Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste

Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste
Philip A. Fisher
Lehekülgi: 360
Ilmub: 14.12.2020
Kirjastus: Äripäev

Raamat „Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ on läbi aegade üks suurimaid investeerimismenukeid, mida on enamus edukaid investoreid vähemalt korra lehitsenud. Aastaid on see olnud piibliks ka neile õnnelikele, kes on läbi trüginud Stanfordi ärikooli tihedast sõelast, et sealses magistriõppes investeerimismaailma peensusi tudeerida.

Raamat toetub viisteistkümnele fundamentaalsele näitajale, mille abil oma investeerimisotsuseid langetada. Need töötavad nii kasvu- kui ka väärtusaktsiate, nii suurettevõtete kui ka väikese turukapitalisatsiooniga firmade puhul. Võtmekohaks on keskenduda infole, mida kliendid, konkurendid ja tarnijad jagavad, sest ühelgi neist pole vähimatki põhjust sellele ettevõttele läbi roosade prillide otsa vaadata.

Eksperdid on veendunud, et kui investorid oleksid Fisheri põhimõtteid järginud, poleks 2000.–2002. aasta karuturu skandaalseid aktsiatehinguid toimunud. Investorid oleksid siis ülehinnatud ja ilma reaalse sisuta nn 95% klubi lihtsalt läbi näinud. Enamikel tehnoloogiaaktsiatel polnud mingit tegelikku müügijõudu, kasumimarginaali, isegi mitte plaani, kuidas kasumini jõuda, rääkimata selle kasvatamisest. Valdaval osal puudus ka fundamentaalne teadus- ja arendustegevus, samuti võimekus ilma lõputute kapitalisüstideta pinnal püsida. Nende ettevõtete jaoks olid enam kui pooled Fisheri viieteistkümnest punktist ületamatud, ent ometi ei pidurdanud see investoreid.  

Mida rohkem Fisheri põhimõtteid ning õppetunde analüüsida, seda rohkem need investori elu rikastavad. „Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ on raamat, mida tasub ilma igasuguse häbita korduvalt ette võtta.

Raamatu väljaandmist toetas LHV

 

"Esmakordselt Philip A. Fisheri raamatut lugedes tundus uskumatu, et see on kirjutatud aastal 1958. Tema filosoofia ettevõtete kvaliteedi kohta ning viis, kuidas seda hinnata, olid sedavõrd ajast ees, et osa neist aspektidest on alles täna massidesse jõudmas. Muu hulgas näiteks ka tõdemus, et ettevõtted, kes kohtlevad oma inimesi hästi, on pikemas plaanis edukamad.

„Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ on kasvuinvestori piibel, mis annab unikaalse raamistiku väga kvaliteetsete ettevõtete leidmiseks ja hoidmiseks läbi aastakümnete."

Kaius Kiivramees
LHV privaatpanganduse portfellihaldur

Sisukord

Eessõna   11

Mida ma õppisin oma isa kirjutistest

Kenneth L. Fisher

Sissejuhatus   29

Kenneth L. Fisher

Sissejuhatus                                                  

Algus   31

Keskiga   34

Missugune inimene?   42

Kolm naudingut   53

Peegelpildi tähtsus   59

 

Esimene osa

Tavalised aktsiad, tavatud kasumid

Eessõna

1. Vihjed minevikust

2. Mida võib teha „kohvimasin“

3. Mida osta: viisteist punkti, mida lihtaktsiate juures tähele panna

4. Mida osta: nende punktide kohaldamine oma vajadustele

5. Millal osta

6. Millal müüa – ja millal mitte

7. Kära dividendide ümber

8. Viis keeldu investorile

9. Veel viis keeldu investorile

10. Kuidas ma otsin kasvuaktsiaid

11. Kokkuvõte ja lõppsõna

 

Teine osa

Konservatiivsed investorid magavad hästi

Sissejuhatus

1. Konservatiivse investeeringu esimene mõõde

Tootmise, turunduse, teadustegevuse ja finantsoskuste kõrgeim tase

Madala kuluga tootmine

Hea turundusorganisatsioon

Silmapaistev teadustegevus ja tehniline tase

Finantsoskused

2. Teine mõõde

Inimfaktor

3. Kolmas mõõde

Mõne ettevõtte investeerimisomadused

4. Neljas mõõde

Konservatiivse investeeringu hind

5. Veel neljandast mõõtmest

6. Ikka veel neljandast mõõtmest

 

