Sinu raha täielik muutumine

Tõhus plaan majandusliku heaolu saavutamiseks
Sinu raha täielik muutumine pilt
Autor: Dave Ramsey Lehekülgi: 272 Ilmub: 01.08.2021 Kirjastus: Äripäev

New York Timesi bestseller.

Dave Ramsey, vaieldamatult üks tuntumaid säästmise eestkõnelejaid USAs, on veendunud, et isiklikud rahaasjad sõltuvad 20% teadmistest, ülejäänud taandub aga käitumisele. „Sinu raha täielik muutumine“ keskendub just viimasele, lähenedes teemale veidi teise nurga alt: et oma rahaasju muuta, tuleb muuta iseennast, väidab Ramsey. 

Ramsey on akrediteeritud kinnisvaramaakler, kindlustusagent ja investeerimisspetsialist. Kuid kõige paremini kvalifitseerib teda rahast rääkima asjaolu, et ta on teinud mitmekohaliste summadega suuri lollusi. Nagu ta ise ütleb, on tal „nüüd lolluste alal doktorikraad“. Ta teab, mis tunne on olla hirmul ja räsitud. Ta teab, mis tunne on, kui rahaprobleemide tõttu ripub sinu abielu juuksekarva otsas. Selle mehe turjal on kahtlemata kirev pagas, mis annab talle ka voli raskustes siplejaid juhatada. Kusjuures oma priske varanduse kogus ta just nende põhimõtete järgi, mis siin raamatus kirjas.   

Kui otsid investeerimismaailma üksikasjalikku teejuhti, siis see raamat pole sulle, lubab Ramsey. Kui otsid igavat akadeemilist kädistamist, tuleb taas pettuda. Selles raamatus on vähe midagi sellist, millest pole varem räägitud. Ramsey jagab sedasama finantsnõu, mida kuuleksid oma vanaemalt, lihtsalt ilma näägutamiseta.

Ta kinnitab, et pole olemas maagilist arvu, intressimäära ega tootlusprotsenti, mis elu ümber pööraks. Just sel põhjusel õpetab Ramsey põhimõtteid, mitte matemaatilisi valemeid. Majandusnäitajad, keskmised ja protsendid võivad aastatega muutuda, põhimõtted mitte – mõned kõige murrangulisemad ja põhjapanevamad printsiibid on tegelikult lihtsamast lihtsamad. Ramsey on suutnud need kenasti kokku pakendada ja seeläbi miljoneid aidata.

 

Raamatu väljaandmist toetas    

 

 

Enne investeerimismaailma sukeldumist peab tulevase investori rahaasjade köögipool korras olema. Kui aastaid on elatud üle oma võimete, võib sasipuntra lahti harutamine nõuda palju aega ja meelekindlust.

Tihti jääb rahaasjade korda sättimine selle taha, et ei osata kusagilt pihta hakata. Kui oled otsustanud oma finantsid kontrolli alla saada, annab Dave Ramsey sulle kätte otsa, millest alustada. Raamatust leiad juhtnööre, kuidas oma raha täieliku muutumisega algust teha, millele erilist tähelepanu pöörata ja kuidas õigel teel püsida.

Tulemus on kindlasti vaeva väärt!

Nelli Janson
LHV vanemmaakler

Tellimine


Failid
Sisukord

Sissejuhatus 9

Mis raamat see EI OLE 13
Lendavad kalkunid ja paljalt ujumine 21

1. Sinu raha täieliku muutumise väljakutse 29

2. Eitus 37
Ega ma nii halvas vormis ka ei ole

3. Võlamüüdid 44
Võlg on (ei ole) vahend

4. Rahamüüdid 79
Rikaste (mitte)saladused

5. Veel kaks takistust 105
Teadmatus ja olla naabrist parem

6. Säästa ruttu 1000 dollarit 120
Kõnni, enne kui jooksed

7. Võla lumepall 137
Võta kaalus alla kiiresti ja päriselt

8. Kogu omale täielik hädaabifond 158
Viska Murphy välja

9. Investeeri võimalikult palju pensionipõlveks 175
Püsi elu lõpuni heas rahalises vormis

10. Kolledžiraha 188
Tee nii, et ka lapsed oleksid majanduslikult heas vormis

11. Maksa kodulaen tagasi 202
Ole tippvormis

12. Kasvata rikkust nagu hull 219
Saa rahaasjade mister Universumiks

13. Ela teistmoodi kui teised 219

Saa tuttavaks „Sinu raha täieliku muutumise“ võitjatega 239
Autorist 243
„Sinu raha täieliku muutumise“ töölehed 245

Arvustused
Nelli Janson
LHV vanemmaakler

Enne investeerimismaailma sukeldumist tuleb oma rahaasjad korda teha

Kuigi investeerimine on leidnud viimastel aastatel suurt kõlapinda, kiputakse tihti ära unustama või vahele jätma esimest sammu, mis tuleb investori pika teekonna alguses tingimata ära teha. Selleks on oma rahaasjade korda sättimine.

