Vahukommikatse

Miks enesekontroll on edu mootor

Vahukommikatse
Walter Mischel
Lehekülgi: 288
Kirjastus: Äripäev

Kuulsa vahukommikatse looja ja tunnustatud psühholoog Walter Mischel selgitab, mis on enesekontroll ja kuidas õppida seda valdama.

Lapsele näidatakse vahukommi ja antakse talle valida: sa võid selle ühe kommi kohe ära süüa, aga kui sa ootad, saad hiljem kaks kommi. Mida ta teeb? Ja milline on tema käitumise mõju hilisemale elukäigule?

Walter Mischel on enesekontrolli alal maailma suurim asjatundja ning ta on tõestanud, et rahulduse edasilükkamise võime mängib eduka elu ülesehitamises väga tähtsat rolli. Mida parem see võime on, seda paremad on õpitulemused ning sotsiaalne ja vaimne toimetulek, seda tervislikum on inimese elustiil ja kõrgem enesehinnang. Ent kas tahtejõud on kaasa sündinud või saab seda õppida?

Oma raamatus selgitab Mischel, kuidas enesevalitsust igapäevaelus rakendada, alates suitsetamise mahajätmisest ja südamevalust üle saamisest kuni suurte otsuste ja pensioniplaanide tegemiseni. Need teadmised võivad sügavalt mõjutada valikuid, mida me teeme laste kasvatamise ja enese eest hoolitsemise osas, aga samuti hariduses ja avalikus poliitikas laiemalt. See raamat muudab meie suhtumist sellesse, kes me oleme ja kelleks me võime saada.

Sisukord

Sissejuhatus   11

I osa. Edasilükkamise võime
1. Stanfordi ülikooli üllatustoas   21
2. Kuidas nad seda teevad   34
3. Kuum ja külm mõtlemine   46
4. Enesekontrolli juured   53
5. Parimad kavatsused   61
6. Logelevad rohutirtsud ja usinad sipelgad   68
7. Kas see on pärilik? Uued geneetilised avastused   76

II osa. Lasteaia vahukommidest pensionisambani
8. Edu mootor: „Ma usun, et ma suudan!“   94
9. Teie tulevane mina   113
10. Kaugemal kui siin ja praegu 120
11. Haavatud mina kaitsmine: enesest eemaldumine 134
12. Valulike emotsioonide jahutamine 144
13. Psühholoogiline immuunsüsteem 154
14. Kui arukad inimesed teevad lollusi 170
15. Isiksuse kui-siis-tunnusmärgid 178
16. Halvatud tahe 188
17. Tahtejõu kurnatus 196

III osa. Laborist pärisellu
18. Vahukommid ja avalik poliitika 210
19. Peamiste strateegiate rakendamine 228
20. Inimloomus 245

Tänuavaldused   251

Viited   253

Arvustused

Taavi PertmanRahaFoorum.ee autor, investor, ettevõtja

Vahukomm ennustab tulevikku
„Vahukommikatse” räägib, kuidas lihtne eksperiment võib ootamatult hästi ennustada sinu tulevikku. Lapsed, kes ei suutnud vahukommi söömist edasi lükata, ei suutnud ka täiskasvanueas eelistada pikaajalisi eesmärke lühiajalistele kiusatustele.

Sellist käitumist näeme sageli rahaga seoses. Finantstarkuse uuringute järgi säästab ja investeerib oma raha kõigest mõni protsent eestlastest. Milleks investeerida osa palgast tuleviku jaoks, kui seda saab tarvitada juba praegu? Miks tarvitada ainult seda raha, kui saab ka laenu võtta ja reisile minna?
Kahjuks kipub lühiajaliste eesmärkide järgi tegutsemine kätte maksma – laen tuleb tagasi maksta koos intressidega, nii et järgmised kaks aastat reisile minna ei saa, ning vanaduspõlves avastad, et saadav pension ei võimalda kuu lõpus normaalselt süüagi osta, rääkimata siis ravimitest või reisil käimisest. Kui meie heade otsuste tegemise võime sõltuks ainult tahtejõust, siis oleks eestlaste tulevik päris tume.