Kolmas osa

Investeerimisfilosoofia kujundamine

1. Filosoofia alged

Huvi sünd

Kujunemisaja kogemused

Esimesed õppetunnid kogemuste koolis

Aluste rajamine

Suur karuturg

Võimalus ajada oma asja

Kriisist tärkavad võimalused

Vundament on valatud

2. Kogemustest õppimine

Food Machinery kui investeerimisvõimalus

Jänesehaagid

Vastuvoolu, kuid õigetpidi

Kannatlikkus ja tootlus

Igal reeglil on erandid… kuid mitte palju

Turu ajastamise eksperiment

Hinna tagaajamine, võimaluse luhtumine

3. Küps filosoofia

E pluribus unum

Ajalugu ja võimalus

Õppetunnid vanadest headest aegadest

Tegelege väheste asjadega, aga hästi

Kas võimaliku turulanguse ootuses hoida või müüa?

Sisse ja välja hüpates võib rahast ilma jääda

Dividendide pikk vari

4. Kas turg on efektiivne?

Efektiivse turu eksiarvamus

Raychem Corporation

Raychem, luhtunud ootused ja krahh

Raychem ja efektiivne turg

Kokkuvõte

 

Lisa

Paljulubavate firmade hindamise põhifaktorid

Funktsionaalsed faktorid

Inimfaktorid

Ettevõtte äriomadused

Arvustused

Kaius KiivrameesLHV portfellihaldur

Läbi aegade üks parimaid investeerimisraamatuid

Legendaarne Warren Buffett on arvanud Philip Fisheri „Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ läbi aegade parimate investeerimisraamatute hulka. Ette rebisid üksnes tema mentori Benjamin Grahami „Intelligentne investor“ ja „Security Analysis“.


Kui viimased kaks on nn väärtusinvesteerimise koolkonna esindajad, siis Fisheri raamatust on kujunenud kasvuaktsiatesse investeerimise piibel.

Kui ma esimest korda seda lugesin, tundus uskumatu, et Fisher kirjutas selle aastal 1958. Tema kvalitatiivne lähenemine investeeringute valikule ei ole ajale jalgu jäänud ka täna. Aspektid, mis muudavad ühed ettevõtted suurepärasteks, teised keskpärasteks ja kolmandad ajale jalgu jäävateks, on suures plaanis samad.

Fisheri moto oli leida suurepäraseid ettevõtteid ning hoida neid pikalt. Tema fookus oli eelkõige kasvavate ettevõtete kvalitatiivsel hindamisel nn scuttlebutt’i meetodil, kasutades selleks kõikvõimalikke kanaleid, et analüüsida ettevõtte juhtkonda, sisekliimat, uuendusmeelsust, müügiorganisatsiooni kvaliteeti jne. Mitmesugused tähelepanekud, teiste seas see, et töötajate rahulolu suurendab ettevõtete produktiivsust ja seeläbi kasumlikkust, on alles nüüd, 60 aastat hiljem, jõudmas rahvahulkadesse.

Millal aktsiaid müüa?

Fisheri vastus küsimusele, millal müüa aktsiaid, on olnud sama legendaarne. Kui kvalitatiivne eeltöö on hästi tehtud, kõlab vastuseks: ei iial. Nõnda juhtuski, et ta omas kunagi raadiotootmisega alustanud Motorola aktsiaid üle 40 aasta, kuni oma surmani, saades nii annualiseeritud tootluseks üle 20 protsendi aastas.

Tema stiili iseloomustaski kõige enam kvaliteetsetesse kasvuaktsiatesse pikaajaline investeerimine, aga ka investeerimisportfelli suur kontsentratsioon. Ta leidis, et investorid, kes on nõus pühendama aega ja vaeva üksikaktsiate analüüsi, saavad paremaid tulemusi kui hajutatud indeksite korral.

Mis reedab investori ebakindlust?

Fisher oli veendunud, et märksa mõistlikum on omada väikeses koguses midagi, millest sa tead palju, kui vastupidi – omada suures koguses midagi, mille kohta sul napib teadmisi. Ülehajutatud portfell oli Fisheri meelest pigem märk investori ebakindlusest ja pinnapealsusest. Tema hinnangu kohaselt võiks portfelli hajutatus jääda 10–12 aktsia vahele.

