Börsikauplemine kui elatusallikas
Edukaks kauplemiseks läheb tarvis teadmisi, keskendumist ja distsipliini. Alexander Elderi käsiraamat aitab nii alustavat kui ka juba kogenud börsikauplejat kõrgemale tasemele tõusta, pakkudes klassikalist tarkust koos tänapäevaste kauplemistööriistadega.
Raamat õpetab, kuidas läheneda kauplemisele rahulikult ja distsiplineeritult. Tähelepanu on suunatud nii riskikontrollile kui ka enesekontrollile ning mõlema tarvis on esitatud selged juhised. Autor annab juhtnöörid, kuidas hinnata aktsiate väärtust, teha kauplemisplaane ja mõõta ka investori enda kauplemisvalmidust. Tõhusa kauplemissüsteemi väljaarendamiseks leiab lugeja vajalikud teadmised, perspektiivi ja tööriistad.
Elder annab vastused, kuidas
- ületada takistused ja arendada välja tugevam enesekontroll
- ära tunda turu asümmeetrilised tsoonid, kus teenimisvõimalus on suurem ja risk väiksem
- hallata oma raha, määrates kindlaks sisenemiskohad, sihtmärgid ja tõkkepuud
- kasutada märkmearhiivi süsteemi, mis teeb igast kauplejast iseenda õpetaja
Selge lähenemisega, praktiliste illustratsioonidega ja oluliste oskuste lahke jagamisega on see raamat saanud üheks oma valdkonna alustalaks. Nii professionaalid kui ka erainvestorid hindavad siin jagatud põhimõtteid ja selget süstemaatilist lähenemist.
Autorist
Autor Alexander Elder on Eesti juurtega Ameerikas tunnustatud professionaalne börsikaupleja, koolitaja, menuraamatute autor ja psühhiaater. Raamatu „Börsikauplemine kui elatusallikas“ esimene trükk ilmus 1993. aastal ja on kujunenud kogu maailmas oma valdkonna klassikaks. Eesti keeles avaldatav väljaanne on selle raamatu 2014. aastal ilmunud põhjalikult täiendatud ja uuendatud versioon. Autor toob ajale vastu pidanud kontseptsioonid tänapäeva kiiresti muutuvate turgude konteksti ning käsitleb tänapäeva börsikauplejale vajalikke peamisi uusi uuringuid ja meetodeid.
Vaata ka: "Börsikauplemine kui elatusallikas. Töövihik"
Olen tähele pannud, et iga kord, kui loen läbi uue investeerimisteemalise raamatu, mis mulle meeldib, sünnib sellest vähemalt üks uus investeering, mida ma poleks teinud, kui poleks seda raamatut lugenud. Ja huvitaval kombel on need investeeringud siiamaani alati edukad ja tulusad olnud.
Näiteks Alexander Elderi raamatu „Börsikauplemine kui elatusallikas“ lugemine julgustas mind tegema kaks swing-trade-tehingut aktsiatega, mis on toonud mulle paari kuuga ca 40 000 eurot. Sisuliselt 130 eurot iga loetud lehekülje eest.
Mõlemad aktsiad olid juba tükk aega minu radaril, aga ma polnud kindel, kas tasub nendega spekuleerida või on see liiga riskantne idee. Elderit lugedes hakkasin nende graafikuid põhjalikumalt analüüsima ja jõudsingi edukate tehinguteni. Ma ei ole oma iseloomult börsikaupleja, aga kui teinekord tulevad uued aktsiatega spekuleerimise ideed, alustan ma kindlasti sellest, et kontrollin neid Elderi raamatu abiga. Hea raamat paneb mõtlema.
