Kuidas kodustada raha

Kuidas kodustada raha
Teet Parring
Lehekülgi: 184
Kirjastus: Äripäev

Suurepärane koolitaja ja mentor Teet Parring on sellesse raamatusse koondanud kokku lihtsad, selged ja realistlikud näpunäited, kuidas ka „raamatupidamist ja planeerimist üle kõige vihkav“ inimene oma rahaasjad kontrolli alla saaks. Ning pane tähele, eesmärk ei ole sulle sisendada, et kõige tähtsam siin elus on suure rahahunniku kokku ajamine. Autor väidab, et vabaduse ja rahulolu annab sulle ja su perele see, kui oskate ka piskuga oskuslikult majandada.

Autor võrdleb rahaasjade korraldamist dieedipidamisega. Kui mõni tulnukas vaatleks Maa elanike käitumistavasid, võiks ta järeldada, et dieedipidamine on väga hea mõte, sest teeme seda kogu aeg – uuringud näitavad, et viimase kümne aasta jooksul on 70% naistest ja 30% meestest dieeti pidanud. Tundub, et ei ole vahet, millise dieediga on tegu – inimesed on valmis tegema ükskõik mida, et oma kaalu langetada. Kahjuks on aga tulemused enamasti samad. Kuigi dieedid annavad lühiajalisi tulemusi, suudavad vaid väga vähesed kaalulangetajad saavutatud tulemusi pikaajaliselt säilitada. Mis veel hullem, enamik dieedipidajaid lõpetavad suurema kehakaaluga kui neil oli enne dieediga alustamist.

Rahaasjade korraldamisega on samad lood. Kujuta ette, et oled juba paar kuud püüdnud oma uuest eelarvest kinni pidada. Iga kuu lõpus on kordunud aga ikka sama olukord – enne kuu lõppu on planeeritud raha otsas. Tasapisi hakkab tekkima masendus, sest kaua võib seda jama taluda! Ja oledki paari kuu pärast heal juhul tagasi seal, kust alustasid.

Uuringud näitavad, et meie varakuse tase ei sõltu ainult sissetulekust. Sarnase sissetulekuga inimeste varade maht võib erineda isegi kümme korda. Kuidas on see võimalik? Olulist rolli mängivad siin nii meie soov kui ka oskused oma rahaasju eesmärgistatult juhtida.

See raamat ongi mõeldud abimeheks oma rahaasjade korrastamisel. Käsitlemist leiavad siin järgmised teemad:

  • kuidas hinnata oma varalist olukorda;
  • kuidas saada ülevaade oma tuludest ja kuludest;
  • kuidas seada eesmärke ja tõlkida neid „raha“ keelde;
  • kuidas luua toimiv plaan eesmärkide saavutamiseks;
  • kuidas püsida plaani elluviimise kursil.

Isegi kui otsustad, et see raamat pole sinule, loe läbi järgmine nõuanne, sest see on midagi, mida võid oma parema tuleviku jaoks ära teha nüüd ja kohe.

„Kõigepealt maksa endale – rahateemalises kirjanduses on see idee ikka ja jälle esile kerkinud juba peaaegu sada aastat. Oma kogemustest julgen öelda, et sellel on üks väga hea põhjus – see meetod lihtsalt toimib.

Mida see väljend täpselt tähendab? See tähendab, et kohe pärast palgapäeva, enne kui tasud oma arved, enne kui lähed ostma igasuguseid vajalikke asju, enne kui sa teed ükskõik milliseid kulutusi, pane kõrvale raha, mida soovid säästa.

Makstes kõigepealt endale, paned psühholoogiliselt paika oma prioriteedid. Kõige olulisem on säästa raha püstitatud eesmärkide tarbeks ja alles seejärel tulevad prügivedajad, elektritootjad, toiduainete valmistajad, restoranipidajad ja teised. Oma teenitud raha on ju ikkagi eelkõige sinu eesmärkide tarbeks, mitte kellegi teise rahakoti täitmiseks. Seejuures nõustub ka enamik skeptikuid, et oma tuludest ühe protsendi säästmine on võimalik. Miks mitte siis sellega alustada?”