Nii hull asi õnneks ei ole. Kõige lihtsam on luua endale keskkond, kus soovitud tulemused juhtuvad automaatselt või nende saavutamine on lihtne. Kui räägime säästmisest ja investeerimisest, siis peaks igaüks suutma teha püsikorralduse, mis palgapäeval mingi summa investeerimiskontole või pangahoiusele liigutab. Vahet pole, kas 5 või 500 eurot. Hiljem võib seda vähehaaval suurendada. Oluline on see, et raha säästmine ei sõltu sinu hetketujust, sellest, kas kuu lõpuks jäi midagi alles, ega sellest, kas sul tuli meelde see summa kõrvale panna. Raha jõuab õigesse kohta sinu edasise sekkumiseta. Alati muidugi ei saa lühiajalisi kiusatusi vältida. Näiteks, kui oled impulsiivne kulutaja, siis ei loe, et kuu alguses raha kõrvale panid. Kui sa poodi satud, kulutad ikka raha ära ja kuu lõpus lähed säästude kallale.

Kiusatustest saab üle olla. Õnneks ei ole siiski kõik kadunud. Kui said lapsepõlvest kaasa käitumismustrid, mis impulsiivsust soosivad, ei tähenda see, et peaksid elu lõpuni nii käituma. Walter Mischel toob oma raamatus välja uurimused, kuidas sellises olukorras end nii-öelda ümber programmeerida ja kiusatusest üle olla. Mõni neist strateegiatest on lihtne ja mõne rakendamiseks on tarvis abi, aga sõnum on neil üks: õigete tööriistade abil saad oma käitumist muuta. Kõige olulisem on neid rakendada ja harjutada.
Kui kõik eestlased seda raamatut loeksid ja rakendaksid, saaksime järgmises finantstarkuse uuringus tõdeda, et eestlased on esirinnas oma finantsteadmiste poolest ja peagi ka käitumise poolest.

Eva-Maria Kangropsühholoogiadoktor

Kas üks komm kohe või kaks hiljem?
Pealtnäha lihtne valik ‒ väike hüve kohe või suurem hüve hiljem ‒ on universaalne dilemma, mille lahendamine määrab suuresti ära, kui hästi keegi elus hakkama saab.

Kui Walter Mischel noore teadlasena 1960ndatel Stanfordi ülikooli lasteaias vahukommikatsetega algust tegi, ei võinud keegi, isegi mitte Mischel ise, arvata, milliste avastusteni see teadustöö kokkuvõttes viib. Mischel on läbi mitme aastakümne näidanud ja selgitanud, millised toimemehhanismid suunavad enesekontrollivõimet ning kuidas on võimalik tahtejõudu enda kasuks tööle rakendada. Miks meil on alatasa keeruline kiusatustele vastu seista ja milles seisneb enesekontrolli võti? Pole ime, et teema ei ole aastatega kraadigi jahtunud, vaid püsib nii teaduse kui ka igapäevaelu huviorbiidis üha kasvava pingega. Ei väsi ka Walter Mischel, psühholoogiateaduse grand old man ja suunanäitaja, Columbia ülikooli seniajani vitaalne professor, võttes oma elutöö kokku laiemale lugejaskonnale mõeldud raamatus „Vahukommikatse”. Ta toob keerulised teaduslikud seletused lugejani haaravalt ja elegantselt, vürtsitatuna näidetega kõrgete riigitegelaste libastumistest, finantskrahhidest, nikotiinisõltlase dilemmadest ja kaotusevalust toibumisest.

Otsustav on kuumade ja jahedate impulsside tasakaal. Mul on kirjeldamatult hea meel, et väärtuslik tükk moodsast psühholoogiateadusest on nüüd kättesaadav ka eesti keeles. Vahukommikatse, millest on saanud ikoon omaette, viib meid kokkuvõttes peene ajugümnastika mõistmiseni ja arusaamani, et inimese võime kohest rahuldust kaugemate tagajärgede nimel edasi lükata on omandatav ja kontekstitundlik oskus, mitte kallutamatu omadus, mida ühel on lihtsalt palju ja teisel vähe. Nii suudab ka kärsituim hing end vajaduse korral tagasi hoida, samas kui mainekas tahtejõu etalon armuafääri libiseb.
Mõned aastad tagasi, kui võtsin oma doktoritöös luubi alla inimeste impulsiivsed kalduvused, nagu ülemäärane kulutamine, alkoholitarbimine ja vihasööstud, leidsin ikka ja jälle toetavaid selgitusi Mischeli ja tema kolleegide töödest. Mischel selgitab ka „Vahukommikatses”, kuidas kuumad impulsid meid kannustavad ja jahedad impulsid tagasi hoiavad ning et enesejuhtimise osavus sõltub peaasjalikult sellest, kui hästi suudame nende vahel valida.

