universum

Planeet ühes kivikeses

Reis sügavale maakera ajalukku
Planeet ühes kivikeses pilt
Autor: Jan Zalasiewicz Ilmumisaasta: 2015 Lehekülgi: 272 Kirjastus: Äripäev Klubi: Imelise Teaduse raamatuklubi

Jan Zalasiewiczi „Planeet ühes kivikeses“ jutustab lugejale loo ühest kõige tavalisemast väikesest kivist, milliseid leidub kogu maailma randadel, ning toob selle kivi kaudu meieni kogu universumi kujunemise loo alates hetkest, mil maailm alguse sai, kuni ajani, mil Päikesesüsteem leiab oma loomuliku lõpu.

Kivikese ajalugu viib meid aja ja ruumi tohututesse sügavikesse. Lugu saab alguse eelajaloolistel aegadel, kui kivikest moodustavad osakesed tekivad universumi kaugetel äärealadel puhkenud kujuteldamatus möllus, Suurele Paugule järgnenud sekundeil ja supernoovade plahvatustes. Jutustus jätkub kogu Päikesesüsteemi tekke ning Maa ja selle ürgsete mandrite ja ookeanide kujunemisega, loodusjõudude toimimise ja elu tekkimisega,  avades hulgaliselt saladusi, mis inimese eest enamasti varjatuks jäävad. Läbi väikese ja pealtnäha hariliku kivikese dešifreerib autor paljusid Maa ürgse mineviku sündmusi: vulkaanipurskeid, väljasurnud taimede ja loomade arengut; ammukadunud ookeanide võõrikut loomust ning sügaval maa all toimunud muundumisi.

Zalasiewicz tõdeb: „Mingil viisil on kivike nagu mõni uuem arvutikiip, milles peitub rohkem informatsiooni, kui keegi võiks selle siledat pinda silmitsedes aimatagi.“ Kivikese teekond on tõepoolest täiesti hämmastav, kuid sama hämmastav on see, kuidas autoril on õnnestunud kirja panna niisugune infotihe raamat, kus kõik on kuni atomaarse tasandini lahti seletatud, ning teha seda samas mõnusa huumoriga ja hõlpsasti aru saadaval viisil, nii et see haarab täielikult kaasa ka selle lugeja, kes geoloogia vastu varem olulist huvi ei ole tundnud.

Tellimine

29,50 €

Failid
Sisukord

1 Tähetolm
Inventuur
Esimene reis
2 Maa sügavikest
Kokkupõrge
Sügavikes
Tõus
Uus manner
3 Kauged maad
Palju maid
Kvartsi lood
Haruldaste mineraalide jutustused
Ajamasin
Muda sünd
4 Teel kohtamisele
Loodusjõud
Sügavasse vette
Süsiniku allikas
5 Meri
Surnud tsoon
Kauge jää
Tagasi minevikku
6 Märgatud vaimud
Mikroskoobi all
Majaehitaja
Aja jäädvustamine
7 Puuduvad vaimud
Pehmed masinad
Keemilised sõnumid
8 Kuskohas ometi?
Magneti mälu
Tolerantsus loomariigis
Jalutuskäik maal
9 Kuld!
Metallist ja mikroobidest
Üle piiri
Nähtamatu metaan
10 Naftaaken
Maa haruldused
Naftapiirkond
Ikka ja jälle see aeg
11 Mägede tegemine
Kildameister
Import ja eksport
Aja vari
12 Läbimurre pinnale
Kivitorustikud
Primitiivne tehnoloogia
Teel kodu poole
Valguse kätte
13 Tulevikud
Lahkuminek
Epiloog
Tänuavaldused
Fotod
Lisalugemist
Kasutatud kirjandus
Autorist
Indeks

Arvustused
Jüri Plado
Jüri Plado
geofüüsika ja petrofüüsika vanemteadur, Tartu ülikool

Autor viib lugeja ajareisile, mis on pikem kui Rail Baltica saaga ning ulatub universumi sünnist, mis leidis aset 13,7 miljardit aastat tagasi, Päikesesüsteemi hävinguni, mida on oodata 5 miljardi aasta pärast. Selle aja vältel toimunut avab Jan Zalasiewicz muheda ja lihtsalt hoomatava populaarteadusliku võtmega.

Autor seostab omavahel Maad kirjeldavad teadusharud nagu geoloogia, mineraloogia, paleontoloogia ja stratigraafia (tegelikult võiks seda loendit pikalt jätkata), kasutades sideainena füüsikat, keemiat, ajalugu ning loomulikult ka loo peategelast, kivikest ehk Walesi kilda veerist. Kui tahate, võite lugedes Walesi kilda asendada lubjakivitükiga, mille võtsite kaasa oma eelmise suve rannaskäigult... Mõningates detailides tuleks lugu sel juhul küll ümber mõelda, kuid paljud peatükid muutmist ei vajaks. Kokkuvõttes on raamat harivaks lugemisvaraks kõigile, keda huvitab Maa kauge ajalugu, ning kasulik ka neile, kes juhtumisi seda sügavamalt õpivad. Ja veel, sõbrad geoloogid, andke keeleinimestele silur andeks, nad nägid raamatu tõlkimisel-toimetamisel ropult palju vaeva.

Loe edasi >