Väärtusinvestori taskuraamat

Väärtusinvestori taskuraamat pilt
Autor: Christopher H. Browne Lehekülgi: 216 Ilmumisaeg: 18.11.2020 Kirjastaja: Äripäev

Leidub kuhjaga tõendeid, et just väärtusinvesteerimine toob pika perioodi jooksul turu keskmisest parema tootluse. Ometi tunnistavad väärtusinvesteerimise põhimõtteid vähesed investorid ja professionaalid. Mõnedel hinnangutel kõigest 5–10%.

Väärtusinvesteerimine nõuab arusaamist üksnes mõningatest põhimõtetest, mis on mõistetavad igale keskmiselt intelligentsele inimesele. Asja tuum seisneb selles, et väärtpabereid tuleb osta nende seesmisest väärtusest odavamalt. Teisisõnu, ostetakse ettevõtte fundamentaalse väärtuse, mitte aktsiaturul toimuva möllu järgi.

Miks on siis väärtuspõhine investeerimine nõnda ebatavaline? Browne kahtlustab, et küsimus on temperamendis. Turu kapriise arvestades ei saa kunagi ette näha, kas aktsia väärtust hakatakse tunnistama nädala, kuu või aastate pärast. Paljudel pole aga sellist kannatust. Ihatakse kiiret meelehead või teiste heakskiitu. Kuid just enamuse kõhklus loob vähemusele võimaluse, on Browne veendunud.

„Väärtusinvestori taskuraamat“ on suurepärane teejuht, mis teeb väärtusinvesteerimise põhimõtted puust ja punaseks. Oma ala tõelise praktiku poolt kirja pandud ajatu klassika selgitab, kuidas aktsiate väärtust hinnata ning selle põhjal oma lopsakat portfelli üles ehitada.

Raamatu väljaandmist toetasid: LHV ja Admiral Markets

 

„Väärtusinvestori taskuraamat“ pakub aegumatuid õpetusi, kuidas saavutada pikaajaline, turgu ületav tootlus, leides aktsia reaalse väärtuse. Autori sõnul on väärtusinvesteerimise loogika lihtne: pahaaimamatult müüjalt tuleb osta dollar kuuekümne sendiga ja oodata, millal ta soovib selle dollari eest tagasi osta.

Rohkete näidetega rikastatud raamat on lihtsasti mõistetav ka neile, kes sisenevad investeerimismaailma esmakordselt.

Raido Tõnisson
LHV nooremanalüütik

Raha saab turgudel teha mitut moodi, kuid on vaid üks viis, mis on end aastakümneid tõestanud. Selleks on väärtusinvesteerimine. Christopher H. Browne õpetab „Väärtusinvestori taskuraamatus“, kuidas ehitada väärtusaktsiatele tuginedes üles edukas kasvustrateegia ning leida mistahes turult fundamentaalselt alahinnatud väärtpabereid.

Autor pakub välja lihtsasti loetava kompaktse raamistiku väärtusinvesteerimise põhitõdedest, mis aitab rahapaigutajal oma teekonda paremini planeerida ning luua ajale vastupidav ja tootlik portfell.

Investor Toomas

Tellimine

29,50 €

Failid
Sisukord

Eessõna 9

Sissejuhatus 17

 

Ostke aktsiaid nagu veisefileed … soodushinnaga 23

Kui palju see väärt on? 31

Aktsiate rihmad ja traksid 39

Ostke kasumit odavalt 47

Ostke 66 sendiga dollar 57

Kaheksakümne aktsiaga ümber maailma 63

Pole vaja dr Livingstone’iga rändama minna 71

Jälgige teadjamaid 81

Asjadest, mis turul kolistavad 87

Kes otsib, see leiab 95

Välja sõelutud kassikuld 103

Ettevõtete tervisekontroll 111

Tervise kontrollimine jätkub 119

Aktsiate läbivalgustamine 127

Me pole enam Kansases! (ehk kui olete Roomas…) 139

Riskide kärpimine 145

See on maraton, mitte sprint 149

Osta ja hoia? Kas tõesti? 157

Kui vajate spetsialisti abi 167

Võite viia hobuse küna juurde, aga… 173

Jääge endale kindlaks 185

Pole tarvis ainuüksi minu sõnu uskuda 193

 

Tänuavaldused 205

Bibliograafia 209

Arvustused
Raido Tõnisson
LHV nooremanalüütik

Ostke aktsiaid nagu lihalõike … soodushinnaga

Christopher H. Browne on veendunud, et investeerimisega tegelemiseks ei pea sugugi geenius olema. Vaja on üksnes arusaamist mõningatest põhimõtetest. Oma raamatus jagab ta väärtusinvesteerimise tõdesid, mida on isegi edukalt kasutanud.

