Ajalugu ja populaarteadus

Martin Luther

Reformaator ja tema visioon
Martin Luther pilt
Autor: Scott H. Hendrix Ilmumisaeg 30.10.2018 Lehekülgi: 400 Kirjastus: Äripäev, Argo Raamatuklubi: Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi

Martin Luther – kuulus usu-uuendaja ja reformatsiooni teerajaja – kes ta siis tegelikult oli? Missugust elu elas mees, kelle üheksakümne viiest teesist, mille ta 1517. aasta sügisel Wittenbergi lossikiriku uksele naelutas, sai alguse üks kõigi aegade ulatuslikumaid usureforme, mis muutis mõtteid, süütas sõdu ja pani aluse hoopis uuele maailmale? Kuidas ta elas ja mida ta mõtles?

Luther oli mees, kes elas täiel rinnal. Tema igapäevaelu täitsid värvikad ja emotsionaalsed kohtumised sõprade ja kolleegidega, tähtsate võimukandjate ja suurte mõtlejatega. Ta rõõmustas ja leinas, oli terve ja haige,  uskus ja kahtles, needis ja palvetas, oli põnevil ja pettunud. Martin Luther elas tarmukat elu. Selles raamatus ei keskenduta mitte üksnes tema teoloogilistele vaadetele, vaid näidatakse tema isiklikku elu ja suhteid lähedastega – endise nunna Katharina von Boraga, kellega ta abiellus, nende lastega, samuti ema ja isaga.  Raamat jälgib Lutheri erakordset karjääri ülikooli õppejõu, hereetiku, mässulise munga, poliitilise lindprii, provokatiivse mõtleja ja religioosse visionäärina.

Reformatsiooni isa Martin Luther ei olnud pühak ega ka usufanaatik. Ta oli oma ajastu inimene, kõrgesti haritud õpetlane ja andekas mees, kelle elukäigust antakse selles raamatus selge, sidus ja ülevaatlik pilt.

Tellimine


Failid
Sisukord

Sisukord
Eessõna
Inimesed

Esimene osa. Reformatsioonini viinud teed. 1483/84–1521
Mu isamaa
Kõik, mis ma olen, ja kõik, mis mul on
Pealaest jalatallani pühad
Mitte nende seast
Ei saanud enam vaiki olla
Parimad teoloogid
Mu südame purjed
Ei allu kellelegi peale tema

Teine osa. Visiooni poole. 1522–1546
Tuhande kunsti meister
Minutaoline kuulus armastaja
Mäss on talumatu
Tahumatu ja mässaja rahvas
Uus laul
Maailmale surnud
Tõeline religioon
Suuremaks hüveks
Paavstimeelsetele väga palju tänu võlgu
Kõva patune
Epiloog
Lühendid
Bibliograafia
Register