Kõige ostetum raamat 2012!

Sisukord

Sissejuhatus
Alusta juba täna
Meist sõltub rohkem, kui arvame
Millest alustada? 
Finantsvabadus annab rahu ja kindlustunde
Esimene samm – ülevaade varadest ja kohustustest
Bilanss – see kõlab uhkelt! 
Kui palju on mul varasid? 
Kui suured on minu kohustused? 
Muuda see harjumuseks
Bilansi näidisvorm
Teine samm – ülevaade tuludest ja kuludest
Pigem suuremad tulud kui väiksemad kulud
Tulude jaotus
Paneme tulud tabelisse
Kuidas ma kulutan? 
Kulude jaotus
Näide kulude arvestusest
Palju jääb üle ja mis sellest saab? 
Kui kaugel on minu pankrot? 
Praktiline näide
Kolmas samm – minu eesmärgid
Kõige olulisem küsimus: mida ma tahan? 
Millega olen oma elus rahul ja millega mitte? 
Viis miksi
Kuidas eesmärke sõnastada? 
Praktiline näide
Kokkulepped, kokkulepped, kokkulepped
Eluvaldkondade hindamise tööleht
Neljas samm – mänguplaan
Kui palju see kõik maksab? 
Inflatsioon, investeeringute tootlus ja laenuintressid
Minu eesmärgi maksumus
Vali sobiv finantseerimisskeem
Leia summa, mille pead igal kuul säästma
Soovid ja võimalused – vaata uuesti üle seatud eesmärgid
Eelarve kui mänguplaan
Finantseesmärgi kirjeldamise tööleht
Viies samm – püsi kursil
Kuidas lennukid sihtpunkti jõuavad? 
Mis võiks olla meie kompass? 
Mida on meil õppida dieedipidajatelt? 
Miks eelarve vahel ei tööta? 
Kuidas eelarve enda kasuks tööle panna? 
Vaata oma mänguplaan regulaarselt üle
Abivahendid tulude, kulude, varade ja kohustuste üle arvepidamiseks
Õpi ja arene
Praktiline näide
Töölehed: regulaarsed ülevaatused
Kui kõik on kontrolli all
Investeerimine
Riskide haldamine
Maksud
Oma vara pärandamine
Kaitse oma raha
Kordame üle

Arvustused

Arnold TammemägiAS-i Talot finantsanalüütik

See ladus ja humoorikalt kirjutatud raamat on huvitav ning vajalik nii neile, kes oma rahaasjade korraldamist on juba alustanud ning siis ehk käega löönud, kui ka neile, kes planeerimisest ja säästmisest on küll unistanud, kuid selle siiski liiga keeruliseks peljanud. Teet Parring suudab vilunud koolitajana vajutada just õigetele nuppudele – raamatu läbilugemise järel valdab lugejat tahtmine tõepoolest nüüd ja kohe härjal sarvist haarata. Sedavõrd innustavalt ja köitvalt oskab autor rääkida asjadest, mida tavaliselt peetakse „kuivade“ raamatupidajate ja finantsinimeste pärusmaaks.

Parring rõhutabki raamatus eelkõige mõtet, et oma rahaasjadel silma peal hoidmine on jõukohane igaühele. Tegu pole raketiteadusega, vaid meie elu orgaanilise osaga. Raha on kindlasti üks neid asju, millele mõtleme rohkem kui jalgpallile, rahast tehakse juttu nii söögilauas, suitsunurgas kui ka peenel koosviibimisel. Enamasti on muidugi teemaks see, et raha vähe ja kuhu see küll kaob. Kaasanoogutajaid ja imetlejaid jätkub – kes siis ikka raha loeb nagu mõni ihnur või kuivik! Reaalsus on aga paraku teine, tegelikult võib oma rahaasjade unarusse jätmine väga karmilt kätte maksta. Tagajärjeks võib olla isegi kaotatud kodu, pingelised või lõhkiläinud suhted, mõranenud enesekindlusest rääkimata. Ega autor asjata ütle: „Tee oma rahaasjad korda, see muudab sind enesekindlamaks ja õnnelikumaks.“ Mina usun sellesse siiralt.