Bestselleri „Sinu raha täielik muutumine“ autor Dave Ramsey, kelle sulest on ilmunud mitu rahatarkuse raamatut, on võtnud südameasjaks aidata inimesed oma finantside korraldamises õigele teele. Kuigi Ramsey raamatus toodud näited ja juhendid on USA-kesksed, peaks üldine sõnum olema selge ka siinpool ookeani. Ta soovitab esimese sammuna võtta luubi alla oma kulutused ja tarbimisharjumused, sest tihti ei tule need reaalsest vajadusest, vaid pigem soovist „osta“ staatust ühiskonnas või olla naabrist parem.

Jaanalinnu mentaliteet viib võlakeerisesse

Probleem pole võõras ka Eestis. Autodest triiki täis kaubanduskeskuste parklaid on raske teisiti tõlgendada ning tihtipeale kasvab iha uute asjade järele hoogsamalt kui sissetulek. Siit koorub välja teine, märksa tõsisem probleem, milleks on laenud ning asjaolu, kuidas need märkamatult meie elu juhtima hakkavad ja ajapikku üsna ohtlikku võlakeerisesse tõmbavad.

See on teema, mida suur osa inimesi kaldub jaanalinnu kombel pead liiva alla peites eirama ning millele pühendab ka Ramsey oma raamatus üsna mitu peatükki. Tänapäeval pakuvad eri asutused mitmesuguseid võimalusi kulutada veel teenimata raha ehk elada tuleviku arvelt. Keegi ei kujuta enam ette elu ilma kodulaenu või autoliisinguta, sest kes jaksaks aastakümneid koguda raha selleks, et lõpuks oma koju kolida?

Rahalaenuga ehitatud illusioonid

Medalil on krediitkaartide ja kiirlaenudena ka teine, märksa tumedam pool. Need pealtnäha tühised summad libisevad sõrmede vahelt nii kergelt läbi, et viimaks tulevad ülisuurte intresside tõttu paisunud võlasummad paljudele ehmatava üllatusena.

Ramsey manitseb esimese sammuna ära klaarima kõik oma võlad ja seda nii kiiresti kui võimalik. Sest illusioon, mida laenuraha eest ostetud asjad meile annavad, on mitte ainult petlik, vaid ka kõige suurem takistus teel jõukama elu poole.

Teiseks rõhutab Dave Ramsey meelerahufondi loomise vajadust. Selle puudumine võib meid kergesti tagasi lennutada laenu libedale teele. Juba investeeritud rahal ei tohi olla peal ühtki taaka, sest investeerimine pole tähtajaline hoius – sellele peab andma ajas vabalt voogamise võimaluse. Muidu oleme sunnitud tegema „hädamüüke“, mis päris kindlasti ei toeta pikaajalist investeerimist, mille üks olulisemaid alustalasid on regulaarsus.

Sellele, kes on elus jõudnud punkti, kus ta on otsustanud oma rahaasjade üle kontrolli võtta, annab raamat kätte otsa, millest sasipundart harutama hakata.

Loe edasi >
Raamatuklubi info

Äripäeva raamatuklubi

on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja, mis avaldab maailma parimaid psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid.

Klubi on tegutsenud juba 15 aastat ja pikaajalisele kogemusele tuginedes tehakse maailma uusimast juhtimiskirjandusest hoolikas valik. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega. Raamatuklubi liikmena hoiate end kursis maailma parimate juhtimisteooriatega, õpite edukate ettevõtete kogemustest ning teate, kuidas rakendada neuroteaduse ja psühholoogia uusi avastusi edu ja õnne vankri ette.

• Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatu 21% soodsamalt.
• Raamatu saadame Omniva pakiautomaati tasuta, võimalik on kasutada ka kullerteenust.
• Raamatud saab tellida ka e-raamatuna.
• Klubiraamatu eest saate mugavalt tasuda e-arve püsimakse või arvega.
• Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadetakse iga kuu (v.a juulis) üks uus raamat. Raamatu ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

LIITU KLUBIGA