Börsil rikkaks

Paljastused ja õppetunnid investor Toomase 20-aastasest börsikogemusest

Börsil rikkaks
Anu Lill
Lehekülgi: 232
Ilmub: 05.12.2022
Kirjastus: Äripäev

Raamat „Börsil rikkaks“ toob päevavalgele Eesti ühe kõige ainulaadsema investeerimiseksperimendi: investor Toomase projekti telgitagused ja seni avaldamata põnevad seigad, millega on asjaosalised aastate jooksul silmitsi seisnud.

Eksperiment sai alguse 2002. aasta jaanuaris ning seisnes selles, et Äripäev eraldas oma börsitoimetusele miljon Eesti krooni (64 000 eurot). Seda raha asusid toimetuse ajakirjanikud reaalselt investeerima. Eksperimendi pikkuseks määrati 30 aastat ja kui Toomas suudab stabiilselt turge ületada ja oma keskmise aastatootluse 12protsendilist eesmärki täita, peaks eksperimendi lõpuks tema vara kasvama 2 miljoni euroni.

Eksperimendi algusest on möödas ligi 21 aastat, 9 aastat on veel minna. Selle aja jooksul on välja koorunud hulk õppetunde, mida kõrva taha panna, et ise investor Toomase „ämbreid“ vältida, või vastupidi, Toomasele edu toonud praktikate najal oma portfelli kasvu kiirendada.

Esimest korda tulevad oma nimede ja nägudega avalikkuse ette kõik investor Toomase nimel investeerimisotsuseid teinud ajakirjanikud. Arusaam, et investor Toomasena on töötanud üksnes finantsharidusega professionaalid, ei pea sugugi paika. Börsitoimetusse on Toomaseks tulnud ka kokad ja muusikud. Raamatust selgub:

 1. Kuidas on börsitoimetuse ajakirjanikud Toomase investeerimisotsusteni jõudnud?
 2. Milliste viperuste ja paanikaolukordadega on aastate jooksul silmitsi seistud ning milliste lahendusteni jõutud?
 3. Millised on kõige olulisemad ja kasulikumad õppetunnid selles siiani väga edukalt kulgenud rahakasvatamise projektis?
 4. Milliste üllatavate seisukohtadeni on jõudnud ettevõtjad, kes on aastate jooksul investor Toomase käekäiku jälginud?

Üks on nüüdseks selge – iga täiesti tavaline inimene suudab teha sama mida investor Toomas: investeerimise abil oma vara kasvatada.

 

Investor Toomasel on Eesti investorkogukonnas legendi staatus: 20 aastaga on ta kasvatanud oma portfelli 64 000 euro pealt rohkem kui poole miljoni euro peale. See on muljet avaldav tulemus ning teeb silmad ette paljudele. Hindan investor Toomast kõrgelt, sest ta jagab oma kogemusi ja õppetunde teistega. Sellel raamatul on suur panus investorite harimisel! Soovin investor Toomasele kõrget tootlust!

Kristjan Liivamägi
investor, autor, rahanduse õppejõud ja finantsökonoomika doktor

 

Kes siis ikkagi on see investor Toomas, kelle võitudest, kaotustest ja kõhklustest me igal nädalal Äripäevast loeme? Kamp ajakirjanikke, kes otsustasid tõestada, et investeerimine sobib kõigile! Raamat toob välja parimad otsused, emotsionaalsed äpardused, erinevad taktikad ja praktilised õppetunnid, mis on kasulikud nii algajale kui ka kogenud investorile. Lisaks lood toimetuse köögipoolelt, päris nimede ja nägudega.

Liisi Kirch
rahatarkuse edendaja ja investor

 

Investor Toomas on Eesti investoreid inspireerinud juba aastaid, tuues sellesse maailma inimesi, kes pole tahtnud varem börsist ja aktsiatest midagi kuulda. „Börsil rikkaks“ annab põneva ülevaate projekti tagatoast ning aimdust sellest, kuidas tehakse tegelikult investeerimisotsuseid. Praegustel tormilistel aegadel on see eriti kasulik lugemine neile, kes pole varem börsidel langusfaasi kogenud, et õppida investor Toomase eelmistest kriisikogemustest. Soovitan soojalt!

