Elizabeth I aegne ühiskond

Kõrg- ja alamklassi elu 1558-1603
Elizabeth I aegne ühiskond pilt
Autor: Derek Wilson Ilmumisaasta: 2015 Lehekülgi: 352 Kirjastus: Äripäev Klubi: Imelise Ajaloo raamatuklubi

Kuninganna Elizabeth I aeg (1558–1603) oli Inglismaa kuldaeg. See oli riigi poliitilise mõju kasvu ja rahvusvahelise kaalukuse kujunemise periood, mil löödi taganema hispaanlaste Võitmatu armaada ja tähistati võitu ammuse vaenlase üle. Samuti oli see kiire majandusliku arengu aeg – Elizabeth toetas kaubakompaniide ja manufaktuuride rajamist ning soodustas ülemerekaubanduse (ja ühtlasi piraatluse) arengut. See oli kirjanduse ja muusika õitseaeg (ka Shakespeare’i eluaeg), lisaks protestantlikule reformatsioonile järgnenud rahuaeg, mille vältel kujunes välja anglikaani kirik. Just sel perioodil sai Londonist üks Põhja-Euroopa õitsvaimaid linnu ning oma praegust ilmet hakkasid võtma Oxford ja Cambridge. Vallalise ja lasteta Neitsikuninganna valitsemisaja lõpp tähistas ühtlasi Tudorite dünastia lõppu.

Seda veidrat ja vastuolulist maailma jälgib tunnustatud ajaloolane Derek Wilsoni eri ühiskonnakihtidesse kuuluvate meeste ja naiste lugude läbi, tuues lugejani värvika pildi sellest, mida Elizabethi-aegne ühiskond endast tegelikult kujutas. Üles astuvad riigimees Nicholas Bacon, suurmaaomanik Hardwicki Bess, finantsgeenius Thomas Gresham, tuntud tohter John Caius, sõjapealik John Norreys, elukutseline kurjategija Nicholas Jennings ja paljud teised. “Niisiis uurime siinkohal, kuidas kuninganna Elizabethi alamad tulid toime maailmaga, kus nad elasid. Millesse nad uskusid? Mida nad mõtlesid? Kuidas nad üksteisesse suhtusid? Mida tähendas nende jaoks sõna “ühiskond”? Mida nad sellelt ootasid? Kui palju nad olid valmis sellesse panustama?” Derek Wilsoni loodud värvikate tegelaste galerii viib meid mitmete sajandite tagusesse aega, kus maailm polnud kaugeltki niisugune, nagu me seda tänapäeval näeme.

Tellimine


Failid
Sisukord

Sissejuhatus
1. Riigimees
2. Kuningas maa
3. Parlamendisaadik
4. Kolm usumeest
5. Kurikaelte küüsis
6. Seadusemees
7. Sõjamees
8. Laevad ja laevamehed
9. Kaupmehed ja kaubad
10. Tohterdajad ja tohterdatavad
11. Koolid ja koolmeistrid
12. Lõbu ja mängud
13. Filosoofid
Autorist 
Kasutatud kirjandus
Märkused

Arvustused
Priit Raudkivi
ajaloolane

Elizabeth I aegset Inglismaad on portreteeritud korduvalt. Lugude teljeks on sobinud kas valitsejanna värvikas kuju, Shakespeare’i saladuslik isiksus või ka suur vastasseis Hispaaniaga ja Võitmatu Armaada hukk, mis tõstis Inglismaa juhtivaks mereriigiks. Keerulisem on lugu siis, kui autor on võtnud ülesandeks vahendada suuremaid plaane, luua ülevaade ühiskonnast kui tervikust. Kas keel on piisavalt paindlik, et sõlmida usutavalt kokku kõik pikemad ja lühemad, kirevad või luitunud niidid, millest koosneb ühiskonna elukangas?

Populaarsete ajalooraamatute autor Derek Wilson avab oma raamatus toonast Inglismaad eri ühiskonnakihtide portreepiltide kaudu. Kuraditosin lugu on esinduslik bukett, mille skaalal saab eristada nii peent puudrilõhna, püssirohuvingu kui ka vaesuse kopituslehka. 16. sajandi teise poole elukorralduses leidub palju seesugust, mis on 21. sajandi inimesele vastukarva. Näiteks ülim pragmaatilisus abielude sõlmimisel, mille põhjust tuleb otsida omandisuhetest: varakatele oli maaomandi hoidmine kinnisidee ja kui abielu teel sai valdusi suurendada, ei lugenud tulevase kaasa vanus ega kõhklused iseloomude sobivuse osas. Pühaduseoreool kaob raamatus ka Inglise parlamendilt. See oli kõigest nõuandev kogu, mille soovitustega võis kroonitud pea arvestada, kuid polnud selleks kohustatud.

Elizabethi-aegne usuelu oli tormiline. Henry VIII algatatud reformatsioon jagas ühiskonna mitmesse leeri. Katoliiklaste vaenamise käigus hukati sadu paavstiusulisi. Poliitika ja usk olid tihedalt põimunud. Kolmandik rahvast elas aga toimetuleku piiril ja teadis: rikkad saavad ikka aina rikkamaks ja vaesed aina vaesemaks. Vaestel polnud aega usuelu finesside üle juurelda. Nemad rabelesid üksnes selle nimel, et ellu jääda. Samas pole saladus, et kas rafineeritud või tahumatu inimliku omakasu tagaajamise kõrval, mida kohtas igal sammul, tegeldi näiteks Inglismaa ülikoolides heal tasemel praktilist kasu pakkuva teadusega ja lasti filosoofilisel mõttel lennata.

Raamat on kosutav lugemispala kõigile, kes ei pelga vaadata minevikku pärani silmadega.

Loe edasi >