Nii mõnigi võib raamatut lugedes öelda, et noh, mis siin siis uut oli, teada-tuntud värk. Jah, aga iva ei olegi selles … Parring kirjeldab raamatu sissejuhatuses üht põnevat uurimust. Nimelt olevat rahandusministeeriumi korraldatud finantskirjaoskuse ümarlaual esitletud uuringut, mis põhines kümnes Euroopa riigis tehtud küsitlusel. See hõlmas nii Lääne- kui ka Ida-Euroopa riike. Tulemused olid mõtlemapanevad. Kümnest valimis olnud riigist oli eestlaste hinnang oma finantsteadmistele paremuselt teine, suhtumises rahaasjadesse asetus Eesti neljandale kohale. Teadmiste rakendamises olid aga Eesti vastajad viimasel kohal! See tähendab, et probleem ei ole mitte teadmiste puudumises, vaid selles, kuidas teadmisi rakendada. Oluline on see, et teadmisi, olgu neid siis vähe või palju, järjekindlalt rakendataks. Me kõik ju teame, et tuleks sääste koguda, aga kuidas sellega alustada, kui kogu raha kulub arvete maksmisele ja söögile?

„Kuidas kodustada raha“ ongi praktiline raamat sellest, kuidas teha asjaga algust ning püsida oma unistuste ja eesmärkide kursil. Lihtsad tabelid, töölehed ning terased pea-meeles-nupukesed teevad selle kõik palju lihtsamaks. Mis oluline – võta see raamat kätte iga kvartali lõpus. Ja veelgi olulisem – iga aasta lõpus. Siis võid olla kindel, et peagi oled kodustanud selle müstilise ja allumatu jõu nimega raha.

Eike TõnismäeIntelligentne Grupp OÜ tegevjuht, raamatuklubi liige

Kas suur sissetulek tagab mulle rikkuse ja vabaduse? Põnevate uuringute ja mõnusate praktiliste näidete abil tõestab autor, et vastus võib olla nii „ei“ kui ka „jah“. Paraku ei taga suur sissetulek alati rikkust. Palju määravamad on sinu mõtted, eluviis ja ellusuhtumine. Parring püüabki panna lugeja ennekõike mõtlema oma elule üldisemalt ning mõtisklema: kuidas tahan elada täna ning missugused on minu unistused ja soovid tulevikuks? Mida tähendab minu jaoks „hea elu“, seda nii hingerahu mõttes kui ka rahas väljendatuna? Kuidas saavutada tasakaalu, kas kulusid kokku hoides või tulusid suurendades? Need on väga tähtsad küsimused teekonnal oma unistuste poole.

Raamatu filosoofiaks on tulupõhine mõtlemine. Tulupõhise mõtteviisi järgi on tähtis esmalt teha kulutusi, et luua midagi suurt, head ja väärtuslikku. Väärtus kasvatab väärtust ehk kõigepealt pead omalt poolt andma ja alles siis loob sinu loodud väärtus sulle uut väärtust. Väärtuse loomisel on kesksel kohal aga inimene ise, tema anded, haridus ja innovaatiline meel. Tähtis on areneda kiiremini kui ümbritsev maailm, olla ajast alati ühe sammu võrra ees. Autor suunab lugejaid mõtlema ajast ja selle võimalustest suurendada oma tulusid, väites seejuures, et palgatulu on kõige ajamahukam väärtuse loomise viis. Millised aga on alternatiivid ehk säästlikumad võimalused? Sellest saabki raamatus põhjalikumalt lugeda.

See on suurepärane raamat kõikidele, kes soovivad teadlikult liikuda oma unelmate elu suunas. Raamat on hästi kirjutatud ning arusaadav nii neile, kes ei ole finantsteemadega kunagi kokku puutunud, kui ka neile, kellele see on igapäevane asi. Soovitan seda kõigile kui uudset, harivat ning huvitavat lugemist.

