Väärtusinvestori taskuraamat
Leidub kuhjaga tõendeid, et just väärtusinvesteerimine toob pika perioodi jooksul turu keskmisest parema tootluse. Ometi tunnistavad väärtusinvesteerimise põhimõtteid vähesed investorid ja professionaalid. Mõnedel hinnangutel kõigest 5–10%.
Väärtusinvesteerimine nõuab arusaamist üksnes mõningatest põhimõtetest, mis on mõistetavad igale keskmiselt intelligentsele inimesele. Asja tuum seisneb selles, et väärtpabereid tuleb osta nende seesmisest väärtusest odavamalt. Teisisõnu, ostetakse ettevõtte fundamentaalse väärtuse, mitte aktsiaturul toimuva möllu järgi.
Miks on siis väärtuspõhine investeerimine nõnda ebatavaline? Browne kahtlustab, et küsimus on temperamendis. Turu kapriise arvestades ei saa kunagi ette näha, kas aktsia väärtust hakatakse tunnistama nädala, kuu või aastate pärast. Paljudel pole aga sellist kannatust. Ihatakse kiiret meelehead või teiste heakskiitu. Kuid just enamuse kõhklus loob vähemusele võimaluse, on Browne veendunud.
„Väärtusinvestori taskuraamat“ on suurepärane teejuht, mis teeb väärtusinvesteerimise põhimõtted puust ja punaseks. Oma ala tõelise praktiku poolt kirja pandud ajatu klassika selgitab, kuidas aktsiate väärtust hinnata ning selle põhjal oma lopsakat portfelli üles ehitada.
Raamatu väljaandmist toetasid: ja
„Väärtusinvestori taskuraamat“ pakub aegumatuid õpetusi, kuidas saavutada pikaajaline, turgu ületav tootlus, leides aktsia reaalse väärtuse. Autori sõnul on väärtusinvesteerimise loogika lihtne: pahaaimamatult müüjalt tuleb osta dollar kuuekümne sendiga ja oodata, millal ta soovib selle dollari eest tagasi osta.
Rohkete näidetega rikastatud raamat on lihtsasti mõistetav ka neile, kes sisenevad investeerimismaailma esmakordselt.
Raido Tõnisson
LHV nooremanalüütik
Raha saab turgudel teha mitut moodi, kuid on vaid üks viis, mis on end aastakümneid tõestanud. Selleks on väärtusinvesteerimine. Christopher H. Browne õpetab „Väärtusinvestori taskuraamatus“, kuidas ehitada väärtusaktsiatele tuginedes üles edukas kasvustrateegia ning leida mistahes turult fundamentaalselt alahinnatud väärtpabereid.
Autor pakub välja lihtsasti loetava kompaktse raamistiku väärtusinvesteerimise põhitõdedest, mis aitab rahapaigutajal oma teekonda paremini planeerida ning luua ajale vastupidav ja tootlik portfell.
Investor Toomas
Sisukord
Eessõna 9
Sissejuhatus 17
Ostke aktsiaid nagu veisefileed … soodushinnaga 23
Kui palju see väärt on? 31
Aktsiate rihmad ja traksid 39
Ostke kasumit odavalt 47
Ostke 66 sendiga dollar 57
Kaheksakümne aktsiaga ümber maailma 63
Pole vaja dr Livingstone’iga rändama minna 71
Jälgige teadjamaid 81
Asjadest, mis turul kolistavad 87
Kes otsib, see leiab 95
Välja sõelutud kassikuld 103
Ettevõtete tervisekontroll 111
Tervise kontrollimine jätkub 119
Aktsiate läbivalgustamine 127
Me pole enam Kansases! (ehk kui olete Roomas…) 139
Riskide kärpimine 145
See on maraton, mitte sprint 149
Osta ja hoia? Kas tõesti? 157
Kui vajate spetsialisti abi 167
Võite viia hobuse küna juurde, aga… 173
Jääge endale kindlaks 185
Pole tarvis ainuüksi minu sõnu uskuda 193
Tänuavaldused 205
Bibliograafia 209
Arvustused
Teejuht väärtusinvesteerimise juurde
Paar aastat tagasi, kui eesti keeles ilmus Benjamin Grahami raamat „Intelligentne investor“, nimetasin seda väärtusinvestori piibliks. Sellele sekundeerib Christophe H. Browne’i „Väärtusinvestori taskuraamat“, mis toob lihtsate lausete, lühikeste peatükkide ja näidetega välja väärtusinvesteerimise olemuse.
