Tekkelugu

Kõiksuse suur ajalugu
Tekkelugu pilt
Autor: David Christian Lehekülgi: 327 Ilmumisaeg: 21.08.2019 Kirjastus: Äripäev

Kui enamik ajaloolasi nokitseb pisikese perioodi kallal, siis David Christian on võtnud „Tekkeloos“ pureda kogu tarkuse, mida inimkonnal on korda läinud oma eksistentsi ja sellele eelnenud aja kohta koguda. Oma ütlemata põneva analüüsiga liigub ta lenneldes, kuid kaugeltki mitte ülejala tormates, Suurest Paugust otse inimkonda ees ootavasse lähitulevikku.

Üle pika aja on kriitikud ühel meelel – tegemist on teosega, millel on märgiline tähendus. Teiste seas pole kiitusega kaugeltki kitsi „Elemendi“ autor Sir Ken Robinson, leides: „Christianil on õnnestunud elegantselt destilleerida meie tänased arusaamad universumi sünnist ja arengust, päikesesüsteemist, ookeanidest, mägedest ja mineraalidest, elust Maal ning meie kultuuri ja saavutusi juhtivast dünaamikast. Ja seda kõike haarava loona, sidudes kokku kümneid teadus-, kunsti- ning humanitaardistsipliine kõigest pisut enam kui 300 leheküljel.

Lehekülg lehekülje järel pakub ta haaravaid, kohati judinaid tekitavaid mõtteid ajal, mil kunagi varem pole olnud inimkonnal vajadust omada selget arusaama meie kohast planeedil Maa ning selle kohast kosmoses.“

„Tekkelugu“ viib meid võimsale, 13,8 miljardi aasta pikkusele seiklusele planeedi loomisest ning elu tekkest kuni hetkeni, mil lugeja seda raamatut sirvib. Keskendudes pöördelistele sündmustele, mastaapsetele suundumustele ning tuumküsimustele meie päritolu kohta, paljastab autor peidetud niidiotsad, mis seob kõik kenasti üheks tervikuks kokku.

Tartu Ülikooli kultuuriajaloo professor Marek Tamm kirjutab Postimehes, et „Tekkeloo“ autor David Christian on saanud hakkama millegi väga olulisega – ta ei kirjuta ajalugu mitte niivõrd uute teadmiste pärast, vaid selleks, et muuta inimeste enesekäsitlust ja seeläbi nende käitumist. Inspireerivat lugemist! Loe artiklit SIIT.

Tellimine

33,90 €

Failid
Sisukord

Eessõna 7

Sissejuhatus 11

Kronoloogia 21

 

Esimene osa. Kosmos 23

Esimene peatükk. Esimene künnis: algus 25

Teine peatükk. Teine ja kolmas künnis: tähed ja galaktikad 47

Kolmas peatükk. Neljas künnis: molekulid ja kuud 64

 

Teine osa. Biosfäär 79

Neljas peatükk. Viies künnis: elu 81

Viies peatükk. Väike elu ja biosfäär 105

Kuues peatükk. Suurelu ja biosfäär 130

 

Kolmas osa. Meie 159

Seitsmes peatükk. Kuues künnis: inimesed 161

Kaheksas peatükk. Seitsmes künnis: põllumajandus 192

Üheksas peatükk. Agraartsivilisatsioonid 214

Kümnes peatükk. Tänapäeva maailma lävel 238

Üheteistkümnes peatükk. Kaheksas künnis: antropotseen 260

 

Neljas osa. Tulevik 283

Kaheteistkümnes peatükk. Kuhu see kõik viib? 285

 

Tänusõnad 305

Lisa. Inimkonna ajaloo statistika 309

Sõnastik 313

Lisalugemist 325

Autorist 327