Jäämurdjad

Eesti kapitalismi lugu
Jäämurdjad pilt
Autor: Hardo Pajula, Peeter Raidla Lehekülgi: 288 Ilmumisaeg: 15.09.2017 Kirjastus: Äripäev Raamatuklubi: Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi

„Jäämurdjad. Eesti kapitalismi lugu“ on raamat, mis kirjeldab 15 Eesti juhtiva majandus- ja tööstusjuhi lugusid rohkem kui saja aasta jooksul. Kõiki portreteeritud inimesi iseloomustab kirglik soov arendada oma valdkonda ja eesmärke ellu viia, nad olid nupukad ja suure töövõimega. Ent nad olid veelgi enamat – nemad oli kohalikud, maakondlikud või rahvuslikud eluliidrid.

Raamatu juhatab sisse Käsmu purjelaevanduse isa Joosep Kristenbrun. Esimesest Vene ajast on portreteeritavate seas veel baltisaksa suurpõllumees, sordi- ja tõuaretaja – kindlasti oma aja üks eesrindlikumaid ettevõtjaid ­- Georg Magnus von Berg ning Mats Kissa, kelle elutöö oli eesrindliku tehnoloogia juurutamine kodumaises linatööstuses.

Esimesest omariiklusajast põlistavad Eesti ettevõtlust raamatus Joakim Puhk, Euroopa kõige radikaalsema maareformi põhiarhitekt Theodor Pool ja praeguse tööandjate keskliidu eelkäija Eesti vabrikantide ühisuse asutaja ja Eesti Panga nõukogu liige Martin Christian Luther.

ENSV ja uuema Eesti vabariigi väärivad meenutamist põllumees Heino Marrandi, kalurikolhoosi esimees Oskar Kuul, esimese ühisettevõtte rajaja Jaan Kabin, eraettevõtja Vello Sillam, panga asutaja Hannes Tamjärv, suurettevõtja Jüri Käo, metsamees Mati Polli, esireeder Enn Pant ja tulevikku vaatav Jaan Tallinn.

Raamat „Jäämurdjad. Eesti kapitalismi lugu“ on välja antud koostöös Eesti tööandjate keskliiduga ning pühendatud selle 100. juubeliks.

Tellimine

29,50 €

Failid
Sisukord

6  Sissejuhatus

Autor Hardo Pajula
8  Meremees Joosep Kristenbrun
24  Rukkikrahv Friedrich Georg Magnus von Berg
40  Linavabrikant Mats Kissa
58  Totaalne inimene Joakim Puhk
76  Piistaoja peremees Theodor Pool
92  Toodang tõusuteel Martin Christian Luther

Autor Peeter Raidla
108  Lihtne maamees Heino Marrandi
128  Jõuline esimees Oskar Kuul
146  Esimese ühisettevõtte rajaja Jaan Kabin
166  Eesti NSV eraettevõtja Vello Sillam
182  Rahaveski käivitaja Hannes Tamjärv
206  Hea käega investeerija Jüri Käo
228  Metsaga kokku kasvanud Mati Polli
246  Läänemere esireeder Enn Pant
266  Tuleviku kujundaja Jaan Tallinn