Krüptovara

Innovaatilise investori teejuht bitcoin’i juurde ja kaugemale
Krüptovara pilt
Autorid: Chris Burniske, Jack Tatar Lehekülgi: 376 Ilmumisaeg: 20.09.2018 Kirjastus: Äripäev

Bitcoin’i ja plokiahelatehnoloogia esilekerkimine on pakkunud investoritele tohutuid uusi investeerimisvõimalusi. Bitcoinoli esimene krüptovara, aga nüüdseks on neid enam kui 800. See raamat on kahe oma valdkonna suure asjatundja kirjutatud teejuht, mis aitab teil selles uues maailmas õiget teed leida ja õpetab investeerima neisse uutesse varadesse nii, et kindlustate oma finantstuleviku.

Chris Burniske ja Jack Tatar pakuvad toimiva raamistiku krüptovaradesse investeerimiseks ja nende hindamiseks, samuti portfelli haldamise tehnika võimalikult suure kasu teenimiseks ja riskide minimeerimiseks. Ajalooline kontekst aitab toimuvat mõista ning hoiduda vältimatute mullide ja maaniate eest. Autorid jagavad ka praktilisi juhtnööre börside, rahakottide, kapitalituru instrumentide ja ICOde tarvis ning prognoosivad, kuidas plokiahelatehnoloogia praegused portfellid segi võib paisata. Samuti leiab raamatust selge ja loogilise krüptovarade liigituse.

Raamat pakub nutikaid investeerimisstrateegiaid, aga peale selle aitab ka mõista, kuidas krüptorahad tekkisid, toimivad ja arenevad.

 

Autoritest

CHRIS BURNISKE on New Yorgis tegutseva krüptovarale spetsialiseerunud firma Placeholder Ventures kaasasutaja. Enne Placeholderit oli ta ARK Investment Managementi uue põlvkonna internetistrateegia teerajaja, tehes sellest firmast
esimese avaliku fondi, mis investeeris bitcoin’i. Edasi keskendus ta täielikult krüptovarale, sillutades Wall Streetil teed selle uue varaklassi tunnustamise poole. Tema kommentaarid on ilmunud üleriigilistes meediakanalites ja väljaannetes, sealhulgas CNBC-s, Wall Street Journalis, New York Timesis ja Forbesis.

JACK TATAR on ingelinvestor ja krüptovara kogukonna idufirmade nõustaja ning kirjutab ja kõneleb sel teemal sageli. Tal on finantsteenuste vallas üle kahekümne aasta jagu kogemusi ja ta on üks esimesi rahandusala inimesi, kes on saanud
Digital Currency Councili sertifikaadi. Ta on ühe varaseima bitcoin’i-raamatu „What’s the Deal with Bitcoins?“ kaasautor.

Tellimine

29,50 €

Failid
Sisukord

Sisukord
Autorite märkus 11
Eessõna 13
Tänusõnad 17
Sissejuhatus 21

I osa MIS
1. peatükk . Bitcoin ja 2008. aasta finantskriis 31
2. peatükk. Bitcoini ja plokiahela tehnoloogia alused 41
3. peatükk. „Plokiahel, mitte Bitcoin?“ 53
4. peatükk. Krüptovara taksonoomia 65
5. peatükk. Krüptotoorained ja krüptožetoonid 89

II osa MIKS
6. peatükk. Alternatiivne vara ja portfellihalduse tähtsus 109
7. peatükk. 21. sajandi kõige veenvam alternatiivvara 123
8. peatükk. Krüptovara määratlemine uue varaklassina 151
9. peatükk. Krüptovara turukäitumise areng 167
10. peatükk. Massiline spekulatsioon ja arvamus, et „seekord on kõik teisiti“ 185
11. peatükk. „See on ju ainult üks püramiidskeem!“ 203

III osa KUIDAS 219
12. peatükk. Krüptovara fundamentaalanalüüsi ja hindamise raamistik 221
13. peatükk. Krüptovaravõrkude majanduslik tervis ja tehniline analüüs 237
14. peatükk. Investeerimine otse krüptovarasse: kaeve, börsid ja rahakotid 267
15. peatükk. „Kus on Bitcoini ETF?“ 289
16. peatükk. ICO-de metsik maailm 307
17. peatükk. Olemasolevate portfellide ettevalmistamine plokiahela revolutsiooniks 323
18. peatükk. Investeerimise tulevik on käes 341

Chrisi ja Jacki eelistatud krüptoallikad 349
Märkused 353

Arvustused
Teilo Tõnn  London
Teilo Tõnn London
krüptoraha investor ja kaevandaja (veebikeskkonna kryptorahad.ee looja)

„Krüptovara“ sobib neile Eesti lugejatele, kes on mõelnud krüpto­rahadesse investeerimisele või soovivad seda valdkonda paremini tundma õppida. Autoritel on keeruline krüptovarade maailm õnnestunud muuta mõistetavaks ka neile, kes pole IT-spetsialistid ja soovivad saada parema ettekujutuse maailma rahanduse arengutrendidest. See on põhjalik krüptovarade ökosüsteemi teejuht.