Lev Dolgatsjov
Investor
Sisukord
Sissejuhatus
1. Üksikisiku psühholoogia
2. Massipsühholoogia
3. Klassikaline tabelanalüüs
4. Arvutipõhine tehniline analüüs
5. Maht ja aeg
6. Üldised turuindikaatorid
7. Kauplemissüsteemid
8. Kauplemisinstrumendid
9. Riski haldamine
10. Praktilised näpunäited
11. Hea märkmearhiiv
Teekond, millel pole lõppu. Kuidas õppimist jätkata
Allikad
Tänuavaldused
Autorist
Arvustused
Kõige põhjalikum eestikeelne kauplemisõpik
Väärtpaberiturgudel kauplemine tundub paljudele ahvatlev võimalus kergesti rikastuda. Tegelik elu on sootuks teine, enamik kauplejaid kukub läbi ning kaotab oma raha. Alexander Elderi raamat on ilmselt kõige põhjalikum eestikeelne kauplemisõpik, mis annab ülevaate eri strateegiatest ning näiteks kapitali juhtimise reeglite olulisusest. Palju tähelepanu on pööratud tehnilisele analüüsile ja emotsioonide kontrolli alla saamisele. Mina sain seda raamatut lugedes üsna kiiresti aru, et kauplemine pole minu jaoks. See teadmine on aidanud mul kokku hoida tuhandeid eurosid.
On vähe raamatuid, mis sisaldaks samavõrra palju väärtuslikke soovitusi ning suudaks neid nii hästi edasi anda
Hoidsin raamatu „Börsikauplemine kui elatusallikas” esimest ingliskeelset köidet käes aastal 2003, mil sai alguse minu teekond börsikaupleja ja investorina. Valisin tol ajal väga hoolikalt kirjandust ning juhtus nii, et tol hetkel oli see üldse minu esimene loetud raamat börsikauplemisest. Veel aastaid hiljem ei teadnud ma, et Alexander Elderil on tugev seos Eestiga, seega poleks uskunud, et uuem trükk on esimene kauplemisteemaline raamat, mis aastaid hiljem ilmub eesti keeles.
Lugejana on oluline vahe, kas võtta teos kätte algajana või juba turul karastunud investorina. Kahjuks on minu esimene lugemismälestus mõnevõrra hägustunud, kuid nüüd 14 aastat pärast esmakordset lugemist ja mõnevõrra kogenumana saan seda kindlamalt väita, et tegemist on väärt raamatuga, mis sobib nii algajatele kui ka kogenud kauplejatele. Kõige olulisemaks Alexander Elderi panuseks pean psühholoogiliste aspektide rõhutamist. Tegemist on praktilisi soovitusi sisaldava kirjatükiga. Olen kindel, et pärast raamatu esimest korda lugemist ei suutnud ma kõiki selles sisalduvaid häid soovitusi meelde jätta ega järgida. Nüüdsel, teistkordsel lugemisel olin seega positiivselt üllatunud, et tegelikult saab juba ainuüksi sellest raamatust suurepärase ülevaate paljudest õppetundidest, mida kauplemise puhul on vaja. Pean tunnistama, et ei mina ega suure tõenäosusega paljud teisedki suuda kõiki neid õppetunde kohe alguses teadvustada ega ka järgida. Samas on vähe raamatuid, mis sisaldaks samavõrra palju väärtuslikke soovitusi ning suudaks neid nii hästi edasi anda.
Kauplemisele saab läheneda mitmeti. Alexander Elder on selleks valinud tehnilise analüüsi, kuid see ei ole kindlasti ainuvõimalik tee ning paljud ei pruugi sellist lähenemist kasutada. Mina olen mõjutatud akadeemilisest maailmast, kus tehnilise analüüsi kui meetodi universaalne võimekus ei ole kunagi tõestamist leidnud. Samas kuulun käitumusliku rahanduse koolkonda, mis usub, et turg on teatud perioodidel ebaefektiivne. Seega on minu mõttelaad Elderi omaga sarnane. Isegi kui te jääte tehnilise analüüsi osas skeptiliseks, siis igal juhul tasub igal investoril ja kauplejal teada, milliseid meetodeid üks osa turul tegutsejaid kasutab. See raamat annab tehnilisest analüüsist selge ja kontsentreeritud ülevaate ning tihti on nii mõnedki universaalsed õppetunnid peidetud mõne tehnilise analüüsi peatüki sisse. Mis algajale kõige olulisem, Alexander Elder kommenteerib meetodi praktiseerijana, mis tema kogemuse järgi võiks toimida ning millist lähenemist ta ise kasutab.