Vahukommikatse õpetab tugevusi ja nõrkusi targalt juhtima. „Vahukommikatse” aitab lahendada elus pidevalt ette tulevaid probleeme: kuidas käituda arukalt, laskmata end segada kuumadest ahvatlustest, kütvatest hirmudest ja teravatest ärritajatest, või kuidas üle saada muserdavast südamevalust. Mischel tuletab ka meelde, et hoolimata enesekontrollivõime olulisest rollist õnnelikus elus, on sellel oma äärmuses ka pahupool. Ülemäärane rahulduse edasilükkamine mõjub omakorda lämmatavana, muudab elu rõõmutuks ja röövib elevuse, mida võivad pakkuda väikesed kõrvalepõiked.
See on raamat juhtidele, lapsevanematele, õpetajatele, sportlastele, finantsistidele, meedikutele, psühholoogidele, politseinikele, disaineritele, juristidele … kõikidele, kes näevad kasu mõistmises, miks inimesed käituvad nii, nagu nad käituvad. See on raamat kõikidele, kes soovivad oma tugevusi ja nõrkusi targalt juhtida.

Raamatuklubi

Äripäeva raamatuklubi on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja. Avaldame maailma parimaid
psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid, samuti investeerimisalast kirjandust. 

Oleme tegutsenud juba 20 aastat. Pikaajalisele kogemusele tuginedes teeme maailma uusimast ärikirjandusest hoolika valiku. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega.

  • Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatud kuni 20% soodsamalt.
  • Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta.
  • Klubi liige saab raamatud tellida ka e-raamatuna.
  • Klubiraamatute eest saate mugavalt tasuda ka e-arve püsimaksega.
  • Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadame iga kuu (v.a juulis) 1-2 uut raamatut. Raamatute ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

Tellimine
PaberraamatOtsas
E-raamat
NaN €
Näita käibemaksuga
Vahukommikatse

Vahukommikatse

Walter Mischel
Miks enesekontroll on edu mootor
Tellimine
PaberraamatOtsas
E-raamat
NaN €
Näita käibemaksuga

Kirjeldus

Kuulsa vahukommikatse looja ja tunnustatud psühholoog Walter Mischel selgitab, mis on enesekontroll ja kuidas õppida seda valdama.

Lapsele näidatakse vahukommi ja antakse talle valida: sa võid selle ühe kommi kohe ära süüa, aga kui sa ootad, saad hiljem kaks kommi. Mida ta teeb? Ja milline on tema käitumise mõju hilisemale elukäigule?

Walter Mischel on enesekontrolli alal maailma suurim asjatundja ning ta on tõestanud, et rahulduse edasilükkamise võime mängib eduka elu ülesehitamises väga tähtsat rolli. Mida parem see võime on, seda paremad on õpitulemused ning sotsiaalne ja vaimne toimetulek, seda tervislikum on inimese elustiil ja kõrgem enesehinnang. Ent kas tahtejõud on kaasa sündinud või saab seda õppida?

Oma raamatus selgitab Mischel, kuidas enesevalitsust igapäevaelus rakendada, alates suitsetamise mahajätmisest ja südamevalust üle saamisest kuni suurte otsuste ja pensioniplaanide tegemiseni. Need teadmised võivad sügavalt mõjutada valikuid, mida me teeme laste kasvatamise ja enese eest hoolitsemise osas, aga samuti hariduses ja avalikus poliitikas laiemalt. See raamat muudab meie suhtumist sellesse, kes me oleme ja kelleks me võime saada.

Lisainfo

Walter Mischel
Lehekülgi: 288
Kirjastus: Äripäev

Sisukord

Sissejuhatus   11

I osa. Edasilükkamise võime
1. Stanfordi ülikooli üllatustoas   21
2. Kuidas nad seda teevad   34
3. Kuum ja külm mõtlemine   46
4. Enesekontrolli juured   53
5. Parimad kavatsused   61
6. Logelevad rohutirtsud ja usinad sipelgad   68
7. Kas see on pärilik? Uued geneetilised avastused   76