Taskuraamat peab olema lühike ja kõigile arusaadav teejuht. Teejuhiks saab olla autor, kes valdab teemat suurepäraselt. Browne´i taskuraamatu teeb väärtuslikuks asjaolu, et selle autor ei ole järjekordne guru, kellel on küll akadeemilised teadmised, kuid napib praktikat. Minu sümpaatia kuulub autoritele, kelle enda nahk on mängus. Borwne’i nahk on investeerimismaailmas olnud mängus 40 aastat ja ta teab, millest kirjutab.
Indeksinvesteerimise rajaja John Bogle on kirjutanud oma raamatus „The Clash of the Cultures: Investments vs Speculation“, kuidas on muutunud viimaste aastakümnetega finantssektori kultuur. Ettevaatlikku ja lisaväärtust loovat pikaajalist investeerimist (väärtusinvesteerimist) hakkab välja tõrjuma agressiivne, väärtust hävitav lühiajaliste spekulatsioonide kultuur. Agressiivne kauplemine IT ettevõtetega tõi hävingu aastal 2001 ja tuletisinstrumentidega aastal 2008. Sealhulgas mingit väärtust loomata.
Browne’i raamatu moto seisneb selles, et väärtusinvestori unistus ei ole saada agressiivse kauplemisega ratsa rikkaks, väärtusinvestor soovib saada rikkaks läbi väärtuse leidmise. Selleks on vaja otsida ettevõtteid, kes toodavad omanikule tulu. Nagu Andres Viisemann viimases Investori ajakirjas ütles: „Tulu kujundab väärtuse ja paneb pikas perspektiivis (aktsia) hinna paika.“
Browne kirjutab, et väärtusinvesteerimine pole mingi komplekt kivisse raiutud reegleid, kuid selle põhimõtted moodustavad investeerimise filosoofia, andes juhtnöörid, mis suunavad heade aktsiate poole ja hoiavad samal ajal halbadest eemale. Autor leiab, et väärtusinvesteerimine on lihtne ja rajaneb ainult kahel põhimõttel: tee selgeks, kui palju ettevõte on väärt, ja ära kaota raha (turvavaru). Kui väärtuse otsimisel tuleb endale esmalt hästi selgeks teha tähtede P/E, P/B, P/S, ROA, ROE, EBIT, EBITDA jne taga olevad mõisted, siis turvavaru käsitlemine on selle raamatu huvitavam osa.
Ükski väärtusinvesteerimist käsitlev raamat ei saa ilma Benjamin Grahami, Warren Buffetti, John Bogle’i, John Templetoni jt toodud väärtusinvestorite tegevust kirjeldavate näideteta. Warren Buffett on öelnud: „Hind on see, mida maksate, kuid väärtus see, mida saate“. See lause iseloomustab kõige paremini väärtusinvestorit, kes on kodutöö ära teinud. Väärtusinvestor ei vaata iga päev aktsia hinda, kuna ta teab, et ta on ostnud väärtusliku ettevõtte. Ka Browne peab igapäevast aktsia hinna vaatamist irratsionaalseks tegevuseks ja küsib, kas jälgite iga minut oma ülejäänud vara hinda? Mina ei tea ühtegi kinnisvarainvestorit, kes laseks iga päev enda kinnisvarainvesteeringut hinnata.
Kui aktsiainvestor tahab olla väärtusinvestor ja otsida rikkust ettevõtte väärtusest, siis on see raamat suurepäraseks teejuhiks.
