Jäämurdjad

Eesti kapitalismi lugu
Jäämurdjad pilt
Autor: Hardo Pajula, Peeter Raidla Ilmumisaeg: 15.09.2017 Lehekülgi: 288 Kirjastus: Äripäev Raamatuklubi: Imelise Ajaloo ja Imelise Teaduse raamatuklubi

„Jäämurdjad. Eesti kapitalismi lugu“ on raamat, mis kirjeldab 15 Eesti juhtiva majandus- ja tööstusjuhi lugusid rohkem kui saja aasta jooksul. Kõiki portreteeritud inimesi iseloomustab kirglik soov arendada oma valdkonda ja eesmärke ellu viia, nad olid nupukad ja suure töövõimega. Ent nad olid veelgi enamat – nemad oli kohalikud, maakondlikud või rahvuslikud eluliidrid.

Raamatu juhatab sisse Käsmu purjelaevanduse isa Joosep Kristenbrun. Esimesest Vene ajast on portreteeritavate seas veel baltisaksa suurpõllumees, sordi- ja tõuaretaja – kindlasti oma aja üks eesrindlikumaid ettevõtjaid ­- Georg Magnus von Berg ning Mats Kissa, kelle elutöö oli eesrindliku tehnoloogia juurutamine kodumaises linatööstuses.

Esimesest omariiklusajast põlistavad Eesti ettevõtlust raamatus Joakim Puhk, Euroopa kõige radikaalsema maareformi põhiarhitekt Theodor Pool ja praeguse tööandjate keskliidu eelkäija Eesti vabrikantide ühisuse asutaja ja Eesti Panga nõukogu liige Martin Christian Luther.

ENSV ja uuema Eesti vabariigi väärivad meenutamist põllumees Heino Marrandi, kalurikolhoosi esimees Oskar Kuul, esimese ühisettevõtte rajaja Jaan Kabin, eraettevõtja Vello Sillam, panga asutaja Hannes Tamjärv, suurettevõtja Jüri Käo, metsamees Mati Polli, esireeder Enn Pant ja tulevikku vaatav Jaan Tallinn.

Raamat „Jäämurdjad. Eesti kapitalismi lugu“ on välja antud koostöös Eesti tööandjate keskliiduga ning pühendatud selle 100. juubeliks.

Tellimine


Failid
Sisukord

6             Sissejuhatus
Autor Hardo Pajula
8             Meremees Joosep Kristenbrun
24           Rukkikrahv Friedrich Georg Magnus von Berg
40           Linavabrikant Mats Kissa
58           Totaalne inimene Joakim Puhk
76           Piistaoja peremees Theodor Pool
92           Toodang tõusuteel Martin Christian Luther
Autor Peeter Raidla
108         Lihtne maamees Heino Marrandi
128         Jõuline esimees Oskar Kuul
146         Esimese ühisettevõtte rajaja Jaan Kabin
166         Eesti NSV eraettevõtja Vello Sillam
182         Rahaveski käivitaja Hannes Tamjärv
206         Hea käega investeerija Jüri Käo
228         Metsaga kokku kasvanud Mati Polli
246         Läänemere esireeder Enn Pant
266         Tuleviku kujundaja Jaan Tallinn