Fisher tajus juba 60 aastat tagasi suundumusi, mis alles täna koguvad jätkusuutlikkuse tähe all populaarsust. Kui sa kohtled töötajaid hästi, siis nad ei streigi ja su firma on produktiivsem. Ettevõtted, mille omanikud rikastuvad väikeinvestorite arvelt tänu seotud pooltega tehtavatele tehingutele, ei ole väärt investeeringud. Vastupidi, sellistest tuleks kauge kaarega mööda käia.

Head ettevõtted on kallid, väljaarvatud tahavaatepeeglis. Hästi juhitud ettevõtted üllatavad investoreid peaaegu alati positiivselt ja seega ei pea investor muretsema liialt lühiajalise hinna pärast. Makstes küll kvaliteedi eest lisapreemiat, võib investor kvaliteetse ja kasvava ettevõttega teenida siiski suurt tootlust. Samas peaks investor alati mõtlema oma peaga, mitte jooksma kaasa turu iga populaarse narratiiviga.

Õige aeg selliseid ettevõtteid osta on siis, kui need on n-ö moest väljas.

Raamatuklubi

Äripäeva raamatuklubi on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja. Avaldame maailma parimaid
psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid, samuti investeerimisalast kirjandust. 

Oleme tegutsenud juba 20 aastat. Pikaajalisele kogemusele tuginedes teeme maailma uusimast ärikirjandusest hoolika valiku. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega.

 • Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatud kuni 20% soodsamalt.
 • Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta.
 • Klubi liige saab raamatud tellida ka e-raamatuna.
 • Klubiraamatute eest saate mugavalt tasuda ka e-arve püsimaksega.
 • Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadame iga kuu (v.a juulis) 1-2 uut raamatut. Raamatute ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

Tellimine
Paberraamat
TASUTA TARNE 3-4 tööpäeva
NaN €
E-raamat
NaN €
Näita käibemaksuga
Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste

Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste

Philip A. Fisher
Tellimine
Paberraamat
TASUTA TARNE 3-4 tööpäeva
NaN €
E-raamat
NaN €
Näita käibemaksuga

Kirjeldus

Raamat „Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ on läbi aegade üks suurimaid investeerimismenukeid, mida on enamus edukaid investoreid vähemalt korra lehitsenud. Aastaid on see olnud piibliks ka neile õnnelikele, kes on läbi trüginud Stanfordi ärikooli tihedast sõelast, et sealses magistriõppes investeerimismaailma peensusi tudeerida.

Raamat toetub viisteistkümnele fundamentaalsele näitajale, mille abil oma investeerimisotsuseid langetada. Need töötavad nii kasvu- kui ka väärtusaktsiate, nii suurettevõtete kui ka väikese turukapitalisatsiooniga firmade puhul. Võtmekohaks on keskenduda infole, mida kliendid, konkurendid ja tarnijad jagavad, sest ühelgi neist pole vähimatki põhjust sellele ettevõttele läbi roosade prillide otsa vaadata.

Eksperdid on veendunud, et kui investorid oleksid Fisheri põhimõtteid järginud, poleks 2000.–2002. aasta karuturu skandaalseid aktsiatehinguid toimunud. Investorid oleksid siis ülehinnatud ja ilma reaalse sisuta nn 95% klubi lihtsalt läbi näinud. Enamikel tehnoloogiaaktsiatel polnud mingit tegelikku müügijõudu, kasumimarginaali, isegi mitte plaani, kuidas kasumini jõuda, rääkimata selle kasvatamisest. Valdaval osal puudus ka fundamentaalne teadus- ja arendustegevus, samuti võimekus ilma lõputute kapitalisüstideta pinnal püsida. Nende ettevõtete jaoks olid enam kui pooled Fisheri viieteistkümnest punktist ületamatud, ent ometi ei pidurdanud see investoreid.  

Mida rohkem Fisheri põhimõtteid ning õppetunde analüüsida, seda rohkem need investori elu rikastavad. „Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ on raamat, mida tasub ilma igasuguse häbita korduvalt ette võtta.

