Ardennid 1944

Ardennid 1944 pilt
Autor: Antony Beevor Lehekülgi: 456 Ilmumisaeg: 22.01.2021 Kirjastus: Äripäev

Detsembris 1944 tegi Hitler Belgias Ardennide lumiste metsade ja kuristike vahel viimase katse sõja käiku pööret tuua. Plaan oli läänerinne läbi lõigata ning liitlaste üksused sisse piirata. Ehkki kogenud kindralid kahtlesid ettevõtmise edus, uskusid Saksamaa juhid ja nooremad ohvitserid, et see annab võimaluse lääneliitlased peatada ning päästa oma kodud ja pered läheneva Punaarmee käest.

Ardennidest sai läänerinde vaste idarinde Stalingradile. Sõjatandril valitsesid kohutav julmus, meeleheide ja kättemaksuhimu, mis pani mõlemaid osapooli rikkuma sõjapidamise reegleid. Peale vaenlase murdis ja sandistas mehi käre pakane. Vihaste lahingute ajal põgenesid hirmunud belglased kodudest, kartes õigustatult sakslaste kättemaksu. 

Liitlasi tabas rünnak ootamatult ja paljudel tuligi alla anda või põgeneda. Esialgsest peataolekust suudeti aga kiiresti toibuda, vastupealetungile asuda – ja Saksa sõjamasina selgroog läänerindel viimaks murda.

„Ardennid 1944“ on tunnustatud sõjaajaloolase Antony Beevori järjekordne suurepäraselt jutustatud lugu, mis kirjeldab toimunut nii väejuhtide otsuste ja võimumängude perspektiivist kui ka rindemeeste ja tsiviilisikute üleelamiste ja kannatuste kaudu.

Tellimine

33,90 €

Failid
Sisukord

Kaardid

Üksuste sümbolid

Auastmete tabel

Sõnaseletused

 

1 Võidupalavik

2 Antverpen ja Saksamaa piir

3 Lahing Aacheni pärast

4 Sõjatalve suunas

5 Hürtgeni laas

6 Sakslased valmistuvad

7 Luure läbikukkumine

8 Laupäev, 16. detsember

9 Pühapäev, 17. detsember

10 Esmaspäev, 18. detsember

11 Skorzeny ja Heydte

12 Teisipäev, 19. detsember

13 Kolmapäev, 20. detsember

14 Neljapäev, 21. detsember

15 Reede, 22. detsember

16 Laupäev, 23. detsember

17 Pühapäev, 24. detsember

18 Esimene jõulupüha

19 Teisipäev, 26. detsember

20 Liitlased valmistuvad vastulöögiks

21 Topeltüllatus

22 Vasturünnak

23 Eendi tasandamine

24 Kokkuvõte

 

Lahingukord, Ardennide pealetung

Valitud bibliograafia

Tänuavaldused

Arvustused
Küllo Arjakas
Ajaloolane

Ajaloolane Küllo Arjakas kirjutab Postimehes, et „nii eelnevate kui ka Beevori selle raamatu suureks väärtuseks on raskete sõjapäevade käsitlemine mitmest vaatevinklist, alates Saksa või liitlasriikide sõdurite-seersantide ja lahinguohvitseride tasemelt kuni kõrgeimate juhtideni, muutes sel moel sündmuste kirjelduse elavaks“. Loe arvustust siit.

Loe edasi >
Jaan Martinson
Eesti Päevalehe ajakirjanik

Ajakirjanik Jaan Martinson leiab Eesti Päevalehes, et kui maailmasõja läänerinde sündmused jäävad enamasti meile kaugeks, siis Antony Beevori raamatud aitavad neid teadmisi täiendada. Ta märgib, et raamat on sisukas ning kirjeldab Ardennides toimunut lisaks faktoloogiale ka läbi inimhingede. Loe lähemalt siit.

Loe edasi >