Jaak Roosaare
aktsiainvestor aastast 1999

Raamatu kirjastamist toetas   Seb Wordmark Rgb Black

Sisukord

Sissejuhatus  5

Näod ja nimed investor Toomase taga  7

Müüdi kummutamine ehk Toomase tegelik argipäev  41

Investeerimisotsuste tagatuba. Komistuskivid investeerimisteekonnal  49

Põnevad seigad, tulised vaidlused  65

Lugejate kiitused ja kirumised  73

Toomase suurimad õnnestumised ja möödapanekud  79

Ettevõtjate pilk investor Toomase tegudele  89                                         

Eksperimendist sündinud õppetunnid Toomastele  93

Investor Toomase investeerimispõhimõtted  101

Toomase investeerimisõppetunnid  105

Õppetund nr 1: ära ole jäärapäine  107

Õppetund nr 2: ole välisbörsidel ettevaatlik  113

Õppetund nr 3: tee oma otsused ise!  123

Õppetund nr 4: ära kohitse oma parimaid positsioone  127

Õppetund nr 5: kahjumiga on raske leppida, kasumi tahaks kiiresti välja võtta  133

Õppetund nr 6: vali IPO-delt ainult parimad aktsiad  139

Õppetund nr 7: kas joosta karjaga kaasa või võidelda turuga?  153

Õppetund nr 8: spekuleerimine võib ebaõnnestuda  165

Õppetund nr 9: kukkuv nuga lõikab näppu  175

Õppetund nr 10: hoia rahatagavara  179

Õppetund nr 11: osta parimaid juurde   183

Õppetund nr 12: korista põhjalikult!  187

Õppetund nr 13: ideaalset hetke ei ole  193

Õppetund nr 14: seiklused võlakirjadega Balti börsil  197

Õppetund nr 15: kriis tuleb alati ootamatult  203

Õppetund nr 16: nii tehes paned oma tootlusele suure põntsu  229

Arvustused

Liisi KirchRahatarkuse edendaja ja investor

Investeerimine on meeskonnasport ja seda on tunda ka investor Toomase edus

Investor Toomas, Eesti üks jälgituimaid finantsblogijaid ja suurimate investeerimisürituste korraldajaid, on võtnud Anu Lille sule kaudu oma kogemused kokku ning pistnud raamatukaante vahele.

Raamatus „Börsil rikkaks“ tuleb juttu edulugudest ja ebaõnnestumistest, kõhklustest ja vaidlustest, investeerimispõhimõtetest ning õppetundidest. Kõike seda läbi mõnusa huumoriprisma, tuletades samas meelde olulisi nüansse, mis on vajalikud nii algajatele kui ka edasijõudnud investoritele.

Eestlaste investeerimisusinusest hämmastunud lätlased

Rääkisin hiljuti Läti kolleegiga, kes koordineerib rahatarkuseteemalisi tegevusi, ning juttu tuli ka investeerimistarkuse jagamisest. Õhinaga pöördus ta seltskonnas minu poole ja ütles, et eestlastel on võimas kogemus, mida tuleks laiemalt jagada: investor Toomase eksperiment – milline suurepärane idee rahatarkuse populariseerimiseks! Neil on kahju, et nende investor Andris tegi algust alles nüüd! Parem siiski hilja kui mitte kunagi. Eks eestlased olegi lätlaste arvates juba ammu investorid, nemad ainult vaatavad ja imestavad ning proovivad meie jälgedes käia.

Olin üsna üllatunud, et ta Toomasest teadis, kuid ma suutsin omakorda tema kulme kergitada, kui ütlesin, et Toomas omab juba 20 aastat turgudel tegutsemise kogemust. Selgitasin teistelegi seltskonnas viibinutele, kuidas sündis Toomase tegelaskuju: tegu on kamba ajakirjanikega, kes otsustasid tõestada, kuidas investeerimine sobib kõigile, ning Toomasel on peale artiklite raadiosaated, konverentsid, ajakiri ning kohe-kohe ka omanimeline Investeerimisklubi. Ja nagu sellest vähe oleks – õige pea on parimad õppetunnid ka raamatukaante vahel! Pärani silmad ja ahhetused olid omal kohal – Toomase tegevus ongi väga laiapõhjaline ning tänuväärne!