Ostke aktsiaid nagu lihalõike … soodushinnaga
Christopher H. Browne on veendunud, et investeerimisega tegelemiseks ei pea sugugi geenius olema. Vaja on üksnes arusaamist mõningatest põhimõtetest. Oma raamatus jagab ta väärtusinvesteerimise tõdesid, mida on isegi edukalt kasutanud.
Ehkki aktsiaomanike arv maailmas aina suureneb, on vähesed võtnud endale vaevaks investeerimise põhitõdesid selgeks teha. Väärtusinvesteerimine ei ole nimekiri kindlatest reeglitest, vaid pigem rida põhimõtteid, mis moodustavad investeerimise filosoofia. Need juhtnöörid suunavad heade aktsiate poole, hoides samas halbadest eemale.
Turu keskmisest parem tootlus
Väärtusinvesteerimine on end tõestanud alates sellest ajast, mil hakati tootlust mõõtma. Ei pea kaua otsima uuringuid, mis kinnitavad, et pikas perspektiivis annab just väärtusinvesteerimise põhimõtete rakendamine turu keskmisest parema tootluse. Ometi jääb õhku küsimus, miks praktiseerivad väärtusinvesteerimist nõnda vähesed, kui see on nii lihtne ja tootlik.
Browne võrdleb mitmes peatükis aktsiate ostmist poeskäiguga. Seistes lihaleti ees, märkate, et teie lemmiklõigud on 3,5 korda alla hinnatud. Mida teete? Küllap laote ostukäru delikatessi täis, sest see on odav. Järgmisel nädalal selgub poes, et veiselõikude kilogrammihind on tõusnud 40%. Peatute, et oma järgmist sammu kaaluda. Sama käib ka aktsiate kohta. Aktsiaid on õige aeg osta siis, kui neid pakutakse soodsalt.
Raamatu esimesed peatükid hõlmavadki väärtusinvesteerimise põhiprintsiipe ning seda, miks on aktsiate „soodushinnaga“ ostmine oluline. Kolmandas ja neljandas peatükis räägib autor juba täpsemalt, kuidas investeerimisel raha mitte kaotada ning ettevõtete kasumit võimalikult odavalt osta.
Väärtusinvesteerimise vääramatu loogika
Browne mainib korduvalt kuulsa väärtusinvestori Benjamin Grahami põhimõtteid, tõdedes, et enne seda meest toimetasid investeerimismaailmas peamiselt spekulandid ja börsimanipulaatorid. Ta leiab, et kui järgituks Grahami põhimõtteid, oleks ehk suudetud ka 1929. aasta finantskriisi tagajärgi vältida.
Browne kirjeldab raamatus väärtusinvestorile sobilike aktsiate põhilisi omadusi ning teeb alustavale investorile lihtsal viisil selgeks, kuidas neid leida, kasutades selleks näiteks ettevõtte kasumi- ja bilansiaruannet ning kontrollnimekirja, et hinnata ettevõtte konkurentsieelist. Tegemist on suurepärase lugemisega sellele, kes siseneb investeerimismaailma esimest korda ja kel puudub varasem kokkupuude detailsema aktsiaanalüüsiga. Edasijõudnud investori rõõmuks jääb aga võimalus tuletada taas meelde mitmesuguseid investeerimise põhiprintsiipe.
Raamatu väljaandmist toetasid LHV ja Admiral Markets.
Raamatuklubi
Äripäeva raamatuklubi on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja. Avaldame maailma parimaid
psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid, samuti investeerimisalast kirjandust.
Oleme tegutsenud juba 20 aastat. Pikaajalisele kogemusele tuginedes teeme maailma uusimast ärikirjandusest hoolika valiku. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega.
- Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatud kuni 20% soodsamalt.
- Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta.
- Klubi liige saab raamatud tellida ka e-raamatuna.
- Klubiraamatute eest saate mugavalt tasuda ka e-arve püsimaksega.
- Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.
Klubi liikmele saadame iga kuu (v.a juulis) 1-2 uut raamatut. Raamatute ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.
