppida ja mõistlikult ära kasutada arusaama, et meie aju pole täna see, mis oli eile, ning et me oleme terve elu võimelised õppima ja arenema.

Jo kirjutab, et „sellest raamatust saate teada, kui tähtsad on positiivsed uskumused iseenda kohta ja kuidas neid kujundada“. Just õpetajate ja lastevanemate roll on siin ülisuur – nende kujundatud suhtumine varases lapsepõlves saadab inimest terve tema elu. Mitte et hiljem poleks võimalik end parandada ja suhtumist muuta, lihtsalt vanemas eas on seda palju vaevalisem teha.

Kogenud täiskasvanutena peame andma lastele kaasa võimalikult palju töövahendid, mis aitavad elus kenasti hakkama saada.

Loe edasi >
Raamatuklubi info

Äripäeva raamatuklubi

on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja, mis avaldab maailma parimaid psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid.

Klubi on tegutsenud juba 15 aastat ja pikaajalisele kogemusele tuginedes tehakse maailma uusimast juhtimiskirjandusest hoolikas valik. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega. Raamatuklubi liikmena hoiate end kursis maailma parimate juhtimisteooriatega, õpite edukate ettevõtete kogemustest ning teate, kuidas rakendada neuroteaduse ja psühholoogia uusi avastusi edu ja õnne vankri ette.

• Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatu 21% soodsamalt.
• Raamatu saadame Omniva pakiautomaati tasuta, võimalik on kasutada ka kullerteenust.
• Raamatud saab tellida ka e-raamatuna.
• Klubiraamatu eest saate mugavalt tasuda e-arve püsimakse või arvega.
• Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadetakse iga kuu (v.a juulis) üks uus raamat. Raamatu ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

LIITU KLUBIGA