Psühholoogilised tegurid, mõttemaailm ja arusaam turgudest on universaalsed ning kehtivad olenemata sellest, millist meetodit kauplemisotsuste tegemiseks kasutatakse. Sama kehtib kauplemissüsteemi ülesehitamise ja riskijuhtimise kohta ehk kogu üldine raamatus kirjeldatud taustsüsteem ning reeglistik peab paika ka teiste võimalike kauplemismeetodite puhul. Ma ei tea sadade loetud investeerimis- ja kauplemisraamatute seas ühtegi teist teost, mis sisaldaks nii suurt hulka börsikauplejatele olulisi tõdesid. Need tuleb vaid suuta üles leida ning aja jooksul endale teadvustada, mis koos äärmiselt tugeva distsipliiniga viib loodetavasti ka heade tulemusteni.
Öökapile seda raamatut soetada ei ole mõtet, see raamat peaks olema iga kaupleja töölaual
Kauplemine on põrgulikult raske töö. See ei nõua haridust ega haritust, kuid selleks on tarvis tohutut enesedistsipliini ja head rahajuhtimist. Kuidas seda saavutada ja millele tähelepanu pöörata, sellest räägibki eesti juurtega psühhiaatri Alexander Elderi raamat.
Öökapile seda raamatut soetada ei ole mõtet, see raamat peaks olema iga kaupleja töölaual ning iga kord kui emotsioonid üle pea löövad (või isegi kui emotsioon pead tõstma julgeb hakata), tuleks raamat lahti lüüa ja ennast korrale kutsuda.
Raamat koosneb kolmest suuremast osast. Esmalt võetakse vaatluse alla kaupleja psühholoogia, mis tegelikult on kasumliku kauplemise alus. Alexander Elder soovitab kõikidel kauplejatel käia anonüümsete alkohoolikute koosolekutel, sest kui alkohooliku hävitab moraalselt alkohol, siis kaupleja finantsiliseks hävitajaks on kahjum. Kui sõna alkohol asendada sõnaga kahjum, siis on esimene samm edu poole tehtud. Kahjumite eiramine, soov kahjumeid tagasi teenida ning kahjumis positsioonide liiga aeglane sulgemine ei ole ainult algajate kauplejate viga.
Teises osas annab autor ülevaate analüüsimeetoditest ja indikaatoritest, mida jälgida. Ühte kuldset indikaatorit või meetodit paraku olemas ei ole ning väga tähtis on leida oma meetod ning mitte unustada seda ka hiljem pidevalt analüüsida.
Kolmas äärmiselt väärtuslik osa on riskijuhtimine. Isegi tugeva psühholoogiaga ning heade meetoditega varustatud kaupleja võib karmil turul kaotajaks osutuda, kui tema riskid on halvasti juhitud. Ainuüksi 2% ja 6% reegli järgimine võimaldab kauplejate eduvõimalusi oluliselt suurendada.
Kõik kolm suuremat teemat on omavahel ühendatud kauplemispäeviku peatükis. Kuidas päevikut pidada ning millele tähelepanu pöörata – ka selles osas annab raamat häid näpunäiteid. Raamat on kirjutatud praktikult praktikule ning selle suur väärtus on ausus – autor on tihti väga karm nii turuosaliste, turu korraldajate kui ka kaupleja enda vastu. Paraku on see ainuke võimalus börsihaide meres ellu jääda.
Erilise kummarduse teen raamatu tõlkijale Olavi Teppanile, kes on keerukate terminite eestindamisega teinud minu hinnangul väga head tööd. Paljud kauplejate terminid on käibel ainult ingliskeelsena, kuid alternatiivina tuleks siiski proovida juurutada ka eestikeelseid.
Kõigi aegade menukaim kauplemisraamat
Alexander Elderi esimene raamat „Trading For a Living” ilmus 1993. aastal ning sellest sai õige pea rahvusvaheline menuk. Praegune väljaanne on selle raamatu täielikult uuendatud ja laiendatud versioon. Raamat on kirjutatud suhteliselt lühiajalistele investoritele (päeva-, nädala- ja kuukauplejatele).
Elder on viinud börsikauplemise tehnilise analüüsi uuele tasandile, määratledes selgelt reeglid ja meetodid. Kauplemisnipid põhinevad trendidel ning tabelid mängivad siin peamist rolli. Edukas kaupleja vaatab hoolikalt oma raha järele, loobub kiiresti kahjumlikest investeeringutest ning kaitseb oma kapitali, et osakute väärtus saaks kasvada.
