Ülesvoolu

Kuidas lahendada probleeme enne nende tekkimist
Ülesvoolu pilt
Autor: Dan Heath Lehekülgi: 304 Ilmumiskuupäev: 03.01.2022 Kirjastus: Äripäev

Wall Street Journali bestseller.

Enamik nõustuks, et „gramm ennetust on parem kui terve kilo ravi“, kuid tihti pole meie teod nende sõnadega kooskõlas: avaldame ju lakkamatult austust reageerimisele, taastumisele, päästmisele. Kui palju probleeme sallime põhjusel, et oleme unustanud: me suudame neid ennetada?

„Kui loome organisatsioone, siis teeme seda selleks, et anda inimestele suund. Põhimõtteliselt anname neile loa olla lühinägelik. Me ütleme: see on teie probleem. Määratlege oma missioon ja looge strateegia ning joondage oma ressursid selle probleemi lahendamiseks. Ja teil on jumalik õigus ignoreerida kõike, mis sellega ei ühti“, on Expedia endine tegevjuht Mark Okerstrom toonud välja reageeriva ehk allavoolu suunatud jõupingutuste paradoksaalsuse.

Miks on meie pingutused nii tugevalt suunatud reageerimisele, mitte ennetamisele? Kuidas tuvastada probleeme enne nende tekkimist? Kuidas mõõta edu, kui edu määratleda sündmusena, mida ei toimunud? Kellelt oodata tasu asjade eest, mida ei juhtunud?

Dan Heath määratleb ülesvooluna jõupingutusi, mis on suunatud probleemide ennetamisele, pakkudes selleks välja mitmeid praktilisi lahendusi. Ta uurib psühholoogilisi jõude, sealhulgas probleemipimedust, mis suruvad meid allavoolu ning analüüsib seitset põhiküsimust, millele peavad ülesvoolu tegevustele keskenduvad juhid tingimata vastama. 

 

Dan Heathi „Ülesvoolu“ on suurepärane raamat muutuste juhtimisest ning probleemide lahendamisest. Ta kirjeldab veenvalt, kuidas kipume ühiskonnana väärtustama probleemidele reageerimist ja allavoolu lahendamist, selle asemel et nende tekkimist targalt ennetada.

Raamat pakub häid näiteid probleemide ennetamisest ehk ülesvoolu mõtlemisest, samuti takistustest, mis võivad sel teel ette tulla. Kuigi Heath keskendub organisatsioonidele, saab neid põhimõtteid suurepäraselt ka isiklikus elus rakendada.

Väga huvitav ja kiire lugemine. Soovitan soojalt!

Anneli Ohvril
Let’s Do It World tegevjuht, muutuste juhtimise koolitaja

Tellimine


Failid
Sisukord

Autori märkus allikate kohta   9

Ülesvoolu liikumine   11

 

Ülesvoolu suunatud mõtlemise kolm takistust

Probleemide mittenägemine   29

Omaniku puudumine   47

Tunnelnägemine   63

 

Seitse küsimust ülesvoolu mõtlevatele juhtidele

Kuidas ühendada õiged inimesed?   79

Kuidas muuta süsteemi?   99

Kust leida võimenduspunkti?   117

Kuidas leida probleemist varajane hoiatus?   135

Kuidas aru saada, et sa oled edukas?   151

Kuidas vältida kahjulikke tagajärgi?   167

Kes maksab selle eest, mida ei juhtu?   185

 

Kaugel ülesvoolu

Väikese Tibu probleem: kauged ja ebatõenäolised ohud   203

Sina, ülesvoolu   223

 

Järgmised sammud   237

„Ülesvoolu“ kokkuvõte   239

Lisa 1: Programmide laiendamine sotsiaalvaldkonnas   241

Tänusõnad   243

Märkused   245

Autorist   303

Arvustused
Anneli Ohvril
Muutuste juhtimise koolitaja

Tegelge probleemide lahendamise asemel juurpõhjustega

Lahendame päevast päeva erinevaid probleeme, kustutame tulekahjusid ja tegeleme hädaolukordadega. Võitleme ühe probleemiga teise järel, kuid me ei liigu ülesvoolu, et lahendada juurpõhjuseid.