Tellimine
Kuidas kodustada rahaOtsas
Kuidas kodustada raha

Kuidas kodustada raha

Teet Parring
Tellimine
Kuidas kodustada rahaOtsas

Kirjeldus

Suurepärane koolitaja ja mentor Teet Parring on sellesse raamatusse koondanud kokku lihtsad, selged ja realistlikud näpunäited, kuidas ka „raamatupidamist ja planeerimist üle kõige vihkav“ inimene oma rahaasjad kontrolli alla saaks. Ning pane tähele, eesmärk ei ole sulle sisendada, et kõige tähtsam siin elus on suure rahahunniku kokku ajamine. Autor väidab, et vabaduse ja rahulolu annab sulle ja su perele see, kui oskate ka piskuga oskuslikult majandada.

Autor võrdleb rahaasjade korraldamist dieedipidamisega. Kui mõni tulnukas vaatleks Maa elanike käitumistavasid, võiks ta järeldada, et dieedipidamine on väga hea mõte, sest teeme seda kogu aeg – uuringud näitavad, et viimase kümne aasta jooksul on 70% naistest ja 30% meestest dieeti pidanud. Tundub, et ei ole vahet, millise dieediga on tegu – inimesed on valmis tegema ükskõik mida, et oma kaalu langetada. Kahjuks on aga tulemused enamasti samad. Kuigi dieedid annavad lühiajalisi tulemusi, suudavad vaid väga vähesed kaalulangetajad saavutatud tulemusi pikaajaliselt säilitada. Mis veel hullem, enamik dieedipidajaid lõpetavad suurema kehakaaluga kui neil oli enne dieediga alustamist.

Rahaasjade korraldamisega on samad lood. Kujuta ette, et oled juba paar kuud püüdnud oma uuest eelarvest kinni pidada. Iga kuu lõpus on kordunud aga ikka sama olukord – enne kuu lõppu on planeeritud raha otsas. Tasapisi hakkab tekkima masendus, sest kaua võib seda jama taluda! Ja oledki paari kuu pärast heal juhul tagasi seal, kust alustasid.

Uuringud näitavad, et meie varakuse tase ei sõltu ainult sissetulekust. Sarnase sissetulekuga inimeste varade maht võib erineda isegi kümme korda. Kuidas on see võimalik? Olulist rolli mängivad siin nii meie soov kui ka oskused oma rahaasju eesmärgistatult juhtida.

See raamat ongi mõeldud abimeheks oma rahaasjade korrastamisel. Käsitlemist leiavad siin järgmised teemad:

  • kuidas hinnata oma varalist olukorda;
  • kuidas saada ülevaade oma tuludest ja kuludest;
  • kuidas seada eesmärke ja tõlkida neid „raha“ keelde;
  • kuidas luua toimiv plaan eesmärkide saavutamiseks;
  • kuidas püsida plaani elluviimise kursil.

Isegi kui otsustad, et see raamat pole sinule, loe läbi järgmine nõuanne, sest see on midagi, mida võid oma parema tuleviku jaoks ära teha nüüd ja kohe.

„Kõigepealt maksa endale – rahateemalises kirjanduses on see idee ikka ja jälle esile kerkinud juba peaaegu sada aastat. Oma kogemustest julgen öelda, et sellel on üks väga hea põhjus – see meetod lihtsalt toimib.

Mida see väljend täpselt tähendab? See tähendab, et kohe pärast palgapäeva, enne kui tasud oma arved, enne kui lähed ostma igasuguseid vajalikke asju, enne kui sa teed ükskõik milliseid kulutusi, pane kõrvale raha, mida soovid säästa.

Makstes kõigepealt endale, paned psühholoogiliselt paika oma prioriteedid. Kõige olulisem on säästa raha püstitatud eesmärkide tarbeks ja alles seejärel tulevad prügivedajad, elektritootjad, toiduainete valmistajad, restoranipidajad ja teised. Oma teenitud raha on ju ikkagi eelkõige sinu eesmärkide tarbeks, mitte kellegi teise rahakoti täitmiseks. Seejuures nõustub ka enamik skeptikuid, et oma tuludest ühe protsendi säästmine on võimalik. Miks mitte siis sellega alustada?”

Kõige ostetum raamat 2012!