Alexander Elder rõhutab turgude analüüsimise, äärmiselt distsiplineeritud lähenemise ja ennast kaitsva riskikontrolli tähtsust. Need on eduka kaupleja peamised tööriistad. Tehniline analüüs näitab, mille kasuks investorid oma raha paigutamisega iga päev hääletavad. Tabelid aitavad mõista turu psühholoogiat. Tehniline analüüs toimib hästi, kui mingeid murrangulisi uudiseid ei ole. Hea uudis on see, kui uudiseid ei ole.
Edukaks kauplemiseks on vaja mõista, mis peitub arvude taga, tunda ära tegelikud suunad ja pöörded. Libisev keskmine toob nähtavale tegeliku suuna. Libiseva keskmise abil saab mõõta tõusude ja languste suhtelist võimsust ning seda, kuidas see muutub. Trend on börsikaupleja sõber. Kauplema peab vastavalt trendidele. Alexander Elder on enda jaoks välja töötanud tundlikud trendide indikaatorid, näiteks Force Indexi, mis aitab trende kinnitada ning leida sisenemis- ja väljumispunkte.
Selleks, et börsikauplemisega elatist teenida, on vaja andmeid ja andmeanalüüsi tööriistu, mida on võimalik börsikauplejatelt ning andmeid ja andmeanalüüsi pakkuvatelt ettevõtetelt hankida peaaegu kõigi maailma väärtpaberite kohta.
Raamatuklubi
Äripäeva raamatuklubi on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja. Avaldame maailma parimaid
psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid, samuti investeerimisalast kirjandust.
Oleme tegutsenud juba 20 aastat. Pikaajalisele kogemusele tuginedes teeme maailma uusimast ärikirjandusest hoolika valiku. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega.
- Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatud kuni 20% soodsamalt.
- Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta.
- Klubi liige saab raamatud tellida ka e-raamatuna.
- Klubiraamatute eest saate mugavalt tasuda ka e-arve püsimaksega.
- Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.
Klubi liikmele saadame iga kuu (v.a juulis) 1-2 uut raamatut. Raamatute ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.
Börsikauplemine kui elatusallikas
Kirjeldus
Edukaks kauplemiseks läheb tarvis teadmisi, keskendumist ja distsipliini. Alexander Elderi käsiraamat aitab nii alustavat kui ka juba kogenud börsikauplejat kõrgemale tasemele tõusta, pakkudes klassikalist tarkust koos tänapäevaste kauplemistööriistadega.
Raamat õpetab, kuidas läheneda kauplemisele rahulikult ja distsiplineeritult. Tähelepanu on suunatud nii riskikontrollile kui ka enesekontrollile ning mõlema tarvis on esitatud selged juhised. Autor annab juhtnöörid, kuidas hinnata aktsiate väärtust, teha kauplemisplaane ja mõõta ka investori enda kauplemisvalmidust. Tõhusa kauplemissüsteemi väljaarendamiseks leiab lugeja vajalikud teadmised, perspektiivi ja tööriistad.
Elder annab vastused, kuidas
- ületada takistused ja arendada välja tugevam enesekontroll
- ära tunda turu asümmeetrilised tsoonid, kus teenimisvõimalus on suurem ja risk väiksem
- hallata oma raha, määrates kindlaks sisenemiskohad, sihtmärgid ja tõkkepuud
- kasutada märkmearhiivi süsteemi, mis teeb igast kauplejast iseenda õpetaja
Selge lähenemisega, praktiliste illustratsioonidega ja oluliste oskuste lahke jagamisega on see raamat saanud üheks oma valdkonna alustalaks. Nii professionaalid kui ka erainvestorid hindavad siin jagatud põhimõtteid ja selget süstemaatilist lähenemist.
Autorist
Autor Alexander Elder on Eesti juurtega Ameerikas tunnustatud professionaalne börsikaupleja, koolitaja, menuraamatute autor ja psühhiaater. Raamatu „Börsikauplemine kui elatusallikas“ esimene trükk ilmus 1993. aastal ja on kujunenud kogu maailmas oma valdkonna klassikaks. Eesti keeles avaldatav väljaanne on selle raamatu 2014. aastal ilmunud põhjalikult täiendatud ja uuendatud versioon. Autor toob ajale vastu pidanud kontseptsioonid tänapäeva kiiresti muutuvate turgude konteksti ning käsitleb tänapäeva börsikauplejale vajalikke peamisi uusi uuringuid ja meetodeid.
