Emotsioonide esmaabi

Praktilised võtted ebaõnnestumise, tõrjutuse, süütunde ja teiste tavapäraste psühholoogiliste traumade ravimiseks
Emotsioonide esmaabi pilt
Autor: Guy Winch Lehekülgi: 288 Ilmumiskuupäev: 2014 Kirjastus: Äripäev Klubi: Äripäeva raamatuklubi

Tõhusad võtted emotsionaalse tasakaalu taastamiseks: kuidas end ebaõnnestumiste korral ise aidata.

Kui võimalike füüsiliste vigastuste tarvis oleme end varustanud plaastrite, sidemete ja jääkottidega, siis selleks puhuks, kui meid peaksid tabama psühholoogilised vigastused – ebaõnnestumine, tõrjutus, süütunne, madal enesehinnang ja palju muud –, ei ole me end seni osanud kuidagi ette valmistada. Ometi on emotsionaalsed tagasilöögid me igapäevaelu osaks samamoodi nagu füüsilised vigastused. Dr Guy Winch, kes on aastaid töötanud praktiseeriva psühholoogina, juhib me tähelepanu sellele, et kui emotsionaalsetele vigastustele vajalikku tähelepanu ei pöörata ja nad ravimata jäetakse, võivad need hakata me igapäevaelu segama –muutuda „emotsionaalsetest bronhiitidest psühholoogilisteks kopsupõletikeks“.

Ometi saame endale ka niisuguste vigastuste puhul ise esmaabi anda. Dr Winch pakub selleks välja rea konkreetseid ja hõlpsasti omandatavaid võtteid, mille tõhusat toimet on tõestatud paljudes uusimates psühholoogia-alastes uurimustes. Ta õpetab meid oma haavu ja kriimustusi ravima ning end ka võimalike uute ebaõnnestumiste tarvis paremini ette valmistama: oma tugevaid külgi leidma ja esile tooma, ennast jõulisemalt kehtestama, vabanema madalast enesehinnangust, vältima esinemis- ja eksamiärevust – olema valmis ebaõnnestumisteks, ilma end ise ebaõnnestuma programmeerimata.

Ehkki psühholoogilisi vigastusi saame me kaotuse, ebaõnnestumise või tõrjutusega kokku puutudes kõik, on haavade raskus ja sobivaimad emotsionaalse esmaabi võtted isikuti erinevad. Guy Winch õpetab meid ka ära tundma, millised võtted konkreetsete asjaolude puhul kõige paremini toimida võivad. Niisuguseid esmaabi tehnikaid kasutades on võimalik täpsemaid valikuid teha ja tegevus ravimisel on tagajärjekam.

Samalt autorilt: Guy Winch, „Kriiksuv ratas”, Äripäeva kirjastus 2011.

Tellimine


Failid
Sisukord

Sissejuhatus

1. TÕRJUTUS: igapäevaelu emotsionaalsed haavad ja kriimustused
2. ÜKSILDUS: „suhtlemismuskli“ nõrkus
3. KAOTUS JA TRAUMA: kõnd mööda purunenud luid
4. SÜÜTUNNE: mürk meie süsteemis
5. VALUSATESSE KOGEMUSTESSE KLAMMERDUMINE: emotsionaalsete korpade näppimine
6. EBAÕNNESTUMINE: kuidas emotsionaalsed bronhiidid arenevad psühholoogilisteks kopsupõletikeks
7. MADAL ENESEHINNANG: nõrgad emotsionaalsed immuunsüsteemid
KOKKUVÕTE: looge oma isiklik psühholoogiline ravimikapike

Tänusõnad
Märkused

Arvustused
Taimi Elenurm
tööpsühholoog

Meenutage, millised tunded teid on vallanud, kui te olete mängust välja jäetud? Kui kaua sellise tundega tegelemine on aega võtnud ja kuidas te tõrjutusest lõpuks üle saite? Kas eelistate üksildust või on üksindus pigem pealesunnitud valik asjaolude kokkusattumuse tõttu, millest tahaksite välja rabelda? Kuidas taastada empaatiavõime olukorras, kus keegi on teid haavanud? Kuidas teha seda siis, kui ta on teid kõrvale tõjunud egoismi ja hoolimatuse tõttu? Kas on juhtunud, et olete pärast kaotust nädalate viisi korrutanud peas mõtet „miks?”. Kas olete pärast ebaõnnestumist päevade kaupa korranud endale – ma ei lähe enam iialgi ..., ma ei tee enam mitte kunagi ...? Kui olete loetletud probleemide üle pead vaevanud, on raamat lugemist väärt.