Investeerimine kui kollektiivse mõttetöö vili

Mulle kõlas kogu raamatu ühe olulisima mõttena meeskonnatöö olulisus – investor Toomas pole kunagi tegutsenud üksi ja omapäi, pigem vastupidi. Isegi kui investeerimine pole olnud mõne alustava tiimiliikme puhul igapäevane asi, on kõik Toomase otsused sündinud kollektiivse mõttetöö tulemusena. See annab hea võimaluse üksteiselt õppida, märgata nüansse, mille peale ise ei tuleks, ning vältida vigu, mis võinuksid mõne eelduse ületähtsustamisel tekkida.

Ülimalt põnev oli lugeda, kuidas eri aegadel on Toomase tagatoas inimestevaheline dünaamika toiminud ning kuidas enne otsustamist võib aset leida tuline lahing! Investeerimine on meeskonnasport ja hulga lihtsam on seda teha üheskoos partneri või sõpradega. Nende puudumisel tasub aga hakata Toomase tegemisi jälgima ning üritustel osalema, et saaks asjast huvitatud inimestega kontakti tekitada.

Omades dekaadi ületavat investorkogemust, tean, kuivõrd lihtne on kaasa minna eufooria või hirmuga, mis paratamatult turgu mõjutavad. Raamatus toodud 16 õppetundi on justkui investeerimistarkuse kuldvaramu. See on raamat, mis peaks olema kergesti leitav iga investori raamaturiiulilt, et saaks vajaduse korral närvi rahustada, või vastupidi, julge hundina otsuseid teha.

Raamatuklubi

Äripäeva raamatuklubi on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja. Avaldame maailma parimaid
psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid, samuti investeerimisalast kirjandust. 

Oleme tegutsenud juba 20 aastat. Pikaajalisele kogemusele tuginedes teeme maailma uusimast ärikirjandusest hoolika valiku. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega.

 • Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatud kuni 20% soodsamalt.
 • Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta.
 • Klubi liige saab raamatud tellida ka e-raamatuna.
 • Klubiraamatute eest saate mugavalt tasuda ka e-arve püsimaksega.
 • Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadame iga kuu (v.a juulis) 1-2 uut raamatut. Raamatute ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

Tellimine
Paberraamat
TARNE 3-4 tööpäeva
NaN €
E-raamat
NaN €
Näita käibemaksuga
Börsil rikkaks

Börsil rikkaks

Anu Lill
Paljastused ja õppetunnid investor Toomase 20-aastasest börsikogemusest
Tellimine
Paberraamat
TARNE 3-4 tööpäeva
NaN €
E-raamat
NaN €
Näita käibemaksuga

Kirjeldus

Raamat „Börsil rikkaks“ toob päevavalgele Eesti ühe kõige ainulaadsema investeerimiseksperimendi: investor Toomase projekti telgitagused ja seni avaldamata põnevad seigad, millega on asjaosalised aastate jooksul silmitsi seisnud.

Eksperiment sai alguse 2002. aasta jaanuaris ning seisnes selles, et Äripäev eraldas oma börsitoimetusele miljon Eesti krooni (64 000 eurot). Seda raha asusid toimetuse ajakirjanikud reaalselt investeerima. Eksperimendi pikkuseks määrati 30 aastat ja kui Toomas suudab stabiilselt turge ületada ja oma keskmise aastatootluse 12protsendilist eesmärki täita, peaks eksperimendi lõpuks tema vara kasvama 2 miljoni euroni.

Eksperimendi algusest on möödas ligi 21 aastat, 9 aastat on veel minna. Selle aja jooksul on välja koorunud hulk õppetunde, mida kõrva taha panna, et ise investor Toomase „ämbreid“ vältida, või vastupidi, Toomasele edu toonud praktikate najal oma portfelli kasvu kiirendada.

Esimest korda tulevad oma nimede ja nägudega avalikkuse ette kõik investor Toomase nimel investeerimisotsuseid teinud ajakirjanikud. Arusaam, et investor Toomasena on töötanud üksnes finantsharidusega professionaalid, ei pea sugugi paika. Börsitoimetusse on Toomaseks tulnud ka kokad ja muusikud. Raamatust selgub:

 1. Kuidas on börsitoimetuse ajakirjanikud Toomase investeerimisotsusteni jõudnud?
 2. Milliste viperuste ja paanikaolukordadega on aastate jooksul silmitsi seistud ning milliste lahendusteni jõutud?
 3. Millised on kõige olulisemad ja kasulikumad õppetunnid selles siiani väga edukalt kulgenud rahakasvatamise projektis?
 4. Milliste üllatavate seisukohtadeni on jõudnud ettevõtjad, kes on aastate jooksul investor Toomase käekäiku jälginud?