Ehkki aktsiaomanike arv maailmas aina suureneb, on vähesed võtnud endale vaevaks investeerimise põhitõdesid selgeks teha. Väärtusinvesteerimine ei ole nimekiri kindlatest reeglitest, vaid pigem rida põhimõtteid, mis moodustavad investeerimise filosoofia. Need juhtnöörid suunavad heade aktsiate poole, hoides samas halbadest eemale.

Turu keskmisest parem tootlus

Väärtusinvesteerimine on end tõestanud alates sellest ajast, mil hakati tootlust mõõtma. Ei pea kaua otsima uuringuid, mis kinnitavad, et pikas perspektiivis annab just väärtusinvesteerimise põhimõtete rakendamine turu keskmisest parema tootluse. Ometi jääb õhku küsimus, miks praktiseerivad väärtusinvesteerimist nõnda vähesed, kui see on nii lihtne ja tootlik.

Browne võrdleb mitmes peatükis aktsiate ostmist poeskäiguga. Seistes lihaleti ees, märkate, et teie lemmiklõigud on 3,5 korda alla hinnatud. Mida teete? Küllap laote ostukäru delikatessi täis, sest see on odav. Järgmisel nädalal selgub poes, et veiselõikude kilogrammihind on tõusnud 40%. Peatute, et oma järgmist sammu kaaluda. Sama käib ka aktsiate kohta. Aktsiaid on õige aeg osta siis, kui neid pakutakse soodsalt.

Raamatu esimesed peatükid hõlmavadki väärtusinvesteerimise põhiprintsiipe ning seda, miks on aktsiate „soodushinnaga“ ostmine oluline. Kolmandas ja neljandas peatükis räägib autor juba täpsemalt, kuidas investeerimisel raha mitte kaotada ning ettevõtete kasumit võimalikult odavalt osta.

Väärtusinvesteerimise vääramatu loogika

Browne mainib korduvalt kuulsa väärtusinvestori Benjamin Grahami põhimõtteid, tõdedes, et enne seda meest toimetasid investeerimismaailmas peamiselt spekulandid ja börsimanipulaatorid. Ta leiab, et kui järgituks Grahami põhimõtteid, oleks ehk suudetud ka 1929. aasta finantskriisi tagajärgi vältida.

Browne kirjeldab raamatus väärtusinvestorile sobilike aktsiate põhilisi omadusi ning teeb alustavale investorile lihtsal viisil selgeks, kuidas neid leida, kasutades selleks näiteks ettevõtte kasumi- ja bilansiaruannet ning kontrollnimekirja, et hinnata ettevõtte konkurentsieelist. Tegemist on suurepärase lugemisega sellele, kes siseneb investeerimismaailma esimest korda ja kel puudub varasem kokkupuude detailsema aktsiaanalüüsiga. Edasijõudnud investori rõõmuks jääb aga võimalus tuletada taas meelde mitmesuguseid investeerimise põhiprintsiipe.

Raamatu väljaandmist toetasid LHV ja Admiral Markets.

Loe edasi >
Indrek Naur
vandeadvokaat

Teejuht väärtusinvesteerimise juurde

Paar aastat tagasi, kui eesti keeles ilmus Benjamin Grahami raamat „Intelligentne investor“, nimetasin seda väärtusinvestori piibliks. Sellele sekundeerib Christophe H. Browne’i „Väärtusinvestori taskuraamat“, mis toob lihtsate lausete, lühikeste peatükkide ja näidetega välja väärtusinvesteerimise olemuse.

