Ajalugu ja populaarteadus

Katkenud laul

Pirita klooster 1407–1607
Katkenud laul pilt
Autor: Ruth Rajamaa Ilmumisaeg 30.05.2018 Lehekülgi: 400 Kirjastus: Äripäev, Argo Raamatuklubi: Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi

Ruth Rajamaa võtab raamatus kokku kõik, mis on Pirita kloostri kohta teada, asetades selle üldisemale birgitiinide ordu tegevuse taustale. Käsitlus algab Aegna väinas aset leidnud ja Rootsi püha Birgittaga seotud imeteost, mis ilmselt saigi kloostri rajamise ajendiks.  Juttu on kloostri asutamise käigust ja tagamaadest, kloostrikiriku ja kogu kompleksi rajamisest, kirikuteenistustest, konventide igapäevaelust, kloostri maavaldustest ja majandustegevusest, tülidest naabritega – sh Tallinna raega, kellele ei meeldinud sugugi kloostri juures toimuvad laadad ja tegus sadam Pirita jõe suudmes –, palverännakutest kloostrisse, suhetest paavstide, siinsete piiskoppide ja birgitiiniorduga, reformatsiooni mõjudest ja tagajärgedest.

Kõike seda jälgitakse kuni kloostri järkjärgulise hääbumiseni Rootsi ajal. Kloostrit nimelt ei hävitanud Liivi sõja päevil 1577 moskoviidid, nagu E. Bornhöhe romaani ja „Viimse reliikvia“ mõjul üldiselt arvatakse, vaid see tegutses pärast rüüstamisi jõudumööda edasi, viimases faasis eelkõige tütarlastekooli ja varjupaigana, ning kustus alles kolmkümmend aastat hiljem, kui Rootsi võimud edasise tegutsemise majanduslikult võimatuks muutsid. Vaatamata luterlikule sallimatusele suutis see katoliikliku vaimsusega asutus nii pikalt edasi töötada vaid tänu tarmukatele abtissidele ja kloostriõdedele, kellest paljud olid kohalike aadlisuguvõsade liikmed.

Birgitiinide kloostreis kõlas pidev, pea katkematu laul Jumala kiituseks ja talle ohvrikingiks. See nõudis palju koolitatud nais- ja meeshääli (teatavasti oli ka Pirita segaklooster, ehkki nunnad-mungad olid muidugi teineteisest eraldatud ja suhtlesid omavahel märkide keeles, millest on ka veidi teada). See laul sai otsa luterliku Rootsi riigivõimu kinnistudes.

Tellimine


Failid
Sisukord

Eessõna
Sissejuhatus
Püha Birgitta ja birgitiinide ordu teke
Enne algust: imetegu Põhja-Eesti rannikumeres
Pirita kloostri rajamine ja tegevuse algus
Pirita kloostri suhted birgitiinide ordu ja Tallinna piiskoppidega
Kloostrikirik
Kirikuteenistused
Kloostriehitised
Elu õdede konvendis
Elu vendade konvendis
Pirita kloostri majandamine reformatsioonieelsel ajal
Pirita kloostrikirik palverännakute sihtkohana
Reformatsiooni algus ja selle mõjud Pirita kloostrile
Klooster pärast murrangut
„Pirita kloostri viimsed päevad” (1561–1607)
Allikad ja kirjandus
Isikunimede register