Põhimõtted

Elus ja töös
Põhimõtted pilt
Autor: Ray Dalio Lehekülgi: 584 Ilmumiskuupäev: 14.12.2018 Kirjastus: Äripäev

New York Timesi menuk nr 1.

 

Ray Dalio on üks maailma edukamaid investoreid ja ettevõtjaid ning selles raamatus jagab ta oma põhimõtteid, mille ta on 40 aasta jooksul välja kujundanud, paika timminud ja läbi proovinud. Neile põhimõtetele tuginedes on ta saavutanud nii elus kui ka töös suurepäraseid tulemusi ning keegi ei keela neid ka teistel oma eesmärkide saavutamiseks rakendada.

1975. aastal asutas Ray Dalio investeerimisfirma Bridgewater Associates, mis esialgu tegutses tema New Yorgi kahetoalises korteris. 40 aastat hiljem on Bridgewater teeninud oma klientidele rohkem raha kui mis tahes muu riskifond kogu ajaloos ning kasvanud ajakirja Fortune andmetel üheks USA viiest kõige tähtsamast eraettevõttest. Ajakiri Time on nimetanud Dalio maailma 100 kõige mõjukama inimese hulka. Oma teel on Dalio avastanud käputäie ainulaadseid põhimõtteid, mis on teinud Bridgewateri kultuuri nii erakordselt tõhusaks. Ta ise nimetab seda ideede meritokraatiaks, mille eesmärk on saavutada äärmise läbipaistvuse kaudu mõtestatud töö ja suhted. Ray Dalio usub, et just need põhimõtted ja ei miski muu on tema edu põhjus.

Oma raamatus jagab Dalio seda, mida ta on oma tähelepanuväärse karjääri kestel õppinud. Ta väidab, et nii elu, juhtimist, majandust kui ka investeerimist saab süstematiseerida kindlateks reegliteks ja käsitleda nagu masinaid. Raamatus leidub sadu praktilisi õppetunde, mis on koondatud radikaalse tõe ja radikaalse läbipaistvuse nurgakivide ümber. Dalio toob välja nii inimeste kui ka organisatsioonide jaoks kõige tõhusamad viisid, kuidas võtta vastu otsuseid, ületada katsumusi ja ehitada üles tugevaid meeskondi. Ta kirjeldab ka uuenduslikke vahendeid, mida tema ettevõttes kasutatakse, et ideede meritokraatiat ellu rakendada.

Ray Daliot on nimetatud investeerimise Steve Jobsiks ja finantsmaailma filosoofiakuningaks ning see raamat pakub haruldase võimaluse saada temalt läbiproovitud nõu.

Tellimine


Failid
Sisukord

Sissejuhatus   13

I OSA. Kust ma tulen   25

1. Kutse seiklusele   29
2. Lävepaku ületamine   35
3. Minu sügavik   49
4. Minu katsumuste rada   61
5. Ülim hüve   87
6. Hüvedest loobumine   109
7. Minu viimane aasta ja mu suurim katsumus   135
8. Kõrgemalt tasandilt tagasi vaadates   139

II OSA. Elupõhimõtted   149

1. Lepi tegelikkusega ja tegutse selles   150
2. Kasuta viit etappi, et saavutada seda, mida elult tahad   186
3. Ole täiesti avatud meelega   200
4. Mõista, et inimesed mõtlevad väga erinevalt   220
5. Õpi, kuidas edasiviivalt otsuseid langetada   250

Elupõhimõtted: kõike kokku võttes   282
Kokkuvõte ja elupõhimõtete tabel   286

III OSA. Tööpõhimõtted   295

Kokkuvõte ja tööpõhimõtete tabel   296

1. Täieliku tõe ja täieliku avameelsuse usaldamine   346
2. Arenda tähendusrikast tööd ja tähendusrikkaid suhteid   360
3. Loo kultuur, kus on lubatud teha vigu ja on lubamatu nendest mitte õppida   370
4. Püüa saavutada üksteisemõistmine ja jääda samale lainele   378
5. Kaalu oma otsustusprotsessi usutavust   392
6. Mõista, kuidas pärast vaidlusi jätkata   406
7. Pea meeles, et KES on olulisem kui MIS   420
8. Värba õigeid inimesi, sest valede inimeste värbamine maksab valusasti kätte   426
9. Koolita, proovi, hinda ja selekteeri inimesi pidevalt   442
10. Eesmärgi saavutamiseks juhi organisatsiooni nagu masinavärki   470
11. Märka probleeme ja ära lepi nendega   494
12. Analüüsi probleeme, et leida nende peapõhjused   504
13. Kavanda masinavärki täiustused, mis probleemidest üle aitavad   518
14. Tee seda, mida alguses tegema hakkasid   540
15. Rakenda tööriistu ja käitumisjuhiseid, et suunata seda, kuidas töö tehtud saab   546
16. Ja taeva pärast, ära unusta järelevalvet!   552