Loe edasi >
Asse  Sauga
Asse Sauga
Eesti Krüptoraha Liidu kaasasutaja ja raamatu “Kõik sai alguse Bitcoinist“ autor

Raamat „Krüptovara“ on ideaalne teejuht innovaatilisele investorile, kes plaanib teha esimesi samme krüptoraha maailma sisenemiseks. Samas on see ka hea põhjalik lugemine juba kogenud krüptoraha kasutajale. Sisu on jagatud kolme osasse. Esimeses osas räägitakse väga põhjalikult lahti krüptoraha tehnoloogiad ja plokiahela tööpõhimõte, sukeldutakse ajalukku ning analüüsitakse krüptoraha loomise algset ajendit. Teises osas lähenetakse teemale just investeerimise vaatenurgast ‒ käiakse läbi peamised tehnikad, tehakse analüüse ja hinnatakse potentsiaali. Kolmas osa aga aitab minna juba praktikasse ‒ selgitatakse vahetuskeskkondi, rahakotte ja valikute tegemist ning käiakse läbi ka ICOde maailm.

Üldiselt mulle raamat meeldis. Olles olnud viimased neli aastat valdkonnas sügavuti sees, avastasin sellest raamatust siiski palju uut ja huvitavat. Näiteks ei teadnud ma varem, et bitcoin’i päris kõige esimesse ülekandesse on väike salasõnum sisse kirjutatud. Leidsin raamatust ka küll olulise, kuid andestatava faktivea. Nimelt väidetakse, et bitcoin oligi päris esimene plokiahel. Tegelikult on plokiahelaid loodud maailmas varemgi, juba 1990ndatest alates. Plokkidesse on ikka ja jälle andmeid paigutatud. Ka Eesti iduettevõte Guardtime plokiahela idee ja prototüüp valmis samal ajal kui mitte varem kui bitcoin. Bitcoin tõi aga plokiahelasse töötõendi ja kaeve ning tekitas hoopis uue olukorra, mis võimaldas plokiahelat disainida usaldusväärse ja samal ajal detsentraliseerituna.

Raamatu keskosas tehtud analüüse on väga põnev lugeda ning seal juures avastada erinevaid lähenemise metoodikaid ja huvitavaid vaatenurki. Mis mind veidi häiris, oli minu jaoks tänapäevaks vananenud vaatenurk investeerimisstrateegiatele. Minu hinnangul peaks tark investor tegema investeerimisotsuseid kõigepealt eelkõige jätkusuutlikkust silmas pidades ning seejärel hindama kasumipotentsiaali ning muid näitajaid. Näiteks ei soovitaks mina kindlasti praegu investeerida naftal või meditsiinitööstusel põhinevatesse äridesse. Üks põhineb keskkonda suurel määral kahjustaval ressursil ning teine inimeste haigustelt teenimisel. Palju mõistlikum on investeerida näiteks kanepitööstusesse või päikeseenergia tehnoloogiasse, millel on hoopis kirkam tulevik.

Börside käsitlemise juures oli täiesti puudu uus trend börside maailmas: detsentraliseeritud börsid, kus tehinguid teevad anonüümsed osapooled omavahel ning börs kui vahendaja on lihtsalt kood plokiahelas, millel pole omanikku. Selline metoodika maandab keskse vahemehe riski ning häkkeritel pole ühte keskkonda, mida rünnata ja kust krüptoraha varastada. Tulevikus näeme kindlasti üha rohkem hajutatud börse, mis parandavad lisaks turvalisusele olulisel määral maailmas liikuvate varade likviidsust. See, et selles raamatus nendest börsidest juttu pole, näitab, kui kiiresti krüptorahade maailm muutub ja areneb. Raamatu kirjutamine ei jõua lihtsalt sammu pidada. Esimene kasutatav detsentraliseeritud börs Etherdelta nägi valgust umbes aasta eest, kui selle raamatu tekst oli ilmselt juba valmis.

Kokkuvõttes on see väga mõnus lugemine koos selgitavate jooniste, analüüside ja asjakohaste allikatega. Kindlasti on tegemist praegusaja ühe parima teejuhiga, mille abil innovaatiline investor saab krüptorahanduse maailma siseneda. Eraldi juhin tähelepanu ka heale tõlketööle ‒ krüptoraha tehnoloogia on meie igapäevamaailma toonud väga palju uusi termineid, millele on vaja leida mõistlik eestikeelne vaste, ning selle ülesande on tõlkija elegantselt täitnud.

Loe edasi >
Raamatuklubi info

Äripäeva raamatuklubi

on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja, mis avaldab maailma parimaid psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid.

Klubi on tegutsenud juba 15 aastat ja pikaajalisele kogemusele tuginedes tehakse maailma uusimast juhtimiskirjandusest hoolikas valik. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega. Raamatuklubi liikmena hoiate end kursis maailma parimate juhtimisteooriatega, õpite edukate ettevõtete kogemustest ning teate, kuidas rakendada neuroteaduse ja psühholoogia uusi avastusi edu ja õnne vankri ette.

• Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatu 21% soodsamalt.
• Raamatu saadame Omniva pakiautomaati tasuta, võimalik on kasutada ka kullerteenust.
• Raamatud saab tellida ka e-raamatuna.
• Klubiraamatu eest saate mugavalt tasuda e-arve püsimakse või arvega.
• Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadetakse iga kuu (v.a juulis) üks uus raamat. Raamatu ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

LIITU KLUBIGA