Targad linnad

Rünkandmed, küberputitajad ja uue utoopia otsingud
Targad linnad pilt
Autor: Anthony M. Townsend Ilmumisaasta: 2014 Lehekülgi: Kirjastus: Äripäev Klubi: Imelise Teaduse raamatuklubi

Me elame maailmas, mida iseloomustavad linnastumine ja digitaalne kõikjalviibimine, kus mobiilsete lairibaühenduste arv ületab püsiühenduste oma, uues „asjade internetis“ domineerivad masinad ja linnades elab rohkem inimesi kui maal.

Urbanist ja tehnoloogiaekspert Anthony Townsend vaatleb jõude, mis on kujundanud linnaplaneerimist ja infotehnoloogiat alates suurte tööstuslinnade esilekerkimisest 19. sajandil kuni tänapäevani. Sajand tagasi kasutati miljonilinnade juhtimisel telegraafi ja mehaanilist arvutusmasinat. Tänapäeval koordineerivad kümnete miljonite elanikega megaregioonide keerukat koreograafiat mobiilsidevõrgud ja pilvearvutus.

Selle tagajärjel areneb linnades tehnoloogia, mis tegeleb valitsuse ülesannetega ja nende ette kuhjuvate probleemidega, mida tekitavad kujuteldamatu suuruse ja keerukusega inimasulad. USAs Chicagos koostavad lumesahkadele paigaldatud GPS-jaamad reaalajas kõigile ligipääsetava „sahakaardi“. Hispaanias Saragossas võib linnakodaniku kaart anda ligipääsu ülelinnalisele tasuta wifi-võrgule, jalgrattalaenutusele, raamatukogudele ja tasuda bussisõidu eest. New Yorgis paigaldasid linnakodanikest „geriljateadlased“ aga kanalisatsiooni sensorid, mis annavad häiret, kui paduvihm selle üle ujutab ja reovee jõkke suunab. Raamatus on juttu ka Eestist: kiitust pälvivad nii Veljo Haamer ja Tallinna avalik wifi-võrk  kui ka mobiilne parkimissüsteem.

Tellimine


Failid
Sisukord

Eessõna
Sissejuhatus:  urbaniseerumine ja kõikjalviibivus 
1.  Saja miljardi peavõit 
2.  Küberneetika tagasitulek 
3.  Homsed linnad 
4.  Avatud lähtekoodiga metropol 
5.  Putitades utoopia poole 
6.  Need, kellel pole  
7.  Uutmoodi linnavalitsus 
8.  Kodanikulaborite planeet 
9.  Putukane, purunev, pealtkuulatav 
10.  Uus kodanikuõpetus targale sajandile 
Tänuavaldused 
Indeks 
Märkused

Arvustused
Siiri Treufeld
Linnalabor

„Targad linnad“ on kohustuslik lugemine linnaplaneerijatele, urbanistidele ja kõigile, kes tunnevad huvi linnade kujunemise, arengute ja tulevikutrendide vastu. Urbanisti ja tehnoloogiaeksperdina toob Townsend meid läbi linnade ajaloo Howardi aedlinnade utoopiast, tööstuslinnade tekkimisest ja autostumisest nüüdisaegsete äppide maailma. Näeme, kuidas tänapäeval on võimalik sotsiaalmeedia ja kommunikatsioonivahendite kaasabil saada tavapärase linna füüsilise ruumi kõrval ülevaade ka linnade sotsiaalsetest protsessidest.

Townsend rõhutab läbivalt osaluse ja rohujuure tasandilt alt-üles-planeerimise tähtsust tarkade linnade kavandamisel. Oluline on mõista, kuidas kõikide kodanike heaolu nimel valutult ühendada tehnoloogiahiidude ja kogukondade tasandil töötavate arvutientusiastide saavutused ning pakkuda seeläbi innovaatilisi lahendusi linnastumisprobleemidele.

Loe edasi >