Väärtusinvestori taskuraamat
Kirjeldus
Leidub kuhjaga tõendeid, et just väärtusinvesteerimine toob pika perioodi jooksul turu keskmisest parema tootluse. Ometi tunnistavad väärtusinvesteerimise põhimõtteid vähesed investorid ja professionaalid. Mõnedel hinnangutel kõigest 5–10%.
Väärtusinvesteerimine nõuab arusaamist üksnes mõningatest põhimõtetest, mis on mõistetavad igale keskmiselt intelligentsele inimesele. Asja tuum seisneb selles, et väärtpabereid tuleb osta nende seesmisest väärtusest odavamalt. Teisisõnu, ostetakse ettevõtte fundamentaalse väärtuse, mitte aktsiaturul toimuva möllu järgi.
Miks on siis väärtuspõhine investeerimine nõnda ebatavaline? Browne kahtlustab, et küsimus on temperamendis. Turu kapriise arvestades ei saa kunagi ette näha, kas aktsia väärtust hakatakse tunnistama nädala, kuu või aastate pärast. Paljudel pole aga sellist kannatust. Ihatakse kiiret meelehead või teiste heakskiitu. Kuid just enamuse kõhklus loob vähemusele võimaluse, on Browne veendunud.
„Väärtusinvestori taskuraamat“ on suurepärane teejuht, mis teeb väärtusinvesteerimise põhimõtted puust ja punaseks. Oma ala tõelise praktiku poolt kirja pandud ajatu klassika selgitab, kuidas aktsiate väärtust hinnata ning selle põhjal oma lopsakat portfelli üles ehitada.
Raamatu väljaandmist toetasid: ja
„Väärtusinvestori taskuraamat“ pakub aegumatuid õpetusi, kuidas saavutada pikaajaline, turgu ületav tootlus, leides aktsia reaalse väärtuse. Autori sõnul on väärtusinvesteerimise loogika lihtne: pahaaimamatult müüjalt tuleb osta dollar kuuekümne sendiga ja oodata, millal ta soovib selle dollari eest tagasi osta.
Rohkete näidetega rikastatud raamat on lihtsasti mõistetav ka neile, kes sisenevad investeerimismaailma esmakordselt.
Raido Tõnisson
LHV nooremanalüütik
Raha saab turgudel teha mitut moodi, kuid on vaid üks viis, mis on end aastakümneid tõestanud. Selleks on väärtusinvesteerimine. Christopher H. Browne õpetab „Väärtusinvestori taskuraamatus“, kuidas ehitada väärtusaktsiatele tuginedes üles edukas kasvustrateegia ning leida mistahes turult fundamentaalselt alahinnatud väärtpabereid.
Autor pakub välja lihtsasti loetava kompaktse raamistiku väärtusinvesteerimise põhitõdedest, mis aitab rahapaigutajal oma teekonda paremini planeerida ning luua ajale vastupidav ja tootlik portfell.
Investor Toomas
Lisainfo
Sisukord
Eessõna 9
Sissejuhatus 17
Ostke aktsiaid nagu veisefileed … soodushinnaga 23
Kui palju see väärt on? 31
Aktsiate rihmad ja traksid 39
Ostke kasumit odavalt 47
Ostke 66 sendiga dollar 57
Kaheksakümne aktsiaga ümber maailma 63
Pole vaja dr Livingstone’iga rändama minna 71
Jälgige teadjamaid 81
Asjadest, mis turul kolistavad 87
Kes otsib, see leiab 95
Välja sõelutud kassikuld 103
Ettevõtete tervisekontroll 111
Tervise kontrollimine jätkub 119
Aktsiate läbivalgustamine 127
Me pole enam Kansases! (ehk kui olete Roomas…) 139
Riskide kärpimine 145
See on maraton, mitte sprint 149
Osta ja hoia? Kas tõesti? 157
Kui vajate spetsialisti abi 167
Võite viia hobuse küna juurde, aga… 173
Jääge endale kindlaks 185
Pole tarvis ainuüksi minu sõnu uskuda 193
Tänuavaldused 205
Bibliograafia 209
Arvustused (2)
Teejuht väärtusinvesteerimise juurde
Paar aastat tagasi, kui eesti keeles ilmus Benjamin Grahami raamat „Intelligentne investor“, nimetasin seda väärtusinvestori piibliks. Sellele sekundeerib Christophe H. Browne’i „Väärtusinvestori taskuraamat“, mis toob lihtsate lausete, lühikeste peatükkide ja näidetega välja väärtusinvesteerimise olemuse.
