Ajalugu ja populaarteadus

Valede välimääraja

Kriitilisest mõtlemisest tõejärgsel ajastul
Valede välimääraja pilt
Autor: Daniel Levitin jaanuar 2018 Kirjastus: Äripäev, Argo Lehekülgi: 272

Mis saab siis, kui võtta inimese juuksekarva paksuse mõõtmiseks kasutusele küünarpuu või uurida motivatsiooni depressiooniküsimustiku abil?

Valede ohtlikkus ja ulatus on masendavalt kasvanud. Valed on muutnud relvaks ja see võib kaasa tuua hädasid, mida ei oska isegi ette kujutada. Raamat õpetab märkama faktide juures probleeme, mis võivad suunata valejäreldustele. Kriitiline mõtlemine ei tähenda kõigesse halvakspanevalt suhtumist; see tähendab tõendatud ja tõendamata väidete eristamist.

„Valede välimääraja“ esimeses osas on juttu arvudes väljenduvast väärinfost ehk sellest, kuidas statistika ja diagrammide väärkasutamisega luuakse vildakas pilt ning juhitakse inimesed valejäreldusteni (ning suunatakse tegema rumalaid otsuseid). Raamatu teises osas on kõne all vigane loogika ning uudiste, reklaami ja ajalehelugude tõeväärtuse hindamine. Viimaks seletab autor, millel põhineb oskus mõista, kas miski on tõene või väär: jutt on teaduslikust meetodist ning ta toob näiteid loogilise mõtlemise kasutamisest erinevates olukordades – tunnistajana kohtus, raviotsuste tegemisel, mustkunstis, füüsikas.

Raamat on pälvinud Mavis Gallanti auhinna, Kanada äriraamatute auhinna National Business Book Award, Axiomi äriraamatute auhinna hõbemedali ja jõudis ka Donneri auhinna nominentide sekka.

 

Daniel J. Levitin on tunnustatud neuroteadlane, psühholoog, muusikaprodutsent ja mitme rahvusvahelise menuki autor. Tema sulest on varem eesti keeles ilmunud raamat „Korrastatud mõistus. Selgelt mõtlemine infouputuse ajastul.“

Tellimine


Failid
Sisukord

Sisukord
Sissejuhatus Mõeldes, kriitiliselt 11
Esimene osa Arvude hindamine 21
Usutavus 23
Naljad keskmisega 31
Trikid telgedega 43
Karutükid arvude esitamisel 59
Kuidas arve saadakse? 87
Tõenäosused 107
Teine osa sõnade hindamine 127
Kust me teame? 129
Asjatundlikkuse kindlakstegemine 135
Tähelepanuta jäetud ja alahinnatud  alternatiivsed seletused 157
Kolmas osa maailma hindamine  179
Kuidas teadus töötab  181
Loogikavead 193
Teada, mida ei tea 205
Bayesi meetodil mõtlemine teaduses ja kohtus 209
Neli juhtumianalüüsi 215
Kokkuvõte Avastada oma 241
Lisa Bayesi reegli kasutamine 245
Sõnastik  247
Tänusõnad 253
Märkused  255