Üks on nüüdseks selge – iga täiesti tavaline inimene suudab teha sama mida investor Toomas: investeerimise abil oma vara kasvatada.

 

Investor Toomasel on Eesti investorkogukonnas legendi staatus: 20 aastaga on ta kasvatanud oma portfelli 64 000 euro pealt rohkem kui poole miljoni euro peale. See on muljet avaldav tulemus ning teeb silmad ette paljudele. Hindan investor Toomast kõrgelt, sest ta jagab oma kogemusi ja õppetunde teistega. Sellel raamatul on suur panus investorite harimisel! Soovin investor Toomasele kõrget tootlust!

Kristjan Liivamägi
investor, autor, rahanduse õppejõud ja finantsökonoomika doktor

 

Kes siis ikkagi on see investor Toomas, kelle võitudest, kaotustest ja kõhklustest me igal nädalal Äripäevast loeme? Kamp ajakirjanikke, kes otsustasid tõestada, et investeerimine sobib kõigile! Raamat toob välja parimad otsused, emotsionaalsed äpardused, erinevad taktikad ja praktilised õppetunnid, mis on kasulikud nii algajale kui ka kogenud investorile. Lisaks lood toimetuse köögipoolelt, päris nimede ja nägudega.

Liisi Kirch
rahatarkuse edendaja ja investor

 

Investor Toomas on Eesti investoreid inspireerinud juba aastaid, tuues sellesse maailma inimesi, kes pole tahtnud varem börsist ja aktsiatest midagi kuulda. „Börsil rikkaks“ annab põneva ülevaate projekti tagatoast ning aimdust sellest, kuidas tehakse tegelikult investeerimisotsuseid. Praegustel tormilistel aegadel on see eriti kasulik lugemine neile, kes pole varem börsidel langusfaasi kogenud, et õppida investor Toomase eelmistest kriisikogemustest. Soovitan soojalt!

Jaak Roosaare
aktsiainvestor aastast 1999

Raamatu kirjastamist toetas   Seb Wordmark Rgb Black

Lisainfo

Anu Lill
Lehekülgi: 232
Ilmub: 05.12.2022
Kirjastus: Äripäev

Sisukord

Sissejuhatus  5

Näod ja nimed investor Toomase taga  7

Müüdi kummutamine ehk Toomase tegelik argipäev  41

Investeerimisotsuste tagatuba. Komistuskivid investeerimisteekonnal  49

Põnevad seigad, tulised vaidlused  65

Lugejate kiitused ja kirumised  73

Toomase suurimad õnnestumised ja möödapanekud  79

Ettevõtjate pilk investor Toomase tegudele  89                                         

Eksperimendist sündinud õppetunnid Toomastele  93

Investor Toomase investeerimispõhimõtted  101

Toomase investeerimisõppetunnid  105

Õppetund nr 1: ära ole jäärapäine  107

Õppetund nr 2: ole välisbörsidel ettevaatlik  113

Õppetund nr 3: tee oma otsused ise!  123

Õppetund nr 4: ära kohitse oma parimaid positsioone  127

Õppetund nr 5: kahjumiga on raske leppida, kasumi tahaks kiiresti välja võtta  133

Õppetund nr 6: vali IPO-delt ainult parimad aktsiad  139

Õppetund nr 7: kas joosta karjaga kaasa või võidelda turuga?  153

Õppetund nr 8: spekuleerimine võib ebaõnnestuda  165

Õppetund nr 9: kukkuv nuga lõikab näppu  175

Õppetund nr 10: hoia rahatagavara  179

Õppetund nr 11: osta parimaid juurde   183

Õppetund nr 12: korista põhjalikult!  187

Õppetund nr 13: ideaalset hetke ei ole  193

Õppetund nr 14: seiklused võlakirjadega Balti börsil  197

Õppetund nr 15: kriis tuleb alati ootamatult  203

Õppetund nr 16: nii tehes paned oma tootlusele suure põntsu  229

Arvustused (1)

Liisi KirchRahatarkuse edendaja ja investor

Investeerimine on meeskonnasport ja seda on tunda ka investor Toomase edus

Investor Toomas, Eesti üks jälgituimaid finantsblogijaid ja suurimate investeerimisürituste korraldajaid, on võtnud Anu Lille sule kaudu oma kogemused kokku ning pistnud raamatukaante vahele.