Taskuraamat peab olema lühike ja kõigile arusaadav teejuht. Teejuhiks saab olla autor, kes valdab teemat suurepäraselt. Browne´i taskuraamatu teeb väärtuslikuks asjaolu, et selle autor ei ole järjekordne guru, kellel on küll akadeemilised teadmised, kuid napib praktikat. Minu sümpaatia kuulub autoritele, kelle enda nahk on mängus. Borwne’i nahk on investeerimismaailmas olnud mängus 40 aastat ja ta teab, millest kirjutab.

Indeksinvesteerimise rajaja John Bogle on kirjutanud oma raamatus „The Clash of the Cultures: Investments vs Speculation“, kuidas on muutunud viimaste aastakümnetega finantssektori kultuur. Ettevaatlikku ja lisaväärtust loovat pikaajalist investeerimist (väärtusinvesteerimist) hakkab välja tõrjuma agressiivne, väärtust hävitav lühiajaliste spekulatsioonide kultuur. Agressiivne kauplemine IT ettevõtetega tõi hävingu aastal 2001 ja tuletisinstrumentidega aastal 2008. Sealhulgas mingit väärtust loomata.

Browne’i raamatu moto seisneb selles, et väärtusinvestori unistus ei ole saada agressiivse kauplemisega ratsa rikkaks, väärtusinvestor soovib saada rikkaks läbi väärtuse leidmise. Selleks on vaja otsida ettevõtteid, kes toodavad omanikule tulu. Nagu Andres Viisemann viimases Investori ajakirjas ütles: „Tulu kujundab väärtuse ja paneb pikas perspektiivis (aktsia) hinna paika.“

Browne kirjutab, et väärtusinvesteerimine pole mingi komplekt kivisse raiutud reegleid, kuid selle põhimõtted moodustavad investeerimise filosoofia, andes juhtnöörid, mis suunavad heade aktsiate poole ja hoiavad samal ajal halbadest eemale. Autor leiab, et väärtusinvesteerimine on lihtne ja rajaneb ainult kahel põhimõttel: tee selgeks, kui palju ettevõte on väärt, ja ära kaota raha (turvavaru). Kui väärtuse otsimisel tuleb endale esmalt hästi selgeks teha tähtede P/E, P/B, P/S, ROA, ROE, EBIT, EBITDA jne taga olevad mõisted, siis turvavaru käsitlemine on selle raamatu huvitavam osa.

Ükski väärtusinvesteerimist käsitlev raamat ei saa ilma Benjamin Grahami, Warren Buffetti, John Bogle’i, John Templetoni jt toodud väärtusinvestorite tegevust kirjeldavate näideteta. Warren Buffett on öelnud: „Hind on see, mida maksate, kuid väärtus see, mida saate“. See lause iseloomustab kõige paremini väärtusinvestorit, kes on kodutöö ära teinud. Väärtusinvestor ei vaata iga päev aktsia hinda, kuna ta teab, et ta on ostnud väärtusliku ettevõtte. Ka Browne peab igapäevast aktsia hinna vaatamist irratsionaalseks tegevuseks ja küsib, kas jälgite iga minut oma ülejäänud vara hinda? Mina ei tea ühtegi kinnisvarainvestorit, kes laseks iga päev enda kinnisvarainvesteeringut hinnata.

Kui aktsiainvestor tahab olla väärtusinvestor ja otsida rikkust ettevõtte väärtusest, siis on see raamat suurepäraseks teejuhiks.

Loe edasi >
Raamatuklubi info

Äripäeva raamatuklubi

on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja, mis avaldab maailma parimaid psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid.

Klubi on tegutsenud juba 15 aastat ja pikaajalisele kogemusele tuginedes tehakse maailma uusimast juhtimiskirjandusest hoolikas valik. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega. Raamatuklubi liikmena hoiate end kursis maailma parimate juhtimisteooriatega, õpite edukate ettevõtete kogemustest ning teate, kuidas rakendada neuroteaduse ja psühholoogia uusi avastusi edu ja õnne vankri ette.

• Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatu 21% soodsamalt.
• Raamatu saadame Omniva pakiautomaati tasuta, võimalik on kasutada ka kullerteenust.
• Raamatud saab tellida ka e-raamatuna.
• Klubiraamatu eest saate mugavalt tasuda e-arve püsimakse või arvega.
• Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadetakse iga kuu (v.a juulis) üks uus raamat. Raamatu ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

LIITU KLUBIGA