Dinosauruste tõus ja langus

Kadunud maailma uus ajalugu
Dinosauruste tõus ja langus pilt
Autor: Steve Brusatte Lehekülgi: 336 Ilmumiskuupäev: 15.05.2020 Kirjastus: Äripäev

New York Timesi ja Sunday Timesi bestseller.
Valitud korduvalt aasta parimaks raamatuks, muu hulgas Science Friday, Timesi, Popular Mechanicsi ning Science Newsi poolt.

 

Dinosaurused olid suured, rumalad ja jõhkrad elukad, evolutsiooni tõelised läbikukkujad. Just sedavõrd primitiivselt käsitleti neid müstilisi olendeid ajal, mil paleontoloogiamaailma ühe säravaima tegija Steve Brusatte’i püksid veel koolipinki nühkisid.

Raamatu „Dinosauruste tõus ja langus“ autor on veendunud, et need stereotüübid on absurdselt valed. Seda kinnitavad ka üha uued avastused – keskmiselt kord nädalas leitakse uus dinosauruseliik – ning täiustunud uurimismeetodid. Arenevad tehnoloogiad aitavad paleontoloogidel mõista dinosauruste bioloogiat ja evolutsiooni moel, mis oli veel hiljuti kujuteldamatu. Nende aju ja meelte uurimiseks kasutatakse kompuutertomograafe, arvutimudelid näitavad dinosauruste liikumist ning võimsad mikroskoobid paljastavad, mis värvi nad olla võisid.

Raamat annab võrratu ülevaate sellest, kust dinosaurused pärinesid, kuidas nad domineerima hakkasid, kuidas mõni neist hiigelsuureks muutus, samal ajal kui teistel suled ja tiivad arenesid ning neist aegamööda linnud said.

Brusatte kirjeldab elavalt, kuidas dinosaurused arenesid koos muutuva maailmaga, mis oli hiigelsuurte vulkaanipursete ja asteroidilöökide sihtmärgiks, mille mandrid liikusid ringi, meretase kõikus pidevalt ning temperatuur kerkis ja langes kapriisselt. Nad küll kohastusid keskkonnaga, kuid viimaks enamik neist suri, suutmata ootamatu kriisiga toime tulla. Meil oleks nende teekonnast paljugi õppida.

Tellimine


Failid
Sisukord

Proloog: Avastuste kuldaeg   11

1 Dinosauruste koidik   19

2 Dinosaurused ärkavad   47

3 Dinosaurused saavad ülemvõimu   75

4 Dinosaurused ja triivivad kontinendid   105

5 Dinosaurustest hirmuvalitsejad   137

6 Dinosauruste kuningas   165

7 Dinosaurused edu tipus   193

8 Dinosaurused tõusevad lendu   227

9 Dinosaurused surevad välja   259

Epiloog: Pärast dinosauruseid   285

 

Tänusõnad   293

Allikad   297

Register   331