Sõjalaevad

Mereiludused ja surmatoojad
Sõjalaevad pilt
Autor: Mati Õun Lehekülgi: 228 Ilmumisaasta: 2019 Kirjastus: Äripäev

Sõjalaevade ja merelahingute kohta on maailmas ilmunud tuhandeid raamatuid. Kuna aga sõjalaevade tehnilised andmed, konstruktsioonid ja relvastus on peaaegu alati olnud suur saladus, on kirjanduses leiduv info parajalt segadust tekitav. See nõuab põhjalikku analüüsi ning pühendumust, et mõista, mis on tõde, mis juhuslik möödalaskmine või sootuks sihilik vale. Tänu Põhja-Euroopa mitmele meremuuseumile ning oma ala ekspertidele õnnestus Mati Õunal raamatus „Sõjalaevad“ ses suures segaduses olulist selgust luua.

Sõjalaevadel on läbi ajaloo olnud palju tähtsam roll, kui oleme seda siiani arvanud. Sest niisama vana, kui on laevasõit, on ka laevade kasutamine sõjalisel eesmärgil. Olid ju meretagustele maadele imepäraste kaupade järele sõitnud alused tihti relvis mehi täis. Merelt tulnud vaenuvägedele jäid alla terved rahvad ja riigid, tuues kaas nii etnilisi, keelelisi kui ka kultuurilisi muutusi.

„Sõjalaevad“ on parandatud ja täiendatud trükk raamatust „Sõjalaevad läbi aegade“, mis toob lugeja silme ette sõjalaevade meeletu võidukäigu alates iidsetest aegadest kuni tänapäevani. Peale laevakonstruktsiooni arengu seisukohalt tüüpilisimate aluste vaatavad lehekülgedelt vastu majesteetlikud iludused. Samuti laevad, mis osalesid suurtes ajaloosündmustes või omavad seost Eestiga.

Olgu tegu merendus-, majandus-, ajaloo või sõjandushuvilisega, põnevaid ülevaateid, harivaid fakte ning haaravaid jutustusi jagub kõigile. Kirsiks tordil on aga vanameister Väino Tõnissoni võrratud joonistused, mida jagub raamatusse pea 100 ringis.

Tellimine


Failid
Sisukord

Sissejuhatus   7

Sõjapurjekad   8

Soomuslaevad ja monitorid   36

Lahingulaevad   60

Ristlejad   82

Lennukikandjad   110

Allveelaevad   138

Hävitajad, liidrid, fregatid   178

Suurtükipaadist hõljukini   192

Laevanimede register   218