II osa. Lasteaia vahukommidest pensionisambani
8. Edu mootor: „Ma usun, et ma suudan!“   94
9. Teie tulevane mina   113
10. Kaugemal kui siin ja praegu 120
11. Haavatud mina kaitsmine: enesest eemaldumine 134
12. Valulike emotsioonide jahutamine 144
13. Psühholoogiline immuunsüsteem 154
14. Kui arukad inimesed teevad lollusi 170
15. Isiksuse kui-siis-tunnusmärgid 178
16. Halvatud tahe 188
17. Tahtejõu kurnatus 196

III osa. Laborist pärisellu
18. Vahukommid ja avalik poliitika 210
19. Peamiste strateegiate rakendamine 228
20. Inimloomus 245

Tänuavaldused   251

Viited   253

Arvustused (2)

Taavi PertmanRahaFoorum.ee autor, investor, ettevõtja

Vahukomm ennustab tulevikku
„Vahukommikatse” räägib, kuidas lihtne eksperiment võib ootamatult hästi ennustada sinu tulevikku. Lapsed, kes ei suutnud vahukommi söömist edasi lükata, ei suutnud ka täiskasvanueas eelistada pikaajalisi eesmärke lühiajalistele kiusatustele.

Sellist käitumist näeme sageli rahaga seoses. Finantstarkuse uuringute järgi säästab ja investeerib oma raha kõigest mõni protsent eestlastest. Milleks investeerida osa palgast tuleviku jaoks, kui seda saab tarvitada juba praegu? Miks tarvitada ainult seda raha, kui saab ka laenu võtta ja reisile minna?
Kahjuks kipub lühiajaliste eesmärkide järgi tegutsemine kätte maksma – laen tuleb tagasi maksta koos intressidega, nii et järgmised kaks aastat reisile minna ei saa, ning vanaduspõlves avastad, et saadav pension ei võimalda kuu lõpus normaalselt süüagi osta, rääkimata siis ravimitest või reisil käimisest. Kui meie heade otsuste tegemise võime sõltuks ainult tahtejõust, siis oleks eestlaste tulevik päris tume.

Nii hull asi õnneks ei ole. Kõige lihtsam on luua endale keskkond, kus soovitud tulemused juhtuvad automaatselt või nende saavutamine on lihtne. Kui räägime säästmisest ja investeerimisest, siis peaks igaüks suutma teha püsikorralduse, mis palgapäeval mingi summa investeerimiskontole või pangahoiusele liigutab. Vahet pole, kas 5 või 500 eurot. Hiljem võib seda vähehaaval suurendada. Oluline on see, et raha säästmine ei sõltu sinu hetketujust, sellest, kas kuu lõpuks jäi midagi alles, ega sellest, kas sul tuli meelde see summa kõrvale panna. Raha jõuab õigesse kohta sinu edasise sekkumiseta. Alati muidugi ei saa lühiajalisi kiusatusi vältida. Näiteks, kui oled impulsiivne kulutaja, siis ei loe, et kuu alguses raha kõrvale panid. Kui sa poodi satud, kulutad ikka raha ära ja kuu lõpus lähed säästude kallale.

Kiusatustest saab üle olla. Õnneks ei ole siiski kõik kadunud. Kui said lapsepõlvest kaasa käitumismustrid, mis impulsiivsust soosivad, ei tähenda see, et peaksid elu lõpuni nii käituma. Walter Mischel toob oma raamatus välja uurimused, kuidas sellises olukorras end nii-öelda ümber programmeerida ja kiusatusest üle olla. Mõni neist strateegiatest on lihtne ja mõne rakendamiseks on tarvis abi, aga sõnum on neil üks: õigete tööriistade abil saad oma käitumist muuta. Kõige olulisem on neid rakendada ja harjutada.
Kui kõik eestlased seda raamatut loeksid ja rakendaksid, saaksime järgmises finantstarkuse uuringus tõdeda, et eestlased on esirinnas oma finantsteadmiste poolest ja peagi ka käitumise poolest.

Eva-Maria Kangropsühholoogiadoktor

Kas üks komm kohe või kaks hiljem?
Pealtnäha lihtne valik ‒ väike hüve kohe või suurem hüve hiljem ‒ on universaalne dilemma, mille lahendamine määrab suuresti ära, kui hästi keegi elus hakkama saab.