Ettevõtjad tegelevad klientide kaebustega, politseinikud jälitavad kurjategijaid ja arstid ravivad kroonilisi haigusi. Ometi on paljud kaebused, kuriteod ja tõved ennetatavad. Dan Heathi „Ülesvoolu“ on suurepärane raamat muutuste juhtimisest ja probleemide lahendamisest. Ta kirjeldab veenvalt, kuidas me kipume ühiskonnana väärtustama probleemidele reageerimist ja allavoolu lahendamist, selmet ennetada targalt nende tekkimist.

Radikaalne nihe mõtlemises

Ta alustab raamatut metafoorse looga jõevooluga järjest lisanduvatest uppuvatest lastest. Ilmselt tormaks suur osa meist instinktiivselt jõkke, et keskenduda allavoolu laste päästmisele. Meil pole aega esitada küsimust, kuidas need lapsed üldse jõkke sattusid. Nii ei tule meil pähegi tegelda tüübiga, kes lapsi jõkke viskab.

Ülesvoolu mõtlemine eeldab radikaalset nihet mõtlemises, mis seab fookusesse probleemide allikate leidmise, et lahendada probleemid enne, kui need tekivad. Heath toob raamatus näite koolist, mis vähendas väljalangevust poole võrra pärast seda, kui saadi aru, et tegu pole paratamatusega ning selle vältimisega tuleb alustada juba üheksandas klassis. Hea näide on ka üks reisimise veebilehekülg, mis suutis igal aastal ära hoida 20 miljonit (!) klienditeeninduskõnet, tehes oma broneerimissüsteemis üksnes mõne lihtsa muudatuse.

Mis takistab meil ülesvoolu mõelda?

Heath toob esimese põhjusena välja selle, et me tajume probleeme paratamatusena. Probleemipimedusest lööduna usume, et neid polegi võimalik lahendada – need on ju alati olnud.

Teine oluline takistus ülesvoolu mõtlemisel on see, et probleemidel pole omanikku. Probleemide lahendamiseks tuleb ujuda üles- ehk vastuvoolu, tuua kokku eri pooled ning tekitada uued koostöövormid.

Kolmandaks, me oleme niivõrd keskendunud „laste päästmisele“, et meil ei ole aega tegelda süsteemse mõtlemise ja lähenemisega.

On ka neljas põhjus. Tihti toob allavoolu probleemide lahendamine suuremat tähelepanu ja rahuldust. Laste jõest päästmise loos saaks suurema tunnustuse ilmselt see, kes lapsi veest välja sikutas, mitte see, kes vetteviskaja elimineeris. Metsatukka koristades näeme kohe tulemust ja tunneme end hästi. Mida teha aga selleks, et see prügi sinna ei jõuakski? Keskkonnaprobleemid on välja töötanud justkui kuri ideoloog, et ära kasutada inimeste nõrkusi: muutused on liiga aeglased, et tekitada arusaama vältimatust olukorrast.

See raamat on hea ja inspireeriv kaaslane, mis aitab mõtiskleda nii isiklike, organisatsiooni kui ka kogu ühiskonna probleemide juurpõhjuste väljaselgitamise ja muutuste juhtimise üle, et neid alatiseks ennetada.

Loe edasi >
Raamatuklubi info

Äripäeva raamatuklubi

on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja, mis avaldab maailma parimaid psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid.

Klubi on tegutsenud juba 15 aastat ja pikaajalisele kogemusele tuginedes tehakse maailma uusimast juhtimiskirjandusest hoolikas valik. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega. Raamatuklubi liikmena hoiate end kursis maailma parimate juhtimisteooriatega, õpite edukate ettevõtete kogemustest ning teate, kuidas rakendada neuroteaduse ja psühholoogia uusi avastusi edu ja õnne vankri ette.

• Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatu 21% soodsamalt.
• Raamatu saadame Omniva pakiautomaati tasuta, võimalik on kasutada ka kullerteenust.
• Raamatud saab tellida ka e-raamatuna.
• Klubiraamatu eest saate mugavalt tasuda e-arve püsimakse või arvega.
• Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadetakse iga kuu (v.a juulis) üks uus raamat. Raamatu ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

LIITU KLUBIGA