Tavalised väikesed psühhotraumad – ebaõnnestumine, tõrjumine, solvumine, süü või ebaõiglustunne – jätavad hinge samasuguseid jälgi nagu läbipõetud haigused kehasse. Kui mõned negatiivsed läbielamised korduvad või kui nende tõttu kogetud emotsioone sageli meenutada, hakkab see ajapikku vaimset heaolu häirima ning kahjustab toimekust ja töövõmet samavõrd nagu krooniline haiguski.

Emotsionaalselt nõudliku töö hulk kasvab – suhtleme üha rohkem ja üha erinevamate inimestega; peame toime tulema kiiresti vahelduvate klientide vastandlike meeleoludega. Mõned kontaktid ei õnnestu ja hing saab haiget. Kuidas anda endale ise esmaabi, kui keegi on käitunud teid haavavalt või öelnud midagi haigettegevat? Kuidas negatiivsete pingeringide kordumine katkestada? Guy Winch leiab, et emotsionaalse tasakaalu taastamise oskused hingemarrastuste, -kriimustuste ja -valu korral on sama olulised nagu esmaabi andmise oskused nende vigastuste puhul, mis meie keha vahel tabavad. Vaimse tervise psühhohügieen – enda emotsionaalse turgutamise oskus – peaks kujunema sama loomulikuks nagu igapäevane hammaste peseminegi.

Retseptikogule omane esitus teeb teksti hõlpsasti loetavaks: kõigepealt on võimalik uurida hingekriimu või -haava iseloomu, seejärel tutvuda lugudega neist, kes sama probleemiga hädas on olnud, siis valida mitme retsepti vahel, mis aitavad hingevalu käepäraste ja kättesaadavate vahenditega leevendada. Iga peatüki lõpus kirjeldab autor ka märke, mis viitavad sellele, et esmaabist võib väheks jääda ning tuleb lisaks kas psühholoogi või psühhoterapeudi poole pöörduda. Raamatut ei pea lugema järjest – lugeja saab valida hingevigastuse iseloomule vastava peatüki või osa ja endale sobivad lahendused katsetamiseks välja valida. Kui üks retsept ei toimi, tasub proovida järgmist. Küllap rõõmustab osa lugejaid sellegi üle, et nii mõnigi kirjeldatud retsept on sarnane nende endi iseseisvalt avastatud lahendusega.

Raamatu teeb väärtuslikuks asjaolu, et selles kirjeldatud retseptid on tõenduspõhised – need tuginevad tõsiteaduslikes ja soliidsetes eelretsenseeritavates teadusajakirjades avaldatud uuematele uuringutele, mis on kõik ka kenasti viidatud ja selgitatud.

Loe edasi >
Raamatuklubi info

Äripäeva raamatuklubi

on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja, mis avaldab maailma parimaid psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid.

Klubi on tegutsenud juba 15 aastat ja pikaajalisele kogemusele tuginedes tehakse maailma uusimast juhtimiskirjandusest hoolikas valik. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega. Raamatuklubi liikmena hoiate end kursis maailma parimate juhtimisteooriatega, õpite edukate ettevõtete kogemustest ning teate, kuidas rakendada neuroteaduse ja psühholoogia uusi avastusi edu ja õnne vankri ette.

• Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatu 21% soodsamalt.
• Raamatu saadame Omniva pakiautomaati tasuta, võimalik on kasutada ka kullerteenust.
• Raamatud saab tellida ka e-raamatuna.
• Klubiraamatu eest saate mugavalt tasuda e-arve püsimakse või arvega.
• Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadetakse iga kuu (v.a juulis) üks uus raamat. Raamatu ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

LIITU KLUBIGA