Raamatus „Börsil rikkaks“ tuleb juttu edulugudest ja ebaõnnestumistest, kõhklustest ja vaidlustest, investeerimispõhimõtetest ning õppetundidest. Kõike seda läbi mõnusa huumoriprisma, tuletades samas meelde olulisi nüansse, mis on vajalikud nii algajatele kui ka edasijõudnud investoritele.

Eestlaste investeerimisusinusest hämmastunud lätlased

Rääkisin hiljuti Läti kolleegiga, kes koordineerib rahatarkuseteemalisi tegevusi, ning juttu tuli ka investeerimistarkuse jagamisest. Õhinaga pöördus ta seltskonnas minu poole ja ütles, et eestlastel on võimas kogemus, mida tuleks laiemalt jagada: investor Toomase eksperiment – milline suurepärane idee rahatarkuse populariseerimiseks! Neil on kahju, et nende investor Andris tegi algust alles nüüd! Parem siiski hilja kui mitte kunagi. Eks eestlased olegi lätlaste arvates juba ammu investorid, nemad ainult vaatavad ja imestavad ning proovivad meie jälgedes käia.

Olin üsna üllatunud, et ta Toomasest teadis, kuid ma suutsin omakorda tema kulme kergitada, kui ütlesin, et Toomas omab juba 20 aastat turgudel tegutsemise kogemust. Selgitasin teistelegi seltskonnas viibinutele, kuidas sündis Toomase tegelaskuju: tegu on kamba ajakirjanikega, kes otsustasid tõestada, kuidas investeerimine sobib kõigile, ning Toomasel on peale artiklite raadiosaated, konverentsid, ajakiri ning kohe-kohe ka omanimeline Investeerimisklubi. Ja nagu sellest vähe oleks – õige pea on parimad õppetunnid ka raamatukaante vahel! Pärani silmad ja ahhetused olid omal kohal – Toomase tegevus ongi väga laiapõhjaline ning tänuväärne!

Investeerimine kui kollektiivse mõttetöö vili

Mulle kõlas kogu raamatu ühe olulisima mõttena meeskonnatöö olulisus – investor Toomas pole kunagi tegutsenud üksi ja omapäi, pigem vastupidi. Isegi kui investeerimine pole olnud mõne alustava tiimiliikme puhul igapäevane asi, on kõik Toomase otsused sündinud kollektiivse mõttetöö tulemusena. See annab hea võimaluse üksteiselt õppida, märgata nüansse, mille peale ise ei tuleks, ning vältida vigu, mis võinuksid mõne eelduse ületähtsustamisel tekkida.

Ülimalt põnev oli lugeda, kuidas eri aegadel on Toomase tagatoas inimestevaheline dünaamika toiminud ning kuidas enne otsustamist võib aset leida tuline lahing! Investeerimine on meeskonnasport ja hulga lihtsam on seda teha üheskoos partneri või sõpradega. Nende puudumisel tasub aga hakata Toomase tegemisi jälgima ning üritustel osalema, et saaks asjast huvitatud inimestega kontakti tekitada.

Omades dekaadi ületavat investorkogemust, tean, kuivõrd lihtne on kaasa minna eufooria või hirmuga, mis paratamatult turgu mõjutavad. Raamatus toodud 16 õppetundi on justkui investeerimistarkuse kuldvaramu. See on raamat, mis peaks olema kergesti leitav iga investori raamaturiiulilt, et saaks vajaduse korral närvi rahustada, või vastupidi, julge hundina otsuseid teha.

Raamatuklubi

Äripäeva raamatuklubi on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja. Avaldame maailma parimaid
psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid, samuti investeerimisalast kirjandust. 

Oleme tegutsenud juba 20 aastat. Pikaajalisele kogemusele tuginedes teeme maailma uusimast ärikirjandusest hoolika valiku. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega.

 • Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatud kuni 20% soodsamalt.
 • Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta.
 • Klubi liige saab raamatud tellida ka e-raamatuna.
 • Klubiraamatute eest saate mugavalt tasuda ka e-arve püsimaksega.
 • Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadame iga kuu (v.a juulis) 1-2 uut raamatut. Raamatute ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

© AS Äripäev 2000-2024
 • Aadress: Vana Lõuna 39/1, 19094 Tallinn
 • Klienditugi: 667 0099 (8:15-17:00)
 • E-post: [email protected]