Vaata ka: "Börsikauplemine kui elatusallikas. Töövihik"
Olen tähele pannud, et iga kord, kui loen läbi uue investeerimisteemalise raamatu, mis mulle meeldib, sünnib sellest vähemalt üks uus investeering, mida ma poleks teinud, kui poleks seda raamatut lugenud. Ja huvitaval kombel on need investeeringud siiamaani alati edukad ja tulusad olnud.
Näiteks Alexander Elderi raamatu „Börsikauplemine kui elatusallikas“ lugemine julgustas mind tegema kaks swing-trade-tehingut aktsiatega, mis on toonud mulle paari kuuga ca 40 000 eurot. Sisuliselt 130 eurot iga loetud lehekülje eest.
Mõlemad aktsiad olid juba tükk aega minu radaril, aga ma polnud kindel, kas tasub nendega spekuleerida või on see liiga riskantne idee. Elderit lugedes hakkasin nende graafikuid põhjalikumalt analüüsima ja jõudsingi edukate tehinguteni. Ma ei ole oma iseloomult börsikaupleja, aga kui teinekord tulevad uued aktsiatega spekuleerimise ideed, alustan ma kindlasti sellest, et kontrollin neid Elderi raamatu abiga. Hea raamat paneb mõtlema.
Lev Dolgatsjov
Investor
Lisainfo
Sisukord
Sissejuhatus
1. Üksikisiku psühholoogia
2. Massipsühholoogia
3. Klassikaline tabelanalüüs
4. Arvutipõhine tehniline analüüs
5. Maht ja aeg
6. Üldised turuindikaatorid
7. Kauplemissüsteemid
8. Kauplemisinstrumendid
9. Riski haldamine
10. Praktilised näpunäited
11. Hea märkmearhiiv
Teekond, millel pole lõppu. Kuidas õppimist jätkata
Allikad
Tänuavaldused
Autorist
Arvustused (4)
Kõige põhjalikum eestikeelne kauplemisõpik
Väärtpaberiturgudel kauplemine tundub paljudele ahvatlev võimalus kergesti rikastuda. Tegelik elu on sootuks teine, enamik kauplejaid kukub läbi ning kaotab oma raha. Alexander Elderi raamat on ilmselt kõige põhjalikum eestikeelne kauplemisõpik, mis annab ülevaate eri strateegiatest ning näiteks kapitali juhtimise reeglite olulisusest. Palju tähelepanu on pööratud tehnilisele analüüsile ja emotsioonide kontrolli alla saamisele. Mina sain seda raamatut lugedes üsna kiiresti aru, et kauplemine pole minu jaoks. See teadmine on aidanud mul kokku hoida tuhandeid eurosid.
On vähe raamatuid, mis sisaldaks samavõrra palju väärtuslikke soovitusi ning suudaks neid nii hästi edasi anda
Hoidsin raamatu „Börsikauplemine kui elatusallikas” esimest ingliskeelset köidet käes aastal 2003, mil sai alguse minu teekond börsikaupleja ja investorina. Valisin tol ajal väga hoolikalt kirjandust ning juhtus nii, et tol hetkel oli see üldse minu esimene loetud raamat börsikauplemisest. Veel aastaid hiljem ei teadnud ma, et Alexander Elderil on tugev seos Eestiga, seega poleks uskunud, et uuem trükk on esimene kauplemisteemaline raamat, mis aastaid hiljem ilmub eesti keeles.