Teet Parring
Lehekülgi: 184
Kirjastus: Äripäev

Sissejuhatus
Alusta juba täna
Meist sõltub rohkem, kui arvame
Millest alustada? 
Finantsvabadus annab rahu ja kindlustunde
Esimene samm – ülevaade varadest ja kohustustest
Bilanss – see kõlab uhkelt! 
Kui palju on mul varasid? 
Kui suured on minu kohustused? 
Muuda see harjumuseks
Bilansi näidisvorm
Teine samm – ülevaade tuludest ja kuludest
Pigem suuremad tulud kui väiksemad kulud
Tulude jaotus
Paneme tulud tabelisse
Kuidas ma kulutan? 
Kulude jaotus
Näide kulude arvestusest
Palju jääb üle ja mis sellest saab? 
Kui kaugel on minu pankrot? 
Praktiline näide
Kolmas samm – minu eesmärgid
Kõige olulisem küsimus: mida ma tahan? 
Millega olen oma elus rahul ja millega mitte? 
Viis miksi
Kuidas eesmärke sõnastada? 
Praktiline näide
Kokkulepped, kokkulepped, kokkulepped
Eluvaldkondade hindamise tööleht
Neljas samm – mänguplaan
Kui palju see kõik maksab? 
Inflatsioon, investeeringute tootlus ja laenuintressid
Minu eesmärgi maksumus
Vali sobiv finantseerimisskeem
Leia summa, mille pead igal kuul säästma
Soovid ja võimalused – vaata uuesti üle seatud eesmärgid
Eelarve kui mänguplaan
Finantseesmärgi kirjeldamise tööleht
Viies samm – püsi kursil
Kuidas lennukid sihtpunkti jõuavad? 
Mis võiks olla meie kompass? 
Mida on meil õppida dieedipidajatelt? 
Miks eelarve vahel ei tööta? 
Kuidas eelarve enda kasuks tööle panna? 
Vaata oma mänguplaan regulaarselt üle
Abivahendid tulude, kulude, varade ja kohustuste üle arvepidamiseks
Õpi ja arene
Praktiline näide
Töölehed: regulaarsed ülevaatused
Kui kõik on kontrolli all
Investeerimine
Riskide haldamine
Maksud
Oma vara pärandamine
Kaitse oma raha
Kordame üle

Arnold TammemägiAS-i Talot finantsanalüütik

See ladus ja humoorikalt kirjutatud raamat on huvitav ning vajalik nii neile, kes oma rahaasjade korraldamist on juba alustanud ning siis ehk käega löönud, kui ka neile, kes planeerimisest ja säästmisest on küll unistanud, kuid selle siiski liiga keeruliseks peljanud. Teet Parring suudab vilunud koolitajana vajutada just õigetele nuppudele – raamatu läbilugemise järel valdab lugejat tahtmine tõepoolest nüüd ja kohe härjal sarvist haarata. Sedavõrd innustavalt ja köitvalt oskab autor rääkida asjadest, mida tavaliselt peetakse „kuivade“ raamatupidajate ja finantsinimeste pärusmaaks.

Parring rõhutabki raamatus eelkõige mõtet, et oma rahaasjadel silma peal hoidmine on jõukohane igaühele. Tegu pole raketiteadusega, vaid meie elu orgaanilise osaga. Raha on kindlasti üks neid asju, millele mõtleme rohkem kui jalgpallile, rahast tehakse juttu nii söögilauas, suitsunurgas kui ka peenel koosviibimisel. Enamasti on muidugi teemaks see, et raha vähe ja kuhu see küll kaob. Kaasanoogutajaid ja imetlejaid jätkub – kes siis ikka raha loeb nagu mõni ihnur või kuivik! Reaalsus on aga paraku teine, tegelikult võib oma rahaasjade unarusse jätmine väga karmilt kätte maksta. Tagajärjeks võib olla isegi kaotatud kodu, pingelised või lõhkiläinud suhted, mõranenud enesekindlusest rääkimata. Ega autor asjata ütle: „Tee oma rahaasjad korda, see muudab sind enesekindlamaks ja õnnelikumaks.“ Mina usun sellesse siiralt.