Taskuraamat peab olema lühike ja kõigile arusaadav teejuht. Teejuhiks saab olla autor, kes valdab teemat suurepäraselt. Browne´i taskuraamatu teeb väärtuslikuks asjaolu, et selle autor ei ole järjekordne guru, kellel on küll akadeemilised teadmised, kuid napib praktikat. Minu sümpaatia kuulub autoritele, kelle enda nahk on mängus. Borwne’i nahk on investeerimismaailmas olnud mängus 40 aastat ja ta teab, millest kirjutab.
Indeksinvesteerimise rajaja John Bogle on kirjutanud oma raamatus „The Clash of the Cultures: Investments vs Speculation“, kuidas on muutunud viimaste aastakümnetega finantssektori kultuur. Ettevaatlikku ja lisaväärtust loovat pikaajalist investeerimist (väärtusinvesteerimist) hakkab välja tõrjuma agressiivne, väärtust hävitav lühiajaliste spekulatsioonide kultuur. Agressiivne kauplemine IT ettevõtetega tõi hävingu aastal 2001 ja tuletisinstrumentidega aastal 2008. Sealhulgas mingit väärtust loomata.
Browne’i raamatu moto seisneb selles, et väärtusinvestori unistus ei ole saada agressiivse kauplemisega ratsa rikkaks, väärtusinvestor soovib saada rikkaks läbi väärtuse leidmise. Selleks on vaja otsida ettevõtteid, kes toodavad omanikule tulu. Nagu Andres Viisemann viimases Investori ajakirjas ütles: „Tulu kujundab väärtuse ja paneb pikas perspektiivis (aktsia) hinna paika.“
Browne kirjutab, et väärtusinvesteerimine pole mingi komplekt kivisse raiutud reegleid, kuid selle põhimõtted moodustavad investeerimise filosoofia, andes juhtnöörid, mis suunavad heade aktsiate poole ja hoiavad samal ajal halbadest eemale. Autor leiab, et väärtusinvesteerimine on lihtne ja rajaneb ainult kahel põhimõttel: tee selgeks, kui palju ettevõte on väärt, ja ära kaota raha (turvavaru). Kui väärtuse otsimisel tuleb endale esmalt hästi selgeks teha tähtede P/E, P/B, P/S, ROA, ROE, EBIT, EBITDA jne taga olevad mõisted, siis turvavaru käsitlemine on selle raamatu huvitavam osa.
Ükski väärtusinvesteerimist käsitlev raamat ei saa ilma Benjamin Grahami, Warren Buffetti, John Bogle’i, John Templetoni jt toodud väärtusinvestorite tegevust kirjeldavate näideteta. Warren Buffett on öelnud: „Hind on see, mida maksate, kuid väärtus see, mida saate“. See lause iseloomustab kõige paremini väärtusinvestorit, kes on kodutöö ära teinud. Väärtusinvestor ei vaata iga päev aktsia hinda, kuna ta teab, et ta on ostnud väärtusliku ettevõtte. Ka Browne peab igapäevast aktsia hinna vaatamist irratsionaalseks tegevuseks ja küsib, kas jälgite iga minut oma ülejäänud vara hinda? Mina ei tea ühtegi kinnisvarainvestorit, kes laseks iga päev enda kinnisvarainvesteeringut hinnata.
Kui aktsiainvestor tahab olla väärtusinvestor ja otsida rikkust ettevõtte väärtusest, siis on see raamat suurepäraseks teejuhiks.