Lugejana on oluline vahe, kas võtta teos kätte algajana või juba turul karastunud investorina. Kahjuks on minu esimene lugemismälestus mõnevõrra hägustunud, kuid nüüd 14 aastat pärast esmakordset lugemist ja mõnevõrra kogenumana saan seda kindlamalt väita, et tegemist on väärt raamatuga, mis sobib nii algajatele kui ka kogenud kauplejatele. Kõige olulisemaks Alexander Elderi panuseks pean psühholoogiliste aspektide rõhutamist. Tegemist on praktilisi soovitusi sisaldava kirjatükiga. Olen kindel, et pärast raamatu esimest korda lugemist ei suutnud ma kõiki selles sisalduvaid häid soovitusi meelde jätta ega järgida. Nüüdsel, teistkordsel lugemisel olin seega positiivselt üllatunud, et tegelikult saab juba ainuüksi sellest raamatust suurepärase ülevaate paljudest õppetundidest, mida kauplemise puhul on vaja. Pean tunnistama, et ei mina ega suure tõenäosusega paljud teisedki suuda kõiki neid õppetunde kohe alguses teadvustada ega ka järgida. Samas on vähe raamatuid, mis sisaldaks samavõrra palju väärtuslikke soovitusi ning suudaks neid nii hästi edasi anda.
Kauplemisele saab läheneda mitmeti. Alexander Elder on selleks valinud tehnilise analüüsi, kuid see ei ole kindlasti ainuvõimalik tee ning paljud ei pruugi sellist lähenemist kasutada. Mina olen mõjutatud akadeemilisest maailmast, kus tehnilise analüüsi kui meetodi universaalne võimekus ei ole kunagi tõestamist leidnud. Samas kuulun käitumusliku rahanduse koolkonda, mis usub, et turg on teatud perioodidel ebaefektiivne. Seega on minu mõttelaad Elderi omaga sarnane. Isegi kui te jääte tehnilise analüüsi osas skeptiliseks, siis igal juhul tasub igal investoril ja kauplejal teada, milliseid meetodeid üks osa turul tegutsejaid kasutab. See raamat annab tehnilisest analüüsist selge ja kontsentreeritud ülevaate ning tihti on nii mõnedki universaalsed õppetunnid peidetud mõne tehnilise analüüsi peatüki sisse. Mis algajale kõige olulisem, Alexander Elder kommenteerib meetodi praktiseerijana, mis tema kogemuse järgi võiks toimida ning millist lähenemist ta ise kasutab.
Psühholoogilised tegurid, mõttemaailm ja arusaam turgudest on universaalsed ning kehtivad olenemata sellest, millist meetodit kauplemisotsuste tegemiseks kasutatakse. Sama kehtib kauplemissüsteemi ülesehitamise ja riskijuhtimise kohta ehk kogu üldine raamatus kirjeldatud taustsüsteem ning reeglistik peab paika ka teiste võimalike kauplemismeetodite puhul. Ma ei tea sadade loetud investeerimis- ja kauplemisraamatute seas ühtegi teist teost, mis sisaldaks nii suurt hulka börsikauplejatele olulisi tõdesid. Need tuleb vaid suuta üles leida ning aja jooksul endale teadvustada, mis koos äärmiselt tugeva distsipliiniga viib loodetavasti ka heade tulemusteni.
Öökapile seda raamatut soetada ei ole mõtet, see raamat peaks olema iga kaupleja töölaual
Kauplemine on põrgulikult raske töö. See ei nõua haridust ega haritust, kuid selleks on tarvis tohutut enesedistsipliini ja head rahajuhtimist. Kuidas seda saavutada ja millele tähelepanu pöörata, sellest räägibki eesti juurtega psühhiaatri Alexander Elderi raamat.
Öökapile seda raamatut soetada ei ole mõtet, see raamat peaks olema iga kaupleja töölaual ning iga kord kui emotsioonid üle pea löövad (või isegi kui emotsioon pead tõstma julgeb hakata), tuleks raamat lahti lüüa ja ennast korrale kutsuda.
Raamat koosneb kolmest suuremast osast. Esmalt võetakse vaatluse alla kaupleja psühholoogia, mis tegelikult on kasumliku kauplemise alus. Alexander Elder soovitab kõikidel kauplejatel käia anonüümsete alkohoolikute koosolekutel, sest kui alkohooliku hävitab moraalselt alkohol, siis kaupleja finantsiliseks hävitajaks on kahjum. Kui sõna alkohol asendada sõnaga kahjum, siis on esimene samm edu poole tehtud. Kahjumite eiramine, soov kahjumeid tagasi teenida ning kahjumis positsioonide liiga aeglane sulgemine ei ole ainult algajate kauplejate viga.
