Revali linna müntmeister Paul Gulden

Revali linna müntmeister Paul Gulden pilt
Autor: Ivar Leimus Lehekülgi: 552 Ilmub: 24.05.2021 Kirjastus: Äripäev

Ajalooallikad ei armasta vaadata maailma lihtsa inimese silmadega, ütleb selle raamatu autor, Eesti tuntuim numismaatik Ivar Leimus. Nii on jäänud 16. sajandi kroonikutel märkamata ka selline pealtnäha tavaline kodanik nagu Tallinna müntmeister Paul Gulden, kelle elu oli aga vaat et põnevamgi kui mõnel kuningal või väejuhil.

Töötades Tallinna linna müntmeistrina, langes ta Liivimaa sõja ajal venelaste kätte vangi ja elas üle Moskva tulekahju. Hiljem astus Preisimaa valitseja markkrahv Georg Friedrichi teenistusse ning töötas ka Taani kuningas Frederik II heaks. Muide, abielu kaudu oli Gulden isaks Ivo Schenkenbergile.

Need on vaid faktid. Ent ühendades aastakümnetega kogutud teadmised ajaloolasena ning kujutlusvõime kirjanikuna, toob Ivar Leimus lugejani Guldeni seiklusrikka eluloo, mis on nauditav nii ilukirjanduse kui ka kesk- ja varauuasaja eluolu tutvustava ajalooteosena.

Teksti illustreerivad Katariin Mudisti joonistused ning fotod ajaloolistest esemetest ja paikadest.

Äripäevalt on varem ilmunud Ivar Leimuse, Mauri Kiudsoo ja Gunnar Haljaku Eesti mündiajalugu käsitlev raamat „Sestertsist sendini“ (2018).

 

Autorist

Ivar Leimus (snd 1953) on ajaloolane, kelle kitsamaks erialaseks huviks on raha- ja majandusajalugu ning numismaatika. Ta on valdkonna uurimisega tegelenud alates 1970. aastatest ning kujunenud üheks Baltimaade juhtivaks münditeaduse asjatundjaks. Ta on pälvinud mitmeid rahvusvahelisi teaduspreemiaid.

Leimus on Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator ja Tallinna Ülikooli vanemteadur ning olnud Akadeemilise Ajalooseltsi ja Balti Numismaatikaühingu esimees.

Ta on publitseerinud arvukalt teadus- ja populaarteaduslikke kirjutisi, tõlkinud Johann Renneri ja Christian Kelchi kroonika ning pidanud loenguid mitmes ülikoolis.

Tellimine


Failid
Sisukord

Eessõna

  1.        Moskva põleb
  2.        Kodu kutsub
  3.        Tagasi Revalis
  4.        Tuleviku raske rada
  5.        Markkrahvi teenistuses
  6.        Kuninga müntmeister
  7.        Saatuse naeratus
  8.        Jumala viha

Epiloog

Sõnaseletused