Nii mõnigi võib raamatut lugedes öelda, et noh, mis siin siis uut oli, teada-tuntud värk. Jah, aga iva ei olegi selles … Parring kirjeldab raamatu sissejuhatuses üht põnevat uurimust. Nimelt olevat rahandusministeeriumi korraldatud finantskirjaoskuse ümarlaual esitletud uuringut, mis põhines kümnes Euroopa riigis tehtud küsitlusel. See hõlmas nii Lääne- kui ka Ida-Euroopa riike. Tulemused olid mõtlemapanevad. Kümnest valimis olnud riigist oli eestlaste hinnang oma finantsteadmistele paremuselt teine, suhtumises rahaasjadesse asetus Eesti neljandale kohale. Teadmiste rakendamises olid aga Eesti vastajad viimasel kohal! See tähendab, et probleem ei ole mitte teadmiste puudumises, vaid selles, kuidas teadmisi rakendada. Oluline on see, et teadmisi, olgu neid siis vähe või palju, järjekindlalt rakendataks. Me kõik ju teame, et tuleks sääste koguda, aga kuidas sellega alustada, kui kogu raha kulub arvete maksmisele ja söögile?

„Kuidas kodustada raha“ ongi praktiline raamat sellest, kuidas teha asjaga algust ning püsida oma unistuste ja eesmärkide kursil. Lihtsad tabelid, töölehed ning terased pea-meeles-nupukesed teevad selle kõik palju lihtsamaks. Mis oluline – võta see raamat kätte iga kvartali lõpus. Ja veelgi olulisem – iga aasta lõpus. Siis võid olla kindel, et peagi oled kodustanud selle müstilise ja allumatu jõu nimega raha.

Eike TõnismäeIntelligentne Grupp OÜ tegevjuht, raamatuklubi liige

Kas suur sissetulek tagab mulle rikkuse ja vabaduse? Põnevate uuringute ja mõnusate praktiliste näidete abil tõestab autor, et vastus võib olla nii „ei“ kui ka „jah“. Paraku ei taga suur sissetulek alati rikkust. Palju määravamad on sinu mõtted, eluviis ja ellusuhtumine. Parring püüabki panna lugeja ennekõike mõtlema oma elule üldisemalt ning mõtisklema: kuidas tahan elada täna ning missugused on minu unistused ja soovid tulevikuks? Mida tähendab minu jaoks „hea elu“, seda nii hingerahu mõttes kui ka rahas väljendatuna? Kuidas saavutada tasakaalu, kas kulusid kokku hoides või tulusid suurendades? Need on väga tähtsad küsimused teekonnal oma unistuste poole.

Raamatu filosoofiaks on tulupõhine mõtlemine. Tulupõhise mõtteviisi järgi on tähtis esmalt teha kulutusi, et luua midagi suurt, head ja väärtuslikku. Väärtus kasvatab väärtust ehk kõigepealt pead omalt poolt andma ja alles siis loob sinu loodud väärtus sulle uut väärtust. Väärtuse loomisel on kesksel kohal aga inimene ise, tema anded, haridus ja innovaatiline meel. Tähtis on areneda kiiremini kui ümbritsev maailm, olla ajast alati ühe sammu võrra ees. Autor suunab lugejaid mõtlema ajast ja selle võimalustest suurendada oma tulusid, väites seejuures, et palgatulu on kõige ajamahukam väärtuse loomise viis. Millised aga on alternatiivid ehk säästlikumad võimalused? Sellest saabki raamatus põhjalikumalt lugeda.

See on suurepärane raamat kõikidele, kes soovivad teadlikult liikuda oma unelmate elu suunas. Raamat on hästi kirjutatud ning arusaadav nii neile, kes ei ole finantsteemadega kunagi kokku puutunud, kui ka neile, kellele see on igapäevane asi. Soovitan seda kõigile kui uudset, harivat ning huvitavat lugemist.

© AS Äripäev 2000-2025
  • Aadress: Vana-Lõuna 39/1, 19094 Tallinn
  • Klienditugi: 667 0099 (8:15-17:00)
  • E-post: [email protected]