Tööpõhimõtted: kõike kokku pannes   561
Kokkuvõte   565
Lisa: Bridgewateri mõttemeritokraatia tööriistad ja käitumisjuhised   567
Bibliograafia   575
Tänusõnad   579
Autorist   583

Arvustused
Tõnn Talpsepp
Tõnn Talpsepp
Ettevõtluskõrgkooli Mainor teadusjuht

Võtsin Ray Dalio raamatu kätte ootuses leida huvitavaid põhimõtteid investeerimismaastikult, kuna autor on ennekõike tuntud kui suure­pärane investor ning riskifondi juht. Kokkuvõtlikult tuleb tõdeda, et raamat polnud mitte ainult väga huvitav põhimõtete kogumik, vaid osutus ka suurepäraseks juhtimis- ning ettevõtluskirjanduseks.

Mulle jäid Dalio põhimõtetest kõige rohkem kõlama radikaalne ausus ning täielik läbipaistvus, millest Dalio on oma investeerimisfirmat üles ehitades lähtunud. See on kontrastiks väga paljudele organisatsioonidele, kus ettevõttesisene kommunikatsioon ei toimi ning ei saa kuidagi rääkida läbipaistvast juhtimiskultuurist, kuigi pealtnäha selle poole püüeldakse.

Ray Dalio ettevõte Bridgewater Associates on olnud üks teerajajatest, kes on olulist intellektuaalset panust nõudvas valdkonnas organisatsiooni sees inimesi usaldanud ning kaasanud. Võrreldes tuntud tehnoloogiafirmadega on Bridgewater juba aastate eest teinud julge sammu edasi. Näiteks on nende suuresti teadusliku ja süstematiseeritud protsessi ühe osana igaühe tugevused ja nõrkused hinnatud ning ka kõigile avalikud. See toob kaasa võimaluse teha nii investeerimise kui ka organisatsiooni juhtimise otsuseid nii, et hääletamisel antakse igaühe arvamusele automaatselt tõenäosuslik kaal. Selline lähenemine võib tunduda keeruline, kuid see keerukus kahvatub, kui arvestada, milliseid keerulisi kompleksseid otsuseid tuleb äärmiselt konkurentsitihedas investeerimis- või ärimaailmas vastu võtta.

Põhimõtted on tähtsad
Kuigi raamat annab ülevaate Ray Dalio eduloost ning selle aluseks olevatest põhimõtetest, tuletab see ka meelde, kuivõrd oluline on omada põhimõtteid ning neid järgida, sest just põhimõtted on need, mis meid igaühte ka isiksusena määratlevad.

Kokkuvõtvalt võib tõdeda, et ise­seisev mõtlemine, süstematiseeritud ja tõenäosusi arvestav otsustusprotsess ning täielik ausus ja läbipaistvus on tähtsad põhimõtted, mis on teinud Ray Daliost ühe edukaima investori ja ettevõtja maailmas. Tema raamat on väärtuslik põhimõtete kogum, mis on eeskujuks igale organisatsioonile ja juhile.

Loe edasi >
Andres Viisemann
Andres Viisemann
LHV pensionifondide juht

Ray Dalio printsiibid on analüüsi ja otsustusprotsessi kujundamisel väärtuslik teejuht.

Loe edasi >
Jaak Roosaare
Jaak Roosaare
investor, „Rikkaks saamise õpiku” autor

Ray Dalio annab põhjalikud ja loogilised juhised nii oma elu kui ka ettevõtte korraldamiseks. See raamat peaks olema igaühe lauanurgal, et selle juurde ikka ja jälle tagasi pöörduda!

Loe edasi >
Raamatuklubi info

Äripäeva raamatuklubi

on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja, mis avaldab maailma parimaid psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid.

Klubi on tegutsenud juba 15 aastat ja pikaajalisele kogemusele tuginedes tehakse maailma uusimast juhtimiskirjandusest hoolikas valik. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega. Raamatuklubi liikmena hoiate end kursis maailma parimate juhtimisteooriatega, õpite edukate ettevõtete kogemustest ning teate, kuidas rakendada neuroteaduse ja psühholoogia uusi avastusi edu ja õnne vankri ette.

• Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatu 21% soodsamalt.
• Raamatu saadame Omniva pakiautomaati tasuta, võimalik on kasutada ka kullerteenust.
• Raamatud saab tellida ka e-raamatuna.
• Klubiraamatu eest saate mugavalt tasuda e-arve püsimakse või arvega.
• Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadetakse iga kuu (v.a juulis) üks uus raamat. Raamatu ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

LIITU KLUBIGA