Ostke aktsiaid nagu lihalõike … soodushinnaga
Christopher H. Browne on veendunud, et investeerimisega tegelemiseks ei pea sugugi geenius olema. Vaja on üksnes arusaamist mõningatest põhimõtetest. Oma raamatus jagab ta väärtusinvesteerimise tõdesid, mida on isegi edukalt kasutanud.
Ehkki aktsiaomanike arv maailmas aina suureneb, on vähesed võtnud endale vaevaks investeerimise põhitõdesid selgeks teha. Väärtusinvesteerimine ei ole nimekiri kindlatest reeglitest, vaid pigem rida põhimõtteid, mis moodustavad investeerimise filosoofia. Need juhtnöörid suunavad heade aktsiate poole, hoides samas halbadest eemale.
Turu keskmisest parem tootlus
Väärtusinvesteerimine on end tõestanud alates sellest ajast, mil hakati tootlust mõõtma. Ei pea kaua otsima uuringuid, mis kinnitavad, et pikas perspektiivis annab just väärtusinvesteerimise põhimõtete rakendamine turu keskmisest parema tootluse. Ometi jääb õhku küsimus, miks praktiseerivad väärtusinvesteerimist nõnda vähesed, kui see on nii lihtne ja tootlik.
Browne võrdleb mitmes peatükis aktsiate ostmist poeskäiguga. Seistes lihaleti ees, märkate, et teie lemmiklõigud on 3,5 korda alla hinnatud. Mida teete? Küllap laote ostukäru delikatessi täis, sest see on odav. Järgmisel nädalal selgub poes, et veiselõikude kilogrammihind on tõusnud 40%. Peatute, et oma järgmist sammu kaaluda. Sama käib ka aktsiate kohta. Aktsiaid on õige aeg osta siis, kui neid pakutakse soodsalt.
Raamatu esimesed peatükid hõlmavadki väärtusinvesteerimise põhiprintsiipe ning seda, miks on aktsiate „soodushinnaga“ ostmine oluline. Kolmandas ja neljandas peatükis räägib autor juba täpsemalt, kuidas investeerimisel raha mitte kaotada ning ettevõtete kasumit võimalikult odavalt osta.
Väärtusinvesteerimise vääramatu loogika
Browne mainib korduvalt kuulsa väärtusinvestori Benjamin Grahami põhimõtteid, tõdedes, et enne seda meest toimetasid investeerimismaailmas peamiselt spekulandid ja börsimanipulaatorid. Ta leiab, et kui järgituks Grahami põhimõtteid, oleks ehk suudetud ka 1929. aasta finantskriisi tagajärgi vältida.
Browne kirjeldab raamatus väärtusinvestorile sobilike aktsiate põhilisi omadusi ning teeb alustavale investorile lihtsal viisil selgeks, kuidas neid leida, kasutades selleks näiteks ettevõtte kasumi- ja bilansiaruannet ning kontrollnimekirja, et hinnata ettevõtte konkurentsieelist. Tegemist on suurepärase lugemisega sellele, kes siseneb investeerimismaailma esimest korda ja kel puudub varasem kokkupuude detailsema aktsiaanalüüsiga. Edasijõudnud investori rõõmuks jääb aga võimalus tuletada taas meelde mitmesuguseid investeerimise põhiprintsiipe.
Raamatu väljaandmist toetasid LHV ja Admiral Markets.
Raamatuklubi
Äripäeva raamatuklubi on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja. Avaldame maailma parimaid
psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid, samuti investeerimisalast kirjandust.
Oleme tegutsenud juba 20 aastat. Pikaajalisele kogemusele tuginedes teeme maailma uusimast ärikirjandusest hoolika valiku. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega.
- Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatud kuni 20% soodsamalt.
- Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta.
- Klubi liige saab raamatud tellida ka e-raamatuna.
- Klubiraamatute eest saate mugavalt tasuda ka e-arve püsimaksega.
- Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.
Klubi liikmele saadame iga kuu (v.a juulis) 1-2 uut raamatut. Raamatute ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.