Geenid, mis määravad meie olemuse

Inimlikud lood meditsiini pöördelisest ajast
Geenid, mis määravad meie olemuse pilt
Autor: Edwin Kirk Lehekülgi: 256 Ilmumiskuupäev: 18.10.2021 Kirjastus: Äripäev

Kuidas saada terveid lapsi? Kas ka minul võib avalduda Huntingtoni tõbi, nii nagu minu isal ja tema isal? Professor Edwin Kirk aitab mõista, kuidas geenid töötavad ning miks see peaks meile korda minema.

Meil kõigil on geenid, me kõik oleme neist mõjutatud, kuid ometi teame neist erakordselt vähe. Olgu päritud või keskkonna poolt muudetud, kontrollivad või mõjutavad geenid meis hoomamatult paljusid aspekte: alates eostamisest kuni juuste ja silmade värvini, pikkusest ja kaalust kuni tavapäraste tervisenäitudeni. Rääkimata pärilikest haigustest, millega tihti silmitsi seisame.

Kuigi paljud peavad geneetikat keeruliseks, demonstreerib Kirk oma raamatus vastupidist. Geneetika on tähelepanuväärselt lihtne, väidab tunnustatud professor, lisades, et kui lugeja suutis keskkooli lõpus talutaval tasemel algkooli matemaatikat mõista, ei tohiks ka geneetika põhialused selles raamatus erilisi raskusi valmistada. Ta toob lugeja ette geneetika inimliku poole, põimides kokku harukordselt põnevad lood moodsast teadusest ja inimestest, kes selle taga seisavad, arstidest, kes nende teadmistega imesid teevad ning patsientidest, kelle elusid geeniteadus muudab.

 

Autorist

Professor Kirk on meditsiinigeneetik ja geneetiline patoloog, kogenud meditsiiniõpetaja ning Austraalia kuningliku patoloogiakolledži geneetika peaeksamineerija. Ta on kaasautoriks rohkem kui 100-le teadusartiklile, mida on teiste teadlaste poolt tsiteeritud enam kui 4000 korda.

Tellimine


Failid
Sisukord

Eessõna: Lõpp ja algus   11

Lihtsam, kui sa arvad   17

DNA õhtusöök   29

Poiss, kes polnud lühike   51

Ebakindlus   65

Nõelad nõelakuhjas   83

Võim!   101

Düsmorfoloogiaklubi   121

Kuidas teha last   149

Komplekssus   163

Lusikatäis mannoos-6-fosfaati   187

Palun uurige mind   205

Kuhu edasi?   227

 

Sõnastik   231

Tänusõnad   241

Märkused   239

Arvustused
Kairit Joost
Ida-Tallinna Keskhaigla meditsiinigeneetik

„Geenid, mis määravad meie olemuse“ pakub vaimustavat, ausat ja tõetruud sissevaadet meditsiinigeneetiku argipäeva. Professor Kirk annab oma kogemusi edasi lihtsalt ja inimlikult ning ka keerukamad geneetilised nüansid on avatud kaasahaaravalt.
See raamat on neile, kes on mõtisklenud geneetika tähtsuse üle inimese elus – nii tervisehuvilistele kui ka kõigile meedikutele, kes puutuvad oma töös üha tihemini kokku pärilike seisunditega. Kuid kindlasti on see põnev lugemine ka geneetikutele, sest raamat avab paljude epohhiloovate avastuste tausta.

Loe edasi >