Raamatu väljaandmist toetas LHV

 

"Esmakordselt Philip A. Fisheri raamatut lugedes tundus uskumatu, et see on kirjutatud aastal 1958. Tema filosoofia ettevõtete kvaliteedi kohta ning viis, kuidas seda hinnata, olid sedavõrd ajast ees, et osa neist aspektidest on alles täna massidesse jõudmas. Muu hulgas näiteks ka tõdemus, et ettevõtted, kes kohtlevad oma inimesi hästi, on pikemas plaanis edukamad.

„Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ on kasvuinvestori piibel, mis annab unikaalse raamistiku väga kvaliteetsete ettevõtete leidmiseks ja hoidmiseks läbi aastakümnete."

Kaius Kiivramees
LHV privaatpanganduse portfellihaldur

Lisainfo

Philip A. Fisher
Lehekülgi: 360
Ilmub: 14.12.2020
Kirjastus: Äripäev

Sisukord

Eessõna   11

Mida ma õppisin oma isa kirjutistest

Kenneth L. Fisher

Sissejuhatus   29

Kenneth L. Fisher

Sissejuhatus                                                  

Algus   31

Keskiga   34

Missugune inimene?   42

Kolm naudingut   53

Peegelpildi tähtsus   59

 

Esimene osa

Tavalised aktsiad, tavatud kasumid

Eessõna

1. Vihjed minevikust

2. Mida võib teha „kohvimasin“

3. Mida osta: viisteist punkti, mida lihtaktsiate juures tähele panna

4. Mida osta: nende punktide kohaldamine oma vajadustele

5. Millal osta

6. Millal müüa – ja millal mitte

7. Kära dividendide ümber

8. Viis keeldu investorile

9. Veel viis keeldu investorile

10. Kuidas ma otsin kasvuaktsiaid

11. Kokkuvõte ja lõppsõna

 

Teine osa

Konservatiivsed investorid magavad hästi

Sissejuhatus

1. Konservatiivse investeeringu esimene mõõde

Tootmise, turunduse, teadustegevuse ja finantsoskuste kõrgeim tase

Madala kuluga tootmine

Hea turundusorganisatsioon

Silmapaistev teadustegevus ja tehniline tase

Finantsoskused

2. Teine mõõde

Inimfaktor

3. Kolmas mõõde

Mõne ettevõtte investeerimisomadused

4. Neljas mõõde

Konservatiivse investeeringu hind

5. Veel neljandast mõõtmest

6. Ikka veel neljandast mõõtmest

 

Kolmas osa

Investeerimisfilosoofia kujundamine

1. Filosoofia alged

Huvi sünd

Kujunemisaja kogemused

Esimesed õppetunnid kogemuste koolis

Aluste rajamine

Suur karuturg

Võimalus ajada oma asja

Kriisist tärkavad võimalused

Vundament on valatud

2. Kogemustest õppimine

Food Machinery kui investeerimisvõimalus

Jänesehaagid

Vastuvoolu, kuid õigetpidi

Kannatlikkus ja tootlus

Igal reeglil on erandid… kuid mitte palju

Turu ajastamise eksperiment

Hinna tagaajamine, võimaluse luhtumine

3. Küps filosoofia

E pluribus unum

Ajalugu ja võimalus

Õppetunnid vanadest headest aegadest

Tegelege väheste asjadega, aga hästi

Kas võimaliku turulanguse ootuses hoida või müüa?

Sisse ja välja hüpates võib rahast ilma jääda

Dividendide pikk vari

4. Kas turg on efektiivne?

Efektiivse turu eksiarvamus

Raychem Corporation

Raychem, luhtunud ootused ja krahh

Raychem ja efektiivne turg

Kokkuvõte

 

Lisa

Paljulubavate firmade hindamise põhifaktorid

Funktsionaalsed faktorid

Inimfaktorid

Ettevõtte äriomadused

Arvustused (1)

Kaius KiivrameesLHV portfellihaldur

Läbi aegade üks parimaid investeerimisraamatuid

Legendaarne Warren Buffett on arvanud Philip Fisheri „Tavalised aktsiad, tavatud kasumid ning teisi tekste“ läbi aegade parimate investeerimisraamatute hulka. Ette rebisid üksnes tema mentori Benjamin Grahami „Intelligentne investor“ ja „Security Analysis“.


Kui viimased kaks on nn väärtusinvesteerimise koolkonna esindajad, siis Fisheri raamatust on kujunenud kasvuaktsiatesse investeerimise piibel.