Kui Walter Mischel noore teadlasena 1960ndatel Stanfordi ülikooli lasteaias vahukommikatsetega algust tegi, ei võinud keegi, isegi mitte Mischel ise, arvata, milliste avastusteni see teadustöö kokkuvõttes viib. Mischel on läbi mitme aastakümne näidanud ja selgitanud, millised toimemehhanismid suunavad enesekontrollivõimet ning kuidas on võimalik tahtejõudu enda kasuks tööle rakendada. Miks meil on alatasa keeruline kiusatustele vastu seista ja milles seisneb enesekontrolli võti? Pole ime, et teema ei ole aastatega kraadigi jahtunud, vaid püsib nii teaduse kui ka igapäevaelu huviorbiidis üha kasvava pingega. Ei väsi ka Walter Mischel, psühholoogiateaduse grand old man ja suunanäitaja, Columbia ülikooli seniajani vitaalne professor, võttes oma elutöö kokku laiemale lugejaskonnale mõeldud raamatus „Vahukommikatse”. Ta toob keerulised teaduslikud seletused lugejani haaravalt ja elegantselt, vürtsitatuna näidetega kõrgete riigitegelaste libastumistest, finantskrahhidest, nikotiinisõltlase dilemmadest ja kaotusevalust toibumisest.

Otsustav on kuumade ja jahedate impulsside tasakaal. Mul on kirjeldamatult hea meel, et väärtuslik tükk moodsast psühholoogiateadusest on nüüd kättesaadav ka eesti keeles. Vahukommikatse, millest on saanud ikoon omaette, viib meid kokkuvõttes peene ajugümnastika mõistmiseni ja arusaamani, et inimese võime kohest rahuldust kaugemate tagajärgede nimel edasi lükata on omandatav ja kontekstitundlik oskus, mitte kallutamatu omadus, mida ühel on lihtsalt palju ja teisel vähe. Nii suudab ka kärsituim hing end vajaduse korral tagasi hoida, samas kui mainekas tahtejõu etalon armuafääri libiseb.
Mõned aastad tagasi, kui võtsin oma doktoritöös luubi alla inimeste impulsiivsed kalduvused, nagu ülemäärane kulutamine, alkoholitarbimine ja vihasööstud, leidsin ikka ja jälle toetavaid selgitusi Mischeli ja tema kolleegide töödest. Mischel selgitab ka „Vahukommikatses”, kuidas kuumad impulsid meid kannustavad ja jahedad impulsid tagasi hoiavad ning et enesejuhtimise osavus sõltub peaasjalikult sellest, kui hästi suudame nende vahel valida.

Vahukommikatse õpetab tugevusi ja nõrkusi targalt juhtima. „Vahukommikatse” aitab lahendada elus pidevalt ette tulevaid probleeme: kuidas käituda arukalt, laskmata end segada kuumadest ahvatlustest, kütvatest hirmudest ja teravatest ärritajatest, või kuidas üle saada muserdavast südamevalust. Mischel tuletab ka meelde, et hoolimata enesekontrollivõime olulisest rollist õnnelikus elus, on sellel oma äärmuses ka pahupool. Ülemäärane rahulduse edasilükkamine mõjub omakorda lämmatavana, muudab elu rõõmutuks ja röövib elevuse, mida võivad pakkuda väikesed kõrvalepõiked.
See on raamat juhtidele, lapsevanematele, õpetajatele, sportlastele, finantsistidele, meedikutele, psühholoogidele, politseinikele, disaineritele, juristidele … kõikidele, kes näevad kasu mõistmises, miks inimesed käituvad nii, nagu nad käituvad. See on raamat kõikidele, kes soovivad oma tugevusi ja nõrkusi targalt juhtida.

Raamatuklubi

Äripäeva raamatuklubi on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja. Avaldame maailma parimaid
psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid, samuti investeerimisalast kirjandust. 

Oleme tegutsenud juba 20 aastat. Pikaajalisele kogemusele tuginedes teeme maailma uusimast ärikirjandusest hoolika valiku. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega.

  • Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatud kuni 20% soodsamalt.
  • Raamatud saadame Omniva pakiautomaati tasuta.
  • Klubi liige saab raamatud tellida ka e-raamatuna.
  • Klubiraamatute eest saate mugavalt tasuda ka e-arve püsimaksega.
  • Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadame iga kuu (v.a juulis) 1-2 uut raamatut. Raamatute ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

© AS Äripäev 2000-2024
  • Aadress: Vana Lõuna 39/1, 19094 Tallinn
  • Klienditugi: 667 0099 (8:15-17:00)
  • E-post: [email protected]