Teises osas annab autor ülevaate analüüsimeetoditest ja indikaatoritest, mida jälgida. Ühte kuldset indikaatorit või meetodit paraku olemas ei ole ning väga tähtis on leida oma meetod ning mitte unustada seda ka hiljem pidevalt analüüsida.
Kolmas äärmiselt väärtuslik osa on riskijuhtimine. Isegi tugeva psühholoogiaga ning heade meetoditega varustatud kaupleja võib karmil turul kaotajaks osutuda, kui tema riskid on halvasti juhitud. Ainuüksi 2% ja 6% reegli järgimine võimaldab kauplejate eduvõimalusi oluliselt suurendada.
Kõik kolm suuremat teemat on omavahel ühendatud kauplemispäeviku peatükis. Kuidas päevikut pidada ning millele tähelepanu pöörata – ka selles osas annab raamat häid näpunäiteid. Raamat on kirjutatud praktikult praktikule ning selle suur väärtus on ausus – autor on tihti väga karm nii turuosaliste, turu korraldajate kui ka kaupleja enda vastu. Paraku on see ainuke võimalus börsihaide meres ellu jääda.
Erilise kummarduse teen raamatu tõlkijale Olavi Teppanile, kes on keerukate terminite eestindamisega teinud minu hinnangul väga head tööd. Paljud kauplejate terminid on käibel ainult ingliskeelsena, kuid alternatiivina tuleks siiski proovida juurutada ka eestikeelseid.
Kõigi aegade menukaim kauplemisraamat
Alexander Elderi esimene raamat „Trading For a Living” ilmus 1993. aastal ning sellest sai õige pea rahvusvaheline menuk. Praegune väljaanne on selle raamatu täielikult uuendatud ja laiendatud versioon. Raamat on kirjutatud suhteliselt lühiajalistele investoritele (päeva-, nädala- ja kuukauplejatele).
Elder on viinud börsikauplemise tehnilise analüüsi uuele tasandile, määratledes selgelt reeglid ja meetodid. Kauplemisnipid põhinevad trendidel ning tabelid mängivad siin peamist rolli. Edukas kaupleja vaatab hoolikalt oma raha järele, loobub kiiresti kahjumlikest investeeringutest ning kaitseb oma kapitali, et osakute väärtus saaks kasvada.
Alexander Elder rõhutab turgude analüüsimise, äärmiselt distsiplineeritud lähenemise ja ennast kaitsva riskikontrolli tähtsust. Need on eduka kaupleja peamised tööriistad. Tehniline analüüs näitab, mille kasuks investorid oma raha paigutamisega iga päev hääletavad. Tabelid aitavad mõista turu psühholoogiat. Tehniline analüüs toimib hästi, kui mingeid murrangulisi uudiseid ei ole. Hea uudis on see, kui uudiseid ei ole.
Edukaks kauplemiseks on vaja mõista, mis peitub arvude taga, tunda ära tegelikud suunad ja pöörded. Libisev keskmine toob nähtavale tegeliku suuna. Libiseva keskmise abil saab mõõta tõusude ja languste suhtelist võimsust ning seda, kuidas see muutub. Trend on börsikaupleja sõber. Kauplema peab vastavalt trendidele. Alexander Elder on enda jaoks välja töötanud tundlikud trendide indikaatorid, näiteks Force Indexi, mis aitab trende kinnitada ning leida sisenemis- ja väljumispunkte.
Selleks, et börsikauplemisega elatist teenida, on vaja andmeid ja andmeanalüüsi tööriistu, mida on võimalik börsikauplejatelt ning andmeid ja andmeanalüüsi pakkuvatelt ettevõtetelt hankida peaaegu kõigi maailma väärtpaberite kohta.
Raamatuklubi
Äripäeva raamatuklubi on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja. Avaldame maailma parimaid
psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid, samuti investeerimisalast kirjandust.
Oleme tegutsenud juba 20 aastat. Pikaajalisele kogemusele tuginedes teeme maailma uusimast ärikirjandusest hoolika valiku. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega.
- Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatud kuni 20% soodsamalt.
- Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta.
- Klubi liige saab raamatud tellida ka e-raamatuna.
- Klubiraamatute eest saate mugavalt tasuda ka e-arve püsimaksega.
- Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.
Klubi liikmele saadame iga kuu (v.a juulis) 1-2 uut raamatut. Raamatute ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.