Kui ma esimest korda seda lugesin, tundus uskumatu, et Fisher kirjutas selle aastal 1958. Tema kvalitatiivne lähenemine investeeringute valikule ei ole ajale jalgu jäänud ka täna. Aspektid, mis muudavad ühed ettevõtted suurepärasteks, teised keskpärasteks ja kolmandad ajale jalgu jäävateks, on suures plaanis samad.

Fisheri moto oli leida suurepäraseid ettevõtteid ning hoida neid pikalt. Tema fookus oli eelkõige kasvavate ettevõtete kvalitatiivsel hindamisel nn scuttlebutt’i meetodil, kasutades selleks kõikvõimalikke kanaleid, et analüüsida ettevõtte juhtkonda, sisekliimat, uuendusmeelsust, müügiorganisatsiooni kvaliteeti jne. Mitmesugused tähelepanekud, teiste seas see, et töötajate rahulolu suurendab ettevõtete produktiivsust ja seeläbi kasumlikkust, on alles nüüd, 60 aastat hiljem, jõudmas rahvahulkadesse.

Millal aktsiaid müüa?

Fisheri vastus küsimusele, millal müüa aktsiaid, on olnud sama legendaarne. Kui kvalitatiivne eeltöö on hästi tehtud, kõlab vastuseks: ei iial. Nõnda juhtuski, et ta omas kunagi raadiotootmisega alustanud Motorola aktsiaid üle 40 aasta, kuni oma surmani, saades nii annualiseeritud tootluseks üle 20 protsendi aastas.

Tema stiili iseloomustaski kõige enam kvaliteetsetesse kasvuaktsiatesse pikaajaline investeerimine, aga ka investeerimisportfelli suur kontsentratsioon. Ta leidis, et investorid, kes on nõus pühendama aega ja vaeva üksikaktsiate analüüsi, saavad paremaid tulemusi kui hajutatud indeksite korral.

Mis reedab investori ebakindlust?

Fisher oli veendunud, et märksa mõistlikum on omada väikeses koguses midagi, millest sa tead palju, kui vastupidi – omada suures koguses midagi, mille kohta sul napib teadmisi. Ülehajutatud portfell oli Fisheri meelest pigem märk investori ebakindlusest ja pinnapealsusest. Tema hinnangu kohaselt võiks portfelli hajutatus jääda 10–12 aktsia vahele.

Fisher tajus juba 60 aastat tagasi suundumusi, mis alles täna koguvad jätkusuutlikkuse tähe all populaarsust. Kui sa kohtled töötajaid hästi, siis nad ei streigi ja su firma on produktiivsem. Ettevõtted, mille omanikud rikastuvad väikeinvestorite arvelt tänu seotud pooltega tehtavatele tehingutele, ei ole väärt investeeringud. Vastupidi, sellistest tuleks kauge kaarega mööda käia.

Head ettevõtted on kallid, väljaarvatud tahavaatepeeglis. Hästi juhitud ettevõtted üllatavad investoreid peaaegu alati positiivselt ja seega ei pea investor muretsema liialt lühiajalise hinna pärast. Makstes küll kvaliteedi eest lisapreemiat, võib investor kvaliteetse ja kasvava ettevõttega teenida siiski suurt tootlust. Samas peaks investor alati mõtlema oma peaga, mitte jooksma kaasa turu iga populaarse narratiiviga.

Õige aeg selliseid ettevõtteid osta on siis, kui need on n-ö moest väljas.

Raamatuklubi

Äripäeva raamatuklubi on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja. Avaldame maailma parimaid
psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid, samuti investeerimisalast kirjandust. 

Oleme tegutsenud juba 20 aastat. Pikaajalisele kogemusele tuginedes teeme maailma uusimast ärikirjandusest hoolika valiku. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega.

 • Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatud kuni 20% soodsamalt.
 • Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta.
 • Klubi liige saab raamatud tellida ka e-raamatuna.
 • Klubiraamatute eest saate mugavalt tasuda ka e-arve püsimaksega.
 • Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadame iga kuu (v.a juulis) 1-2 uut raamatut. Raamatute ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

© AS Äripäev 2000-2024
 • Aadress: Vana Lõuna 39/1, 19094 Tallinn
 • Klienditugi: 667 0099 (8:15